Czyszczenie materaca i pościeli – domowe sposoby

To na czym śpimy, jest ważne, ale jeszcze ważniejsza jest kwestia utrzymania czystości. Warto zawsze odświeżać nasze łóżka. Radzimy, jak czyścić materace, koce i pościel.
  • Czyszczenie materaca

    Materac wchłania wszelkie zapachy. Zachęcamy Was, by raz na pół roku zapewnić odświeżanie materaca sodą oczyszczoną. A gdy pojawia się na nim plama, usuwajmy ją ostrożnie, by nadmiernie nie zmoczyć materaca.

    Dzień Dobry TVN/x-news

Materac należy czyścić i odświeżać. Nie jest ważne, że zawsze kładziemy na nim prześcieradło. Ono nie chroni go przed zabrudzeniami, kurzem i rozwojem roztoczy. Od czego zacząć? Materac najpierw odkurzamy z maksymalną mocą ssania, czystą szczotką, by nie nanieść na niego brudu z podłogi, a potem posypujemy go sodą oczyszczoną. Sodę musimy równomiernie rozprowadzić i wetrzeć w materac szczotką lub dłonią. Po 15–20 minutach zbieramy proszek odkurzaczem. Robi się to, ponieważ soda neutralizuje brzydkie zapachy i niszczy bakterie.

Warto przeczytaćNietypowe domowe zastosowanie sody 

Gdy na materacu pojawi się plama, musimy usunąć ją w taki sposób, by nie zamoczyć materaca. Możemy zrobić w tym celu pastę z proszku do prania i minimalnej ilości wody. Nakładamy ją na plamę, a następnie po kilku minutach zeskrobujemy. Do usunięcia trudnych plam z pościeli można zastosować mieszankę sody oczyszczonej w wodą utlenioną.

Oczywiście pamiętajmy o tym, że czyszczenie i odświeżenie materaca zawsze łączymy ze zmianą pościeli. To też dobry moment na wypranie poduszek i kołdry.

Zobacz wideo, w którym Ula Chincz, dziennikarka, tłumaczy, jak czyścić nie tylko materac, ale i koce oraz pościel. Ponadto wyjaśnia, czy można prać puchowe poduszki i do czego wykorzystać w domowych porządkach piłeczki tenisowe.

Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news

Polecamy poradnikEkologiczne sprzątanie mieszkania

Autor: redakcja.regiodom
0komentarzy