Czy domowe sposoby na komary działają? Co faktycznie je odstrasza

Wylęgają się nawet w kałużach. A potem latają całymi chmarami, szukając ofiar, na których ciałach pozostawiają swędzące bąble. I jeszcze to nieznośne bzyczenie... Jak z nimi walczyć?
  • Komar w domu

    Od wiosny do jesieni szukamy skutecznych sposobów na walkę z komarami. Nie zawsze niestety obrane metody okazują się skuteczne.

    diciu (morguefile.com)

Sposobów jest wiele, choć nie wszystkie można uznać za skuteczne. Z niektórych, jak wabik z drożdży, który ponoć powinien skutecznie odciągać uwagę owadów od ludzi i zwierząt, same komary chyba śmieją się w kułak. Napiszmy więc o kilku metodach, które naprawdę mogą przynieść skutek.

Warto poznać: Łatwy i bezpieczny sposób na usunięcie kleszcza

Zaproś sojuszników do walki z komarami

Nietoperze i żywiące się małymi owadami ptaki potrafią nieźle przetrzebić komarze stada. Te pierwsze raczej trudno zachęcić do przeprowadzki, ale ptaki można przyciągnąć, wieszając dla nich w ogrodzie budki. Pamiętajmy jednak o tym, że ptasie domki powinny znajdować się w miejscach w miarę możliwości ustronnych i niedostępnych dla ludzi i drapieżników – choćby kotów.
Szczęśliwi posiadacze oczek wodnych mogą je zarybić drapieżnikami, które eksterminację zaczną od komarzych jaj, ograniczając znacznie skalę wylęgu. Sprzymierzeńcem mogą też być żaby.

Rośliny odstraszające komary

W grupie roślin, których zapach zniechęcać ma komary do nadmiernego zbliżania się, wymienia się m.in. geranium, plectranthus (zwany komarzycą), mirt, dorastające do kilku metrów drzewko surmię, uwielbianą przez koty kocimiętkę, czy znaną raczej z zastosowań kulinarnych bazylię.

PolecamyKomarzyca to roślina, której nie znoszą komary 

Podobnie działa chętnie sadzona na balkonach pelargonia. Każda z tych roślin zawiera olejki eteryczne, których owady bardzo nie lubią. Sęk w tym, że część z nich wydziela aromat dopiero po roztarciu w dłoniach. Nie wystarczy więc samo posadzenie rośliny w okolicy tarasu, a tym bardziej w ogrodzie.

Zobacz wideo o tym, jakie rośliny odstraszają komary


Źródło: TVN Meteo/x-news 

Druga sprawa to odpowiednia ilość roślin. Aby na otwartej przestrzeni „trafić" w komara zapachem, roślin posadzić trzeba sporo. Z jednej komarzycy, czy doniczki z bazylią komary nic sobie nie robią. Skuteczność tej metody bywa więc często niewielka. Radzimy z niej skorzystać na balkonie lub półzamkniętym tarasie na kształt okalającej przestrzeń użytkową zapory, pamiętając przy tym, że niektóre z roślin, jak choćby wspomniana komarzyca wydzielają zniechęcający zapach wówczas, gdy potrącimy jej listki. Trzeba ją więc często dotykać.

Zobacz również: Pożyteczne rośliny w ogrodzie – zwalczają szkodniki i użyźniają glebę 

Świece, lampki, kadzidełka

Te „środki zapobiegawcze" mogą działać. Specjalne spiralki, które zapalone wydzielają intensywnie pachnący dym, podobny kadzidełku lecz znacznie bardziej drażniący, czy działające na podobnej zasadzie lampiony potrafią odstraszyć uparte owady. Oczywiście wszystko zależy od składu, ale wiele z „dymiących" odstraszaczy naprawdę działa. Domową metodą można podpalić na spodeczku nieco kawy lub postawić lampkę - kominek z olejkiem lawendowym, cynamonowym, cytrynowym, eukaliptusowym czy waniliowym. A także miętowym. Przetestowane i warte polecenia. Zalecana ostrożność, jeśli w towarzystwie znajdują się ciężarne, małe dzieci i alergicy.

Bariera przeciw komarom umieszczona w kontakcie...

Wtykane do gniazdka elektrycznego niewielkie urządzenia emitujące niewyczuwalny dla ludzi zapach mogą być całkiem skuteczne albo i całkiem... do kitu. Dokonując wyboru najlepiej zdać się na opinię osób, które przetestowały różne możliwości. Inaczej pozostaje droga prób i błędów.

Urządzenie może działać dwojako: powstrzymywać owady od wtargnięcia do pomieszczenia lub zabijać komary, które już się w nim znajdują. Dzieje się to za sprawą olejków eterycznych i substancji chemicznych wydzielanych po podłączeniu do zasilania. Przed zastosowaniem tej metody warto przeczytać dokładnie informacje w etykiecie informacyjnej, szczególnie, jeśli w pomieszczeniu mają przebywać małe dzieci, czy alergicy. Zwłaszcza jeśli urządzenie ma działanie owadobójcze, oprócz olejków eterycznych, zawiera substancje chemiczne.

... a w oknie moskitiera

A w zasadzie cienka siatka, czyli moskitiera. Na co zwrócić uwagę przy jej wyborze? Na pewno na sposób mocowania, który powinien zapewniać szczelną jednolitą powierzchnię bez szpar. Kolejna sprawa to gęstość siatki. Są niestety w sklepach i takie moskitiery, przez których oczka z łatwością przecisną się niewielkie muszki i komary.

Przeczytaj: Wybieramy moskitierę

Znajdą coś dla siebie również mieszkańcy poddaszy, choć przy założonej moskitierze na oknie dachowym, trzeba się liczyć z tym, że na oścież się go już nie otworzy.

Lampy owadobójcze

Zasada działania lamp owadobójczych jest na ogół prosta: emitowane przez nie promieniowanie UV ma przyciągać owady, które następnie giną porażone prądem. Sęk w tym, że promieniowanie najczęściej przyciąga muchy i nieszkodliwe ćmy. Skuteczność różnych modeli jest zależna od emitowanego światła i na ogół rośnie wraz z ceną. Możemy trafić na nic nie warte urządzenia, które po prostu świecą na fioletowo, ale są na rynku i takie produkty, które mogą się poszczycić wysoką skutecznością. Zapłacimy za nie raczej powyżej 100 złotych.
Choć w produktach tego typu stosowane są specjalne zabezpieczenia eliminujące negatywne skutki dla przebywających w pomieszczeniu ludzi, to metoda jest niewskazana dla kobiet w ciąży.

Cebula, czosnek i witamina B odstraszą komary

Spożywanie dużych ilości czosnku i cebuli jest niewątpliwie zdrowe, choć przy niektórych schorzeniach niezalecane. Sęk w tym, że intensywny zapach tychże warzyw odstręczać może i ludzi. A to z kolei odbić się na kontaktach towarzyskich. Za to owady nie wampiry – na nie czosnek nie działa Pozostaje stara harcerska zasada spożywania przed i w trakcie okresu „komarowego" witaminy B6. To naprawdę działa, ale niestety też nie na wszystkich. A witaminy łatwo przedawkować. Na pewno w niektórych przypadkach zażywanie witaminy warto skonsultować z lekarzem: szczególnie jeśli przyjmujemy regularnie inne leki.

Środki do stosowania nie tylko na skórę

Sięgając po środki aplikowane bezpośrednio na skórę, warto wybierać te, których receptura oparta została na bazie naturalnych składników. Wysoką skutecznością odznacza się tutaj wyciąg ze złocienia dalmatyńskiego, czy wymienione wcześniej olejki aromatyczne. Ich zastosowanie powinny wziąć pod uwagę przede wszystkim osoby nadwrażliwe, małe dzieci, alergicy, a z wyłączeniem niektórych olejków również kobiety w ciąży.

Dowiedz się: Jak zwalczyć pająki w mieszkaniu

Takimi środkami spryskiwać można również ramy okien i drzwi, co nawet przez kilka tygodni może powstrzymywać przed wizytą różnych nieproszonych gości. Wyciągu ze złocienia dalmatyńskiego bardzo nie lubią np. pająki. 

Autor: Krzysztof Pietras
7komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (7)

Polecam siatkę ale dobrą, żadną tam przyczepianą na rzepy. Ja zamówiłem taką na plastikowej ramie do 4 okien i od paru lat mam spokój z komarami, muchami i innym robactwem oprócz tego ściany i sufit też nie cierpią;-). Koszt w zależności od wymiarów nie mały, ok 70-80 zł/szt. ale warto.
WolfSpider, 03.06.2013, 08:19
A ja mam na rzepy i też działa znakomicie.
AA, 03.06.2013, 11:32
Zgadza się, siatka najlepiej czarna, jest mniej widoczna, gdyby pojawiały sie meszki, które mogą przenikac przez siatkę, wtedy stosuję,,,dwie siatki, jedna na drugą, troche ciemno ale nic nie przeniknie.
wers, 03.06.2013, 13:21
ja mam sposób na komary kupuje folie za 3 zł cieniutka żelazkiem sklejam jak worek na dwa m sciskam lekko u góry ale w korytazu świeci się zarówka i one wpadaja tysiace i butem ich dusze ale nie wysypuje bo trafiaja sie żywe za 3 godziny mam wiadro ubitych koprochów mieszkam koło rzeki w bloku to jest najtanszy pomysł
z
Maj sosnowiec, 05.06.2013, 15:50
Bardzo dobra i skuteczna jest MUGGA. Jest to plyn w kulce lub w spereju dostaepny najczesciej w sklepach mysliwskich.
gorzowianin, 12.06.2013, 14:48
Polecam Blusap. Łagodny i skuteczny.
Marek Kosicki, 09.04.2015, 11:49
Niestety czarne siatki są ciężko dostępne w sklepach, albo ja po prostu źle trafiam. Zawsze spotykałam się z białymi. Strasznie się brudzą, a do tego jeszcze bardziej przyciągają owady. Więc z moskitierów zrezygnowałam całkowicie i przestawiłam się na oprysk diablo forte do stosowania na zewnątrz.
Ewelina Jarocka, 21.06.2017, 10:41

Polecamy