Czego nie można czyścić ręcznikiem papierowym? Oto 7 rzeczy, które możesz zniszczyć w ten sposób!

Czyścisz te przedmioty ręcznikiem papierowym? Wielu z nas popełnia ten błąd!
 • Ręczniki papierowe

  Ręczniki papierowe mają wszechstronne zastosowanie

  Charlotte May Pexels.com
 • Ekran laptopa

  123 RF
 • Ekran TV

  Ekrany telewizora są delikatne i podatne na zarysowania.

  Max Vakhtbovych Pexels.com
 • Plamy na dywanie

  Plamy na dywanie nie usuwaj ręcznikiem papierowym.

  123 RF
 • Lustra i szklane powierzchnie

  Soczewki mają na sobie powłokę, którą może być porysowana przez suchy ręcznik papierowy.

  Max Vakhtbovych Pexels.com
 • Okulary

  Okulary najlepiej jest czyścić specjalną, miękką ściereczką.

  Free-Photos Pixaba.com
 • Meble na wysoki połysk

  Meble lakierowane nie powinny być czyszczone ręcznikiem papierowym.

  DarthZuzanka Pixaba.com
 • Czarna bluzka

  Nigdy nie pocieraj plam ręcznikiem papierowym.

  xusenru Pixabay.com
 • Segregacja śmieci

  Ręczniki papierowe nie powinny być wyrzucane do toalety.

  123 RF

Ręcznik papierowy nie jest zbyt ekologicznym produktem, ale chętnie używanym w wielu domach do czyszczenia różnych powierzchni. Myjemy nim okna, blaty, wycieramy nim kurze oraz wiele innych przedmiotów. Jednak ręcznik kuchenny nie jest produktem idealnym. Czyszcząc nim niektóre przedmioty, można je zniszczyć. Jakie to są rzeczy? Przekonajcie się!

 

Wielu ludzi nie wyobraża sobie kuchni bez ręczników papierowych. Używa się ich nie tylko do posprzątania, kiedy coś się wyleje, ale także do odsączania nadmiaru tłuszczu z potraw. Mają ogromną przewagę nad materiałowymi ściereczkami kuchennymi, które są siedliskiem bakterii i po kilku dniach ich używania zaczynają brzydko pachnieć!

Niektóre ręczniki papierowe, zwłaszcza te szorstkie i chropowate nie lubią się z delikatnymi powierzchniami. Czyszczenie ich w ten sposób może je zniszczyć lub dołożyć pracy.

Ekran komputera i telefonu

Zabrudzony ekran komputera nie wygląda zbyt dobrze, dodatkowo plamki i nieczystości na monitorze przeszkadzają podczas pracy. Do wyczyszczenia delikatnych powierzchni, takich jak ekran telefonu czy komputera lepiej nie używać ręcznika papierowego. Może on go porysować lub zostawić białe włókna. W tym celu jest lepiej użyć szmatki z mikrofibry.

Ekran telewizora

Podobnie wygląda sytuacja z ekranem telewizora. Ręczniki papierowe tylko z pozoru są delikatne. Jeżeli nie chcecie zniszczyć swojego nowego TV i mieć rys na nim, użyjcie zamszowych szmatek lub tych z mikrofibry.

Plama na dywanie

Czyszcząc plamę na dywanie, ręcznikiem papierowym raczej nie zniszczymy go, a jedynie dorzucimy sobie dodatkowej pracy. Papier namoknie, rozdrobni się i zostanie we włóknach dywanu, a to może być bardzo uciążliwe do usunięcia.

Lustro i powierzchnie szklane

Szkło i lustra mają delikatną powierzchnię. Czyszcząc je ręcznikiem papierowym, można je zniszczyć. Chropowata powierzchnia ręcznika pozostawi rysy na szkle, sprawi, że stanie się matowa oraz pozostawi włókna i smugi. W tym przypadku sprawdzą się również ściereczki z mikrofibry lub stara szmatka bawełniana.

Okulary

Przetarcie okularów ręcznikiem papierowym może i jest najszybszym sposobem i pozornie tanim, jednak skutki tego mogą was wiele kosztować. Użycie go może spowodować porysowanie ochronnej powierzchni szkieł, a w konsekwencji do potrzeby wymiany okularów, co już nie będzie takie tanie. Okulary najlepiej jest czyścić specjalną, miękką ściereczką, która dostajecie w gratisie lub zakupić ją za kilka złotych u optyka.

Meble lakierowane

Meble lakierowane na wysoki połysk są trudne do utrzymania w czystości. Widać na nich każdy odcisk palca czy kroplę wody. Do ich wyczyszczenia nie używajcie ręcznika papierowego. Powierzchnia jest bardzo delikatna i bardzo łatwo jest uszkodzić lakier mebli. Dlatego najlepiej sprawdzi się tu ściereczka z mikrofibry. Dobrym pomysłem jest także zabezpieczenie mebli specjalnymi preparatami.

Czarna bluzka

Jeżeli na twoją ulubiona czarną bluzkę spadł majonez lub inna substancja, to bardzo kiepskim pomysłem do usunięcia tej plamy będzie użycie ręcznika papierowego. Mokry papier pozostawi białe ślady i całość będzie wyglądać jeszcze gorzej niż na początku.

Nie wyrzucaj ręcznika kuchennego do toalety

Toaleta to nie śmietnik. Nie warto pozbywać się w ubikacji resztek jedzenia i ręcznika papierowego. Jest on znacznie grubszy niż papier toaletowy, co może przyczynić się do zapchania WC. A przepychania rur kanalizacyjnych nikomu nie życzymy. Brudny ręcznik papierowy powinien trafić do kosza ze zmieszanymi odpadkami. 

Autor: Katarzyna Dębek
0komentarzy