Aranżacja balkonu w bloku. Jak urządzić balkon, by spełniał nasze oczekiwania

Inne oczekiwania od funkcjonalności balkonu w bloku będzie miał singiel, inne rodzina z małymi dziećmi, a jeszcze inne osoby w starszym wieku. Jak go odpowiednio zaaranżować?
 • Aranżacja balkonu

  Aranżacja balkonu, nawet tego w bloku z wielkiej płyty, nie jest trudna - trzeba tylko chcieć i mieć pomysł, który spełni nasze oczekiwania.

  Schöck
 • Kwiaty balkonowe

  makingfaces (123RF)
 • Aranżacja małego balkonu

  Krzesła, mały stolik (najlepiej składany) i kilka doniczek z kwiatami lub ziołami mogą całkowicie odmienić balkon - nawet mały.

  IKEA
 • Free-Photos

  To mieszkańcy bloków decydują o tym czy ich nieruchomość stanie się zielona czy też będzie przypominać betonową dżunglę.

  Free-Photos (Pixabay.com)
 • Aranżacja bardzo małego balkonu

  falco (Pixabay.com)
 • Piękne rośliny balkonowe

  tannjuska (123RF)
 • Aranżacja balkonu

  Balkon miłośników ogrodów powinien być wypełniony po brzegi roślinami.

  Zaplo.pl

W najgorszej sytuacji są mieszkańcy wieżowców sprzed lat, gdzie balkon właściwie istniał tylko z nazwy, w praktyce była to jedynie barierka, przez którą można było się wychylić, ewentualnie zainstalować wysięgnik do wieszania prania. Jednak już balkony z bloków z wielkiej płyty, które powstawały w tym samym czasie, dawały więcej możliwości aranżacji.

Przeczytaj: Jakie meble ogrodowe, balkonowe i tarasowe wybrać i ile one kosztują

Obecnie duży balkon, loggia czy taras jest jednym z ważniejszych kryteriów wyboru i zakupu nowego mieszkania. Kupujący zdają sobie sprawę z tego, że to właśnie na balkonie czy tarasie koncentrować się będzie życie rodzinne, a często i sąsiedzkie, gdy przyjdzie wiosna i ciepłe lato. To wreszcie na balkonie szukać będą ochłody i świeżego powietrza. Statystycznie jednak ciągle najwięcej balkonów znajduje się w blokach z tzw. wielkiej płyty. Nie są może zbyt duże, ale mają wystarczającą powierzchnię, by przystosować je do swoich potrzeb.


Aranżacja balkonu
Stworzenie przytulnego miejsca do relaksu na balkonie wymaga mebli, które zapewnią wygodę i nie zajmą jednocześnie za dużo miejsca.Fot. Altax

Balkon dla rodzin dziećmi

Najistotniejszą kwestią jest tu bezpieczeństwo maluchów. Trzeba mieć pewność, że dziecko nie przeciśnie się między szczebelkami barierek, ani też nie będzie w stanie wspiąć się np. po sprzętach na krawędzie barierek. Istotne jest podłoże. Najczęściej balkony wykańczane są kafelkami, które są nie tylko zimne, ale i w sytuacji gdy są mokre, stwarzają zagrożenie dla równowagi dziecka. Popularne stają się specjalne antypoślizgowe wykładziny balkonowe, które łatwo utrzymać w czystości, a także tzw. sztuczna trawa, która jest przyjemna w dotyku i wytrzymała.

Balkon należy zabezpieczyć tak, by uniemożliwić dziecku wyrzucenie zabawek i innych przedmiotów. Te nie tylko mogłyby się zniszczyć, ale ich upadek z wysokości mógłby zagrozić komuś, kto akurat przechodziłby w pobliżu.

Balkon, na którym przebywać będzie przez dłuższy czas dziecko, nie może być cały czas doświetlony naturalnym światłem słonecznym. Na bokach balkonu zainstalować można zapewniające cień panele, a front balkonu przyozdobić nieco wyższymi roślinami doniczkowymi, które również zabezpieczać będą przed palącym słońcem. Pamiętajmy jednak, by wybrać rośliny, które będą bezpieczne dla dziecka.

Przeczytaj: Trujące rośliny doniczkowe

Balkon dla starszych osób

Jako, że balkon ma być miejscem spotkań ze znajomymi czy strefa, która daje nieco wytchnienia, kluczowe będzie przygotowanie wygodnych siedzisk i stolika, na którym będzie można postawić i zjeść dobre ciasto czy wypić kawę. Dobrze by były to jednak konstrukcje lekkie, a przy tym odporne na deszcz, który może zaskoczyć właścicieli podczas ich nieobecności w domu. Krzesła powinny być składane, by łatwiej je można było składować w piwnicy w okresie zimowym.


Balkon w kamienicy
Jeśli zależy nam, by balkon był miejscem relaksu, musimy pomyśleć o wygodnych meblach. Warto byrać składane sprzęty, by móc schować je zimą np. w piwnicy.Fot. Westwing

 Przed miejskim hałasem, kurzem i słońcem powinny chronić rozmaite rośliny. W tej roli świetnie sprawdzą się powojniki i bluszcze różnych gatunków. Można je rozpuścić po balustradzie, ale równie dobrze mogą wspinać się po drewnianych pergolach, które można zainstalować po bokach balkonu. Jeśli w wieczornym relaksie przeszkadzają komary czy meszki, lepiej polubić towarzystwo roślin takich jak komarzyca czy kocimiętka. Nie tylko wyglądają atrakcyjnie na balkonie, ale mają też tę zaletę, że nie cierpią ich wspomniane owady.

Polecamy poradnikRośliny balkonowe, które odstraszają komary, muchy i inne insekty

Nietypowe wykorzystanie balkonu

Na balkonie w bloku stworzyć można ciekawe miejsce do pracy na komputerze. Wystarczy wygodna leżanka, albo zwisający z sufitu „namiot", nieco zacienienia, parę roślin, by znaleźć trochę spokoju i miejsca na pracę z laptopem.

Są też tacy, którzy uwielbiają na balkonie... spać. Relaks albo sen na powietrzu umożliwiają specjalne hamaki podwieszane pod sufity, które przypominają kokony. Wiosną i latem na popularności zyskują rowery. Wiele osób lubi trzymać je na balkonie, bo nie ma ochoty codziennie przed i po pracy schodzić do piwnicy i tam trzymać swój bicykl. Rower można po prostu postawić na balkonie, ale wtedy zajmuje sporo przestrzeni i tarasuje przejście. Ten problem pomogą rozwiązać specjalne zestawy do podwieszania rowerów tuż pod sklepieniem balkonu.

Fani zdrowego żywienia zamiast kwiatów wolą na swoich balkonach uprawiać rośliny jadalne. Mini ogródki ziołowe, własne papryczki, a może zielenina prosto z doniczki? Balkon to umożliwia. Choć są i tacy, którzy idą dalej. Na forach internetowych znaleźć można zachęty i przykłady wykorzystania balkonów do hodowli grzybów – na przykład boczniaków ostrygowatych. Balot z gotową grzybnią można po prostu ułożyć w rogu balkonu, odpowiednio nawadniać i zacienić, by cieszyć się własnymi zbiorami grzybów aż do jesieni. 

Dowiedz sięJakie warzywa warto uprawiać na balkonie 

Autor: Sławomir Bobbe
1komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (1)

Przy pierwszej lepszej burzy te wszystkie bajery są zwiewane z balkonu i spadają ludziom na głowy. Ostatnio widziałem jak z bloku naprzeciwko leciał piękny parasol. Szczęście że nikt akurat nie szedł.
Kowalski, 12.06.2018, 12:42