9 zaskakujących zastosowań ziemniaka

Do czego wykorzystać surowego ziemniaka lub wodę, która została po ich gotowaniu? Poznaj 9 nietypowych pomysłów na wykorzystanie ziemniaka.
  • Nietypowe zastosowania ziemniaka w domu

    Ziemniaki zawierają cenne minerały i witaminy, dzięki którym możemy je wykorzystać na wiele ciekawych sposobów.

    pixabay.com

Ziemniaki cieszą się w naszym kraju wielką popularnością –  Polacy spożywają ich średnio ponad 100 kg w ciągu roku. Warto wiedzieć, że poza oczywistym przeznaczeniem do spożycia, to warzywo ma wiele praktycznych, a przy tym zadziwiających zastosowań w domu. Przedstawiamy 9 pomysłów na wypróbowanie niezwykłych właściwości ziemniaka. 

1. Usuwanie plam po warzywach i owocach

Produkty takie jak kurkuma, jagody czy buraki są smacznym dodatkiem do każdego posiłku, ale zostawiają trudne do usunięcia ślady na dłoniach. Pozbycie się tych plam wymaga kilku dobrych minut szorowania zwykłym mydłem, a wyczyszczenie okolic paznokci jest już naprawdę trudne. Na szczęście mamy na to sposób – wystarczy potrzeć zabrudzoną skórę przekrojonym, surowym ziemniakiem. Bulwa ziemniaczana usunie także plamy po trawie oraz szpinaku.

2. Kompres na ciepło lub na zimno

Ten sposób jest znany już od wieków. Ziemniaki zachowują swoją temperaturę przez zaskakująco długi czas. Możemy to wykorzystać np. podczas mrozów –  trzymając w rękawicach lub kieszeniach kilka gorących plasterków ziemniaka zawiniętych w folię aluminiową. Równie łatwo przygotujemy zimny kompres – zamrożone lub schłodzone plastry ziemniaka owijamy materiałem i stosujemy np. na opuchliznę lub jako sposób na ochłodę w upalne dni.

3. Mycie okien

Ziemniak może być też skutecznym i ekologicznym środkiem do mycia szyb oraz luster. Wykorzystanie go do czyszczenia takich powierzchni jest bardzo proste – przekrojonym, surowym ziemniakiem po prostu przecieramy okna, szyby samochodowe, a nawet okulary. Następnie usuwamy nadmiar soku i polerujemy czystą szmatką, najlepiej z mikrofibry. Dzięki temu szyby będą lśnić, a my unikniemy przykrego zapachu chemikaliów i ochronimy skórę dłoni. Ta metoda sprawdzi się również w przypadku przezroczystego plastiku, jaki występuje w okularach do pływania lub goglach narciarskich.

Polecany artykuł: Jak myć okna, by nie zostawały smugi na szybach 

4. Wykręcanie zbitej żarówki 

Wybuch żarówki to nie lada problem. Jak ją wykręcić, by nie skaleczyć się odłamkami szkła? Bezpiecznie będzie użyć do tego... ziemniaka. Co prawda, ta metoda nie zadziała w każdym przypadku, (np. gdy zniszczeniu uległa tylko górna część żarówki) można jednak spróbować delikatnie nadziać jej pozostałość na połówkę ziemniaka i po prostu ją wykręcić.

Ziemniaki-garnekWoda po gotowaniu ziemniaków przyda nam się np. do podlewania kwiatów lub polerowania sztućców.Fot. Pixabay.com

5. Polerowanie sztućców

Jeśli sztućce straciły swój blask i stały się matowe, można to naprawić wykorzystując w tym celu wodę po gotowaniu ziemniaków. Nie trzeba tego specjalnie przygotowywać, ani marnować produktów –  wystarczy bowiem zużyć wodę, która została nam po gotowaniu. Sztućce zanurzamy na kilkanaście minut w takiej wodzie, a następnie suszymy i polerujemy za pomocą miękkiej ściereczki.

Przeczytaj też: Jak wyczyścić srebro domowymi sposobami? 

6. Podlewanie kwiatów

Składniki odżywcze zawarte w ziemniakach pomogą w uprawie roślin doniczkowych. Przestudzoną wodą, która została po gotowaniu ziemniaków możemy podlewać nasze rośliny. Fosfor w niej zawarty jest świetnym nawozem, pod warunkiem, że woda nie była mocno posolona.

7. Kreatywna sztuka, nie tylko dla dzieci

Wszyscy pamiętamy tworzenie pieczątek ziemniaczanych. Ale to nie tylko pomysł na zabawę dla dzieci. Za pomocą pieczątki z ziemniaków i farby możemy tworzyć ciekawe formy na płótnie, albo spersonalizować swoją torbę, poduszkę czy nawet ściany. Wszystko zależy od naszej pomysłowości ;)

8. Ratowanie przesolonej zupy

To bardzo znany i skuteczny sposób na usuwanie nadmiaru soli z potraw. Wystarczy wrzucić do garnka kilka plastrów surowego ziemniaka na ok. 10 minut. Po tym czasie warzywo trzeba usunąć.

9. Usuwanie rdzy

Metalowe przedmioty są bardzo podatne na rdzewienie. Rdza tworzy się, gdy metal pochłania wilgoć lub jest przemywany wodą. Sposobem na szpecącą rdzę są surowe ziemniaki, które zawierają kwas szczawiowy niwelujący skutki korozji. Połówką ziemniaka nacieramy rdzę, a w razie potrzeby dosypujemy sodę oczyszczoną dla wzmocnienia efektu ścierającego.

10. Ziemniaczane danie ;) 

Najlepsze co możemy zrobić z wykorzystaniem ziemniaka to... zjeść go! Wielu z nas uważa, że ziemniaki są bezwartościowe i tuczące. Nic bardziej mylnego! W rzeczywistości większość przypisywanych im błędnie właściwości wynika z dodatku ciężkostrawnych tłuszczów oraz mięsa. Tymczasem ziemniaki są źródłem wielu cennych minerałów i witamin, a w dodatku są stosunkowo niskokaloryczne. A więc –  jedzmy je na zdrowie!

Polecany artykuł: 15 pomysłów na wykorzystanie ręczników papierowych w domu 

Autor: Marianna Leśniewicz
0komentarzy