8 porad, które pomogą szybciej i skuteczniej sprzątać

Wszyscy niby wiemy jak sprzątać, ale wkrótce po tym, jak wylejemy ostatnie poty przy doprowadzaniu domu do ładu, okazuje się, że kurz znów wyszedł, okruszki krążą po podłodze a kabina prysznicowa ma smugi.
  • Szybkie porządki

    Każdy z nas walczy z osadami z mydła i kamienia w łazience. W walce z nalotami pomoże mieszanka octu z wodą nakładana na zanieczyszczone powierzchnie za pomocą miękkiej gąbki. Gdy osady nie schodzą, skorzystaj ze specjalnego odkamieniacza. Spryskuj nim brudną powierzchnię i zmyj go po 20 minutach.

    wavebreakmediamicro (123RF)

Radzimy, jak sprzątać mieszkanie, aby zrobić to szybko i skutecznie.

1. Sprzątaj przed weekendem

Sprzątanie kojarzy ci się ze zmarnowaną sobotą? Koniecznie sprzątaj w piątek lub czwartek. Dzięki temu zyskasz dwa dni tylko dla siebie. Sprzątanie poprzedzające weekend przebiegnie szybciej, jeśli będzie czekała po nim nagroda w postaci wolnych dni dla ciebie i rodziny. Dzieląc obowiązki na dwa popołudnia/ wieczory oszczędzisz sobie skumulowanych na jeden dzień obowiązków. 

Polecamy poradnikSprawdzone sposoby na porządek w mieszkaniu

2. Kamień w łazience i kuchni

Spryskaj środkiem na kamień pokrytą nalotem armaturę i zakryj folią (siatkę zakupową albo folię spożywczą przewiąż gumką recepturką), dzięki czemu unikniesz skapywania produktu do zlewu lub brodzika. Zakrycie sprawi, że pozostawiony produkt namoczy kamień, a ty łatwiej go później wyczyścisz. Po upływie 20–30 min. przystąp do mycia. 


Czyszczenie baterii łazienkowej
Na chromowanych bateriach kamień i inne zabrudzenia pojawiają się szybko po ich wyczyszczeniu. Są one trudne do usunięcia i można przy tym uszkodzić delikatną powłokę baterii. Aby nie mieć tego problemu, warto przecierać baterie bezpośrednio po skorzystaniu z nich, gdy są jeszcze mokre. Woda nie zaschnie, a zacieki nie powstaną. Baterie będą błyszczące, a nam zajmuje to raptem chwilkę.Fot. wavebreakmediamicro (123RF)

Jeśli masz przeszkloną kabinę i chcesz uniknąć powstawania na niej osadów i zacieków, to najłatwiej utrzymasz ją w czystości, gdy po wzięciu prysznica oczyścisz szkło z wody za pomocą ściągaczki.

3. Małe porządki na bieżąco

Wprowadź do swojego domu zasadę w myśl, której po skorzystaniu z danej rzeczy odkładasz ją na miejsce. To samo powinno tyczyć się zmywania na bieżąco. Dużo łatwiej umyć jedną szklankę po wodzie niż patelnię i garnki, które zalegają w zlewozmywaku wraz z kruchymi kieliszkami i szklankami.

4. Podział domowych prac na dni tygodnia

Jeśli wizja wielkiego sprzątania cię przygniata, podziel konkretne czynności na dni tygodnia, np. w poniedziałki prasujesz. Dzięki temu szybciej uporasz się z niezbędnymi czynnościami bez wizji niekończących się obowiązków.

Dowiedz się: Jak ekologicznie sprzątać mieszkanie 

5. Nie sprzątaj na raty

Jeśli przystępujesz do działania, rób to porządnie. Dzięki takiemu podejściu dużo szybciej uporasz się z bałaganem. Odrywając się co chwilę od obowiązków jesteśmy najczęściej wykończeni wydłużającym się sprzątaniem. 

6. Systematyczność

Każdego dnia rano i wieczorem poświęć kilka minut na ogarnięcie nieporządku, który z pewnością wyprowadzi cię z równowagi, gdy po pracy będziesz już zmęczony i gotowy do odpoczynku lub gdy wstaniesz rano i przywita cię bałagan.

Przeczytaj: Tych błędów unikaj przy sprzątaniu mieszkania 

Po wstaniu z kanapy popraw poduszki i koc, ze stołu zabierz niepotrzebne kubki i zmieć okruchy, a w łazience przetrzyj lustro i umywalkę po kleksach z pasty do zębów. Poranki będą wówczas dużo milsze, co przełoży się potem na dalszą część dnia.

7. Piramida

Sprzątaj od najbrudniejszego w domu miejsca. Dzięki temu unikniesz przenoszenia brudu do innych części mieszkania. Zawsze zaczynaj od odkurzania, a następnie ścieraj kurze zaczynając od najwyżej położonych miejsc, schodząc stopniowo w dół.

8. Od środka do zewnątrz

Myjąc szafki kuchenne, piekarnik albo prysznic pamiętaj o zasadzie – najpierw centralna część, czyli wnętrze, a następnie drzwiczki. Unikniesz pochlapania umytych już części. 

Warto wiedzieć: Jak odetkać zatkany odpływ 

Autor: Nina Romanek
7komentarzy