5 zastosowań amoniaku w domu. Właściwości amoniaku

Amoniak to związek chemiczny o wyjątkowo brzydkim zapachu (porównywanym do woni zgniłego jajka). Mimo to przydaje się do zadań specjalnych w czasie sprzątania mieszkania.
  • Amoniak w proszku

    Amoniak jest nieorganicznym związkiem chemicznym azotu i wodoru, który łatwo rozpuszcza się w wodzie. Można wykorzystywać go do wielu czynności związanych z porządkami i odświeżaniem. Amoniak w proszku znajdziesz w sklepie na dziale z produktami do pieczenia (takimi jak: cukier wanilinowy, proszek do pieczenia itp.). Natomiast wodny roztwór amoniaku kupisz np. w markecie budowlanym.

    kaboompics (Pixabay.com)

Amoniak możesz kupić w wersji płynnej lub sproszkowanej i rozprawić się dzięki niemu wyjątkowo szybko i tanio z uporczywym brudem. Oto wskazówki, jak używać amoniaku w domowym zaciszu.

Warto wiedzieć: Jak sprzątać dom bez użycia chemii

Ważne! Wykorzystując amoniak w pracach domowych, pamiętaj o jego toksycznych właściwościach. Zachowaj środki ostrożności, czyli zwracaj uwagę na zalecane proporcje i solidnie wietrz wnętrza, w których stosujesz amoniak. 

1. Glazura i fugi

Jasne fugi niestety szybko przestają być czyste, a lśniące kafelki o białej barwie przyciągają niczym magnes brud i zacieki. Aby ponownie łazienka zachwycała czystością, wymieszaj 2 litry wody i ok. ¼ szklanki amoniaku. Przygotowaną mieszanką sprzątaj jak zwykle, przecierając gąbką lub szczotką. Dzięki temu nie tylko wyczyści fugi i glazurę, ale również pozbędziesz się z nich ewentualnych śladów pleśni.

2. Uporczywe plamy

Zaschnięta krew, czerwone wino albo pamiątka po nowym szczeniaku w postaci zabrudzeń z moczu zejdą łatwiej, jeśli namoczysz plamy w roztworze 1:1 wody z amoniakiem. Ten sposób sprawdzi się również do wybielania trampek, ścierek kuchennych i poszarzałych dywaników łazienkowych.

Przeczytaj: Domowe sposoby na czysty piekarnik 

3. Srebro i złoto

Srebrną zastawę oraz biżuterię z czarnym nalotem z powodzeniem wyczyścisz, zanurzając przedmioty w miseczce z mieszanką 1 szklanki ciepłej wody z dodatkiem ½ szklanki amoniaku. Po upływie 20–30 minut wystarczy wytrzeć wszystko do sucha za pomocą bawełnianej ściereczki.

4. Ogrodowe SPA

Jeśli masz na balkonie lub w ogrodzie pelargonie, hortensje, powojniki, a twoje ulubione rośliny buntują się z powodu braku azotu, warto dopomóc im nawozem z amoniaku. Na 10 litrów wody wystarczą 3 łyżki amoniaku. Tak przygotowaną miksturą podlej ziemię. Warto jednak wiedzieć, że rośliny balkonowe i kwitnące nie potrzebują zbyt dużo azotu, ponieważ powoduje on przyrost masy zielonej (liści, łodyg) i paradoksalnie – rośliny gorzej kwitną.
Ponieważ amoniak ma dość charakterystyczny, nieprzyjemny zapach, sprawdza się także do zwalczania szkodników, np. mszyc.

5. Czyste okna

Sposobów na mycie okien jest całe mnóstwo, a w sklepach nie brakuje środków obiecujących miłe, łatwe i przyjemne mycie. Niestety w praktyce często kończy się na tym samym – zaciekach na szybach. Aby nie dopuścić do takiej sytuacji, myj okna w pochmurne dni lub przynajmniej nie w największym słońcu, a zamiast sklepowych środków użyj roztworu przygotowanego z 700 ml ciepłej wody i 300 ml amoniaku. Gotową ciecz przelej do pojemnika z dyfuzorem i gotowe! 

Miksturą z amoniakiem wyczyścisz również okopconą szybę w drzwiczkach kominka. Przygotuj płyn z łyżki amoniaku, 2 łyżek octu spirytusowego i litra ciepłej wody. Rozpyl go na szybę kominkową i po chwili zetrzyj szmatką lub miękkim papierowym ręcznikiem. Jeśli zabrudzenia są silne, powtórz czynność. 

Polecamy też poradnik:  Jak umyć i konserwować okna na wiosnę 

Autor: Nina Romanek
5komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (5)

Klekot500 0 sek. temu
0 0 Amoniak w proszku? Po pierwsze to gaz, wybuchowy i toksyczny. Po drugie - nasycona nim woda faktycznie nazywa się amoniakalną. Po trzecie - ten proszek to nie amoniak a kwaśny węglan amonu który ma tyle samo wspólnego z amoniakiem co kuchenna sól z gazowym chlorem... Generalnie artykuł obrazuje, na jakim poziomie stoi edukacja chemiczna w kraju...
Marcin, 12.04.2018, 16:05
. . . nie rusza ! "Pańcia" redaktor pisząc o elektroenergetyce na jednym z portali nie odróżnia kilowata od kilowatogodziny, wolta od ampera, itd. itp. W niektórych środowiskach w dobrym tonie jest bycie takim jołopem technicznym . . .
mgr inż.1949, 16.04.2018, 08:05
No, ale chyba nie ten sam redaktor, prawda? Albo o sprzątaniu albo o fizyce :) Warto byłoby to dodać, od tak z czystej przyzwoitości, ale „W niektórych środowisk w dobrym tonie jest bycie takim jełopem życiowym”
Do mgr.inż z przerośniętym ego, 18.04.2018, 16:50
Woń zgniłego jajka? Ktoś pomylił siarkowodór z amoniakiem.
Masakra, 25.05.2018, 23:26
300 ml wlej do amoniaku gdzie powyżej 2000 ppm to dawka śmiertelna dla człowieka. Dzięki Bogu nie niejest dostępny dla zwykłego Kowalskiego do sprzedaży.
Radek juda, 27.08.2019, 13:51