Ujemne kalorie – co to takiego. Jakie produkty zawierają ujemne kalorie

Kto chce się odchudzać, liczy kalorie. Uważa, że im mniej dostarczy ich organizmowi, tym lepiej. Tymczasem istnieją także kalorie ujemne. Piszemy, co kryje się pod tym określeniem.
  • Warzywa

    Warzywa to nie tylko witaminy dostarczane organizmowi, lecz także w większości zawierają one ujemne kalorie, które sprzyjają odchudzaniu.

    RobertoKabana (Pixabay.com)

Bez energii nie da się żyć. Ciało człowieka potrzebuje energii nie tylko dlatego, że napędza ona do działania. Dzięki energii organizm w ogóle funkcjonuje. Człowiek dostarcza sam sobie energii poprzez to, co pije i co je. W efekcie spalania znajdujących się w posiłkach składników organicznych wytwarza się energia cieplna, zwana wartością energetyczną (inaczej: kalorycznością) konkretnego produktu spożywczego lub potrawy. Wartość energetyczną wyraża się w kilokaloriach, na które przyjęło się mówić: kalorie.

PoznajNiezwykłe właściwości octu jabłkowego 

Ujemny bilans energetyczny

Odchudzanie najczęściej kojarzy się z liczeniem kalorii. Smażone mięso ma ich dużo, bo jest tłuste. Podobnie bombami kalorycznymi są słodycze, chipsy, gęste sosy i wszelkiego rodzaju fastfoody. Wiele osób zamierzających się odchudzać skrupulatnie liczy kalorie, zanim przygotuje dietetyczny posiłek. W odchudzaniu pomóc mogą też ujmne kalorie. One przyczyniają się do tzw. ujemnego bilansu energetycznego, który z kolei powoduje, że chudniemy.

Warto też przeczytać: Owoce i warzywa, które pomogą schudnąć 

Początek jesieni, podobnie jak początek wiosny, to dobra pora, żeby zrzucić nadmiar kilogramów. Tym bardziej, że jeszcze we wrześniu dostępne są świeże warzywa i owoce, a właśnie one stanowią podstawę diety ujemnych kalorii. O ujemnych kaloriach mówi się, gdy nasz organizm musi zużyć więcej energii na strawienie, przemianę i wydalenie produktu niż dostał wraz z jego zjedzeniem.

Jedz zielone warzywa

Ujemne kalorie znajdują się przede wszystkim w zielonych warzywach. To m.in. brokuły, kapusta, kalafior, sałata, szpinak i jarmuż. Kalorie na minusie występują ponadto w szparagach, rzodkiewce, dyni, marchewce, kukurydzy, rzepie i selerze. Ten ostatni jest tutaj rekordzistą. 100 gramów selera naciowego dostarcza naszemu organizmowi jedynie 8 kcal energii, ale już na strawienie produktu potrzebuje mniej więcej 100 kcal. Na skutek tego tzw. deficyt kaloryczny wyniesie minus 92 kcal. Ciekawe jest też to, że seler naciowy w około 75 procentach składa się z wody. Co ważne, aby warzywa odejmowały nam kilogramów, powinny być spożywane świeże, ewentualnie gotowane na parze, na półtwardo.

Słodkie, a mają kalorie na minusie

W owocach, mimo że słodkie, też są ukryte ujemne kalorie, choćby w jabłkach, malinach, brzoskwiniach, śliwkach, truskawkach, arbuzach oraz cytrusach (pomarańcze, cytryny, grejpfruty). Zioła, jak mięta, tymianek, bazylia czy szałwia, również zawierają kalorie na minusie. Zioła warto stosować dla wzmocnienia smaku dietetycznych potraw. Nie wolno natomiast w diecie ujemnych kalorii stosować soli.

Polecamy wideo: Gadżety mogą wspomagać odchudzanie 

Nie dla każdego ujemne kalorie

Dieta z ujemnymi kaloriami w roli głównej nie jest przeznaczona dla wszystkich zainteresowanych. Powinny ją sobie odpuścić nastolatki w okresie dojrzewania, kobiety ciężarne oraz matki karmiące piersią. Kto ma problemy z trawieniem i układem pokarmowym, też nie może stosować diety ujemnych kalorii. Kalorie na minusie, jeśli będą dostarczane zbyt często organizmowi, mogą spowodować ogólne osłabienie, dekoncentrację i przemęczenie. Nawet najmniejszy wysiłek fizyczny może powodować, że człowiek będzie się wyjątkowo męczył. 

Kliknij i zobacz, jak spalić kalorie nie ćwicząc


Źródło: Agencja TVN/x-news

Autor: Katarzyna Piojda
1komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (1)

W sumie temat jest całkiem ciekawy. Ja nie muszę liczyć kaloryczności poszczególnych posiłków, bo w sumie każdego dnia otrzymuję posiłki od Wygodnej Diety. Dania w przypadku takiego cateringu są bardzo dokładnie opisane, więc można mieć wszystko pod kontrolą. ;)
Romek, 21.05.2018, 08:54