Wieczerza wigilijna odbywa się w magiczną noc. Niesie za sobą przesłanie o cudzie nowego życia. Kto kończący rok zalicza do nieudanych, dzięki odrodzeniu może w nadchodzącym roku poprawić to, co mu nie wyszło. A potrawy, które pojawią się na wigilijnym stole, mają mu pomóc w realizacji tego celu.
12 potraw wigilijnych przygotowanych jest z płodów ziemi, takich jak: mak, ryby, kapusta, groch i miód. Symbolizują one dostatek, witalność i szczęście. Zgodnie z chrześcijańską tradycją liczba 12 symbolizuje 12 apostołów. Natomiast według wierzeń ludowych liczba wigilijnych potraw to nawiązanie do 12 miesięcy w roku.
Warto wiedzieć: Ile kalorii mają tradycyjne dania wigilijne
Uważa się, że posmakowanie każdej wigilijnej potrawy ma zapewnić powodzenie lub korzyść w innej dziedzinie. Piszemy, jakie symbole kryją w sobie poszczególne wigilijne dania.
Czerwony barszcz z uszkami
Wigilijny barszcz dzięki zawartości buraczków ma dodawać urody. Ponadto czerwone buraki zapewnią powodzenie i pomyślność oraz zagwarantują długie lata życia w zdrowiu.
Zupa grzybowa
Zjedzenie nawet kilku łyżek zupy grzybowej powinno zapewnić zdrowie ciała, trwałe siły, witalność oraz trzeźwość umysłu.
Warto poczytać: Karp na wigilijnym stole – skąd ten zwyczaj
Karp i inne ryby
Ryba na wigilijnym stole stanowi symbol płodności i odradzania się. Kojarzy się ze zmartwychwstaniem i nieśmiertelnością. Kto zje rybę w wigilijny wieczór, ten będzie miał spokojny żywot w nowym roku. Dorsz, pstrąg lub śledzie oznaczają post i oczekiwanie, a mają zagwarantować dostatek i harmonię.
Pierogi z kapustą i grzybami
To danie ma dodać nadprzyrodzonych sił, magicznej mocy, nie tylko w wigilijną noc. Kapusta oraz grzyby mają zapewnić dobrobyt.
Polecamy poradnik: Jak zrobić idealne ciasto na pierogi?
Kluski z makiem
Chociaż mak kojarzy się ze śmiercią i końcem, to jednocześnie oznacza pomoc. Mak, tak samo, jak zboża, symbolizuje dostatek i urodzajność. Obfitość plonów ma zagwarantować zjedzenie chociaż jednej kluski z makiem. Nie można jednak przedobrzyć z jedzeniem, ponieważ według wierzeń mak może przyczynić się do tragedii w domu.
Na wigilijnym stole nie może zabraknąć dań z makiem i ziarnami zbóż. Mogą to być kluski z makiem oraz kutii lub makowiec.
Kutia
Kolejna potrawa na bazie maku. Ma ułatwić pojednanie z Bogiem oraz ze zmarłymi. To dlatego, że pszenica, z której przygotowuje się tę potrawę, zwiastuje nieśmiertelność. Migdały z kutii dodają mądrości i powodów do radości.
Groch z kapustą
Niedoceniana kapusta ma zapewnić ponadprzeciętną siłę i witalność. Pomoże chronić przed chorobami fizycznymi i psychicznymi, a jeśli choroby już zaatakowały, to przepędzi je z ciała i rozumu. Za sprawą tej potrawy umysł będzie trzeźwy, a ciało – zdrowe.
Chleb
Nasz chleb powszedni jest symbolem dobrobytu, pomyślności i mądrości życiowej. Zwiastuje również przyjaźń i gościnność. Jest symbolem wspólnoty.
Kompot z suszu
Owoce mają wyjść na zdrowie – także te w suszu, z którego ugotowano kompot. Są w nim m.in. jabłka zapewniające urodzaj i odkupienie, ale jednocześnie symbolizujące miłość i władzę. Gruszka ma gwarantować dostatek i obfitość, ale trzeba uważać, bo może sprowadzić do domu żałobę lub kłótnie. Daktyle to symbol wzajemnej miłości małżonków, sprawiedliwości i zwycięstwa. Figa ma natomiast sprowadzić na dom bezpieczeństwo i dostatek. W kompocie z suszu są jeszcze morele, zwiastujące długowieczność i szczęście.
Tradycyjny kompot wigilijny robi się z suszonych owoców, takich jak: śliwki, jabłka, gruszki, morele czy rodzynki, z dodatkami słodzącymi i przyprawami korzennymi.
Piernik
To symbol dobrobytu i powodzenia. Gdy w pierniku znajdują się kawałki śliwek, wówczas kto zje ciasto, ten przysporzy sobie sił witalnych. Śliwki mają odpędzać złe duchy. Są symbolem harmonii umysłu.
Polecamy również: Przepisy na tradycyjne ciasta na Boże Narodzenie
Makowiec
To ciasto jest niejako łącznikiem świata żywych i zmarłych, a to za sprawą maku. Mak to też symbol urodzaju. Jeżeli makowiec jest z orzechami, symbolizuje dodatkowo płodność oraz witalność. Orzech to ponadto symbol szczęścia i spokojnego snu.
Drożdżówka lub racuchy drożdżowe
Ciasto drożdżowe lub racuchy są wypiekane z mąki, a ta symbolizuje pomyślność i powodzenie. Mąka to też zapewnienie spełnienia marzeń. Kto zje kawałek drożdżowego ciasta, może liczyć na powiększenie rodziny w nowym roku. Decydując się na drożdżowe racuchy smażone w głębokim oleju gwarantujemy sobie pomyślność w nowym roku.