Symbolika wigilijnych potraw. Co powinno znaleźć się na wigilijnym stole

Podczas kolacji wigilijnej trzeba skosztować wszystkiego, co się znajduje na świątecznym stole. To dlatego, że każda z 12 wigilijnych potraw ma zapewnić korzyść w nadchodzącym roku, a jeśli to danie ominiemy, korzyść też nas ominie.
 • Wigilijny stół

  Domownicy i goście zasiadający przy świątecznym stole powinni przynajmniej posmakować każdego wigilijnego dania.

  Grzegorz Dembiński
 • Wigilijne dania i ich symbolika

  eresaterra (123RF)
 • Pierniki

  To symbol dobrobytu i powodzenia. Gdy w pierniku znajdują się kawałki śliwek, wówczas kto zje ciasto, ten przysporzy sobie sił witalnych. Śliwki mają odpędzać złe duchy. Są symbolem harmonii umysłu

  White77 Pixabay.com
 • Tradycyjny zawijany makowiec

  To ciasto jest niejako łącznikiem świata żywych i zmarłych, a to za sprawą maku.

  pasja1000 Pixabay.com
 • Pierogi

  To danie ma dodać nadprzyrodzonych sił, magicznej mocy, nie tylko w wigilijną noc. Kapusta oraz grzyby mają zapewnić dobrobyt.

  Daria-Yakovleva Pixabay.com
 • Barszcz czerwony

  Buraczki z barszczu dodadzą urody. Zapewnią też powodzenie i pomyślność oraz zagwarantują długie lata życia w zdrowiu.

  cello5 Pixabay.com

Wieczerza wigilijna odbywa się w magiczną noc. Niesie za sobą przesłanie o cudzie nowego życia. Kto kończący rok zalicza do nieudanych, dzięki odrodzeniu może w nadchodzącym roku poprawić to, co mu nie wyszło. A potrawy, które pojawią się na wigilijnym stole, mają mu pomóc w realizacji tego celu.

12 potraw wigilijnych przygotowanych jest z płodów ziemi, takich jak: mak, ryby, kapusta, groch i miód. Symbolizują one dostatek, witalność i szczęście. Zgodnie z chrześcijańską tradycją liczba 12 symbolizuje 12 apostołów. Natomiast według wierzeń ludowych liczba wigilijnych potraw to nawiązanie do 12 miesięcy w roku. 

Warto wiedzieć: Ile kalorii mają tradycyjne dania wigilijne

 Uważa się, że posmakowanie każdej wigilijnej potrawy ma zapewnić powodzenie lub korzyść w innej dziedzinie. Piszemy, jakie symbole kryją w sobie poszczególne wigilijne dania.

Czerwony barszcz z uszkami

Wigilijny barszcz dzięki zawartości buraczków ma dodawać urody. Ponadto czerwone buraki zapewnią powodzenie i pomyślność oraz zagwarantują długie lata życia w zdrowiu.

Zupa grzybowa

Zjedzenie nawet kilku łyżek zupy grzybowej powinno zapewnić zdrowie ciała, trwałe siły, witalność oraz trzeźwość umysłu.

Warto poczytaćKarp na wigilijnym stole – skąd ten zwyczaj

Karp i inne ryby

Ryba na wigilijnym stole stanowi symbol płodności i odradzania się. Kojarzy się ze zmartwychwstaniem i nieśmiertelnością. Kto zje rybę w wigilijny wieczór, ten będzie miał spokojny żywot w nowym roku. Dorsz, pstrąg lub śledzie oznaczają post i oczekiwanie, a mają zagwarantować dostatek i harmonię.

Pierogi z kapustą i grzybami

To danie ma dodać nadprzyrodzonych sił, magicznej mocy, nie tylko w wigilijną noc. Kapusta oraz grzyby mają zapewnić dobrobyt.

Polecamy poradnik: Jak zrobić idealne ciasto na pierogi?

Kluski z makiem

Chociaż mak kojarzy się ze śmiercią i końcem, to jednocześnie oznacza pomoc. Mak, tak samo, jak zboża, symbolizuje dostatek i urodzajność. Obfitość plonów ma zagwarantować zjedzenie chociaż jednej kluski z makiem. Nie można jednak przedobrzyć z jedzeniem, ponieważ według wierzeń mak może przyczynić się do tragedii w domu.


Kluski z makiem na wigilijnym stole
Na wigilijnym stole nie może zabraknąć dań z makiem i ziarnami zbóż. Mogą to być kluski z makiem oraz kutii lub makowiec. Fot. teresaterra (123RF)

Kutia

Kolejna potrawa na bazie maku. Ma ułatwić pojednanie z Bogiem oraz ze zmarłymi. To dlatego, że pszenica, z której przygotowuje się tę potrawę, zwiastuje nieśmiertelność. Migdały z kutii dodają mądrości i powodów do radości.

Groch z kapustą

Niedoceniana kapusta ma zapewnić ponadprzeciętną siłę i witalność. Pomoże chronić przed chorobami fizycznymi i psychicznymi, a jeśli choroby już zaatakowały, to przepędzi je z ciała i rozumu. Za sprawą tej potrawy umysł będzie trzeźwy, a ciało – zdrowe.

Chleb

Nasz chleb powszedni jest symbolem dobrobytu, pomyślności i mądrości życiowej. Zwiastuje również przyjaźń i gościnność. Jest symbolem wspólnoty.

Kompot z suszu

Owoce mają wyjść na zdrowie – także te w suszu, z którego ugotowano kompot. Są w nim m.in. jabłka zapewniające urodzaj i odkupienie, ale jednocześnie symbolizujące miłość i władzę. Gruszka ma gwarantować dostatek i obfitość, ale trzeba uważać, bo może sprowadzić do domu żałobę lub kłótnie. Daktyle to symbol wzajemnej miłości małżonków, sprawiedliwości i zwycięstwa. Figa ma natomiast sprowadzić na dom bezpieczeństwo i dostatek. W kompocie z suszu są jeszcze morele, zwiastujące długowieczność i szczęście.


Kompot z suszu
Tradycyjny kompot wigilijny robi się z suszonych owoców, takich jak: śliwki, jabłka, gruszki, morele czy rodzynki, z dodatkami słodzącymi i przyprawami korzennymi. 
Fot. (123RF)

Piernik

To symbol dobrobytu i powodzenia. Gdy w pierniku znajdują się kawałki śliwek, wówczas kto zje ciasto, ten przysporzy sobie sił witalnych. Śliwki mają odpędzać złe duchy. Są symbolem harmonii umysłu.

Polecamy również: Przepisy na tradycyjne ciasta na Boże Narodzenie

Makowiec

To ciasto jest niejako łącznikiem świata żywych i zmarłych, a to za sprawą maku. Mak to też symbol urodzaju. Jeżeli makowiec jest z orzechami, symbolizuje dodatkowo płodność oraz witalność. Orzech to ponadto symbol szczęścia i spokojnego snu.

Drożdżówka lub racuchy drożdżowe

Ciasto drożdżowe lub racuchy są wypiekane z mąki, a ta symbolizuje pomyślność i powodzenie. Mąka to też zapewnienie spełnienia marzeń. Kto zje kawałek drożdżowego ciasta, może liczyć na powiększenie rodziny w nowym roku. Decydując się na drożdżowe racuchy smażone w głębokim oleju gwarantujemy sobie pomyślność w nowym roku. 

Autor: Katarzyna Piojda
0komentarzy