Symbolika wigilijnych potraw. Co powinno znaleźć się na wigilijnym stole

Podczas kolacji wigilijnej trzeba skosztować wszystkiego, co się znajduje na świątecznym stole. To dlatego, że każda z 12 wigilijnych potraw ma zapewnić korzyść w nadchodzącym roku, a jeśli to danie ominiemy, korzyść też nas ominie.
  • Wigilijny stół

    Domownicy i goście zasiadający przy świątecznym stole powinni przynajmniej posmakować każdego wigilijnego dania.

    Grzegorz Dembiński

Wieczerza wigilijna odbywa się w magiczną noc. Niesie za sobą przesłanie o cudzie nowego życia. Kto kończący rok zalicza do nieudanych, dzięki odrodzeniu może w nadchodzącym roku poprawić to, co mu nie wyszło. A potrawy, które pojawią się na wigilijnym stole, mają mu pomóc w realizacji tego celu.

12 potraw wigilijnych przygotowanych jest z płodów ziemi, takich jak: mak, ryby, kapusta, groch i miód. Symbolizują one dostatek, witalność i szczęście. Zgodnie z chrześcijańską tradycją liczba 12 symbolizuje 12 apostołów. Natomiast według wierzeń ludowych liczba wigilijnych potraw to nawiązanie do 12 miesięcy w roku. 

Uważa się, że posmakowanie każdej wigilijnej potrawy ma zapewnić powodzenie lub korzyść w innej dziedzinie. Piszemy, jakie symbole kryją w sobie poszczególne wigilijne dania.

Czerwony barszcz z uszkami

Buraczki z barszczu dodadzą urody. Zapewnią też powodzenie i pomyślność oraz zagwarantują długie lata życia w zdrowiu.

Zupa grzybowa

Zjedzenie nawet kilku łyżek zupy grzybowej powinno zapewnić zdrowie ciała, trwałe siły, witalność oraz trzeźwość umysłu.

Warto poczytaćKarp na wigilijnym stole – skąd ten zwyczaj

Karp i inne ryby

Ryba stanowi symbol płodności i odradzania się. Kojarzy się ze zmartwychwstaniem i nieśmiertelnością. Kto zje rybę w wigilijny wieczór, ten będzie miał spokojny żywot w nowym roku. Dorsz, pstrąg lub śledzie oznaczają post i oczekiwanie, a mają zagwarantować dostatek i harmonię.

Pierogi z kapustą i grzybami

To danie ma dodać nadprzyrodzonych sił, magicznej mocy, nie tylko w wigilijną noc. Kapusta oraz grzyby mają zapewnić dobrobyt.

Polecamy poradnik wideoNakrycie stołu wigilijnego 

Kluski z makiem

Chociaż mak kojarzy się ze śmiercią i końcem, to jednocześnie oznacza pomoc. Mak, tak samo, jak zboża, symbolizują dostatek i urodzajność. Obfitość plonów ma zagwarantować zjedzenie chociaż jednej kluski. Nie można przedobrzyć z jedzeniem – mak może przyczynić się do tragedii w domu.

Kutia

Kolejna potrawa na bazie maku. Ma ułatwić pojednanie z Bogiem oraz ze zmarłymi. To dlatego, że pszenica, z której przygotowuje się tę potrawę, zwiastuje nieśmiertelność. Migdały z kutii dodają mądrości i powodów do radości.

Groch z kapustą

Niedoceniana kapusta ma zapewnić ponadprzeciętną siłę i witalność. Pomoże chronić przed chorobami fizycznymi i psychicznymi, a jeśli choroby już zaatakowały, to przepędzi je z ciała i rozumu. Za sprawą tej potrawy umysł będzie trzeźwy, a ciało – zdrowe.

Chleb

Nasz chleb powszedni jest symbolem dobrobytu, pomyślności i mądrości życiowej. Zwiastuje również przyjaźń i gościnność. Jest symbolem wspólnoty.

Kompot z suszu

Owoce mają wyjść na zdrowie – także te w suszu, z którego ugotowano kompot. Są w nim m.in. jabłka zapewniające urodzaj i odkupienie, ale jednocześnie symbolizujące miłość i władzę. Gruszka ma gwarantować dostatek i obfitość, ale trzeba uważać, bo może sprowadzić do domu żałobę lub kłótnie. Daktyle to symbol wzajemnej miłości małżonków, sprawiedliwości i zwycięstwa. Figa ma natomiast sprowadzić na dom bezpieczeństwo i dostatek. W kompocie z suszu są jeszcze morele, zwiastujące długowieczność i szczęście.

Obejrzyj takżePolskie tradycje wigilijne bez tajemnic 

Piernik

To symbol dobrobytu i powodzenia. Gdy w pierniku znajdują się kawałki śliwek, wówczas kto zje ciasto, ten przysporzy sobie sił witalnych. Śliwki mają odpędzać złe duchy. Są symbolem harmonii umysłu.

Makowiec

To ciasto jest niejako łącznikiem świata żywych i zmarłych, a to za sprawą maku. Mak to też symbol urodzaju. Jeżeli makowiec jest z orzechami, symbolizuje dodatkowo płodność oraz witalność. Orzech to ponadto symbol szczęścia i spokojnego snu.

Drożdżówka

Ciasto drożdżowe jest wypiekane z mąki, a ta symbolizuje pomyślność i powodzenie. Mąka to też zapewnienie spełnienia marzeń. Kto zje kawałek drożdżowego ciasta, może liczyć na powiększenie rodziny w nowym roku. 

Autor: Katarzyna Piojda
0komentarzy