Pieprz pomoże Ci schudnąć. Wszystko dzięki piperynie

Tagi:
Osoby walczące z otyłością imają się różnych sposobów na rozwiązanie tego problemu. Tymczasem z pomocą przychodzi sama natura. Naukowcy odkryli ostatnio właściwości czarnego pieprzu. Czy zrewolucjonizują one podejście do odchudzania?
  • Pieprz czarny

    Każdy z nas niemal codziennie używa czarnego pieprzu przygotowując posiłki. Jednak mało kto ma świadomość, że jeden z jego składników świetnie wspomaga odchudzanie. Mowa o piperynie. Dodatkowo bada się ją pod kątem działania antybakteryjnego, przeciwutleniającego, przeciwzapalnego oraz jej wpływu na stężenie glukozy i hormonów tarczycowych we krwi. Piperyna zwiększa także wchłanianie selenu, witamin z grupy B, beta-karotenu oraz koenzymu Q10.

    morguefile.com (jmiltenburg)

Badacze odkryli, że najcenniejszym składnikiem pieprzu jest piperyna, która znajduje się w wierzchniej warstwie owoców czarnego pieprzu. To ta sama substancja, która odpowiada za charakterystyczny, ostry smak pieprzu i fakt, że po jego spożyciu odczuwamy pieczenie w ustach. To właśnie piperyna przyspiesza proces trawienia oraz blokuje gromadzenie się tłuszczu w organizmie. Z powodu tych właściwości piperyną zainteresował się przemysł farmaceutyczny. W ekstrakcie dostrzeżono antidotum na otyłość i okrzyknięto piperynę przyjaciółką szczupłej sylwetki.

Dowiedz się: Jakie przyprawy są dla nas najzdrowsze?

Za piperyną przemawia jej naturalne pochodzenie

Ludzie odwracają się stopniowo od chemicznych mieszanek. Dlatego substancja, która jest w całości naturalna, ma spore szanse zawojować rynek suplementów odchudzających. Największą zawartość piperyny stwierdzono w pieprzu czarnym. Jednak pieprz spożywczy, dostępny w każdym sklepie nie ma aż tak silnych właściwości odchudzających.

Warto przeczytać: Dieta, tabletki, herbatki i zioła na oczyszczenie organizmu: co naprawdę działa?

Ostateczny efekt odchudzający piperyny zależy od jej stężenia. Im wyższe, tym bardziej zadowalających rezultatów można się spodziewać. Najskuteczniejsza zawartość piperyny to 90–95 procent. Aby otrzymać takie stężenie w domowych warunkach należałoby zjeść więcej niż 120 ziarenek pieprzu. Jednak to byłoby niebezpieczne dla naszego przewodu pokarmowego. Na rynku pojawia się wiele suplementów, które rozwiązują ten problem. Zazwyczaj należy przyjąć jedną kapsułkę, aby dostarczyć sobie stężenie, które przyspieszy metabolizm i zahamuje łaknienie.

Jak działa piperyna?

Działanie piperyny polega przede wszystkim na tym, że pobudza ona zakończenia nerwowe w przewodzie pokarmowych. Ponadto piperyna pobudza wydzielanie soków trawiennych, dlatego przyspiesza metabolizm. Usuwa też zbędną tkankę tłuszczową, ponieważ wzmaga lipolizę (czyli procesy rozkładu tkanki tłuszczowej) i stymuluje jednocześnie rozwój tkanki mięśniowej.

Wielu dietetyków przetestowało działanie piperyny. Zaobserwowali oni, że odchudzanie z tym ekstraktem jest wolniejsze, ale przynosi trwalsze rezultaty. W przeciwieństwie do metod, które pozwalają schudnąć kilkanaście kilogramów w miesiąc, utrzymanie szczupłej sylwetki dzięki piperynie, nie powoduje efektu jo-jo. Ich zdaniem piperyna nie tylko przyspiesza odchudzanie, ale także pomaga osobom otyłym pozbyć się nadwagi na zawsze.

Zrezygnuj z białego cukru: STEWIA to roślina będąca naturalnym słodzikiem 

Autor: redakcja.regiodom
Współpraca: www.odchudzanie4u.pl
0komentarzy