Jak zrobić pyszne, kruche faworki? Przepis na chruściki (WIDEO)

Złote, kruche faworki co roku w Tłusty Czwartek konkurują o popularność z pączkami. Zobacz, jak zrobić domowe chruściki.
 • Faworki wg zaleceń Lary Gessler

  Faworki swoim kształtem przypominają złożoną kokardkę lub wstążkę. Ich nazwa wzięła się od francuskiego słowa faveur, które oznacza wąska wstążeczka, tasiemka jedwabna.

  Dzień Dobry TVN/x-news
 • Przygotowywanie faworków

  Długie paski ciasta, z którego będziemy formować faworki, można wycinać radełkiem (jak na zdjęciu) lub nożem.

  Dzień Dobry TVN/x-news
 • Składniki na faworki

  Aby usmażyć faworki potrzebujesz: mąkę, żółtka, cukier puder, śmietanę, spirytus i smalec do smażenia.

  Dzień Dobry TVN/x-news

Tym, którzy w tłusty czwartek nie lubią zajadać się pączkami, polecamy przepis na chrupiące faworki (zwane też chrustami lub chruścikami).

Do zrobienia tradycyjnych kruchych faworków przygotuj: mąkę, żółtka z kurzych jaj, cukier puder, śmietanę i spirytus (może być z dodatkiem rumu lub araku). Dzięki temu, że dodajemy do ciasta alkohol, wchłania ono mniej tłuszczu w czasie smażenia.
RestauratorkaLara Gessler woli przygotować ciasto bez użycia białek, ponieważ jej zdaniem białka usztywniają ciasto i sprawiają, że faworki są raczej twarde, a nie kruche. 

Uwaga! Ciasto na faworki powinno sobie chwilę poleżeć po zagnieceniu. Ponadto przez 5 minut musi być dobrze uderzane (np. o blat lub wałkiem). Faworkowe ciasto "walimy" po to, żeby po usmażeniu chruścików miały one pęcherzyki powietrza które nadają im kruchości.

Smażenie faworków razem z restauratorką, Larą Gessler 


Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news

Polecamy również: Proste przepisy na faworki zwane chruścikami


Pączki na Tłusty Czwartek
Lara Gessler opowiada o pączkach. Dawniej były one wytrawne i przeznaczone dla ludzi z tzw. wyższych sfer. Przygotowywano je z ciasta chlebowego, a nie jak obecnie drożdżowego. Podawano je ze skwarkami, a nadziewano słoniną.Fot. phtorxp (Pixabay.com) 

Autor: redakcja.regiodom
0komentarzy