Jak wykorzystać majowe zioła z lasu i łąki (WIDEO)

Wiele roślin ma lecznicze działanie. Zielarki mówią, które z nich warto zbierać i wykorzystać w maju. Zobacz jak wykorzystać kwiaty czeremchy, bluszczyk kurdybanek oraz czosnaczek pospolity.
 • Kwitnąca czeremcha zwyczajna

  Czeremcha pospolita nazywana również zwyczajną jest drzewem kwitnące na przełomie kwietnia i maja. Ma ona białe kwiaty zebrane w groniaste kwiatostany. Kwiaty czeremchy charakteryzuje bardzo silny zapach.

  WikimediaImages (Pixabay.com)
 • Bluszczyk kurdybanek

  Hans (Pixabay.com)
 • Czosnaczek pospolity

  Hans (Pixabay.com)

Wiosna to pora, kiedy rośliny budzą się do życia. Niektóre z nich można wykorzystać do pielęgnacji ciała. Swoją wiedzą na ten temat dzielą się zielarki: Marta Remplewicz oraz Zofia Marciniak.

Ekspertki zachwalają m.in. napar z kwiatów czeremchy. Ma on wspaniałe właściwości: nawilża i odżywia skórę oraz zmniejsza cienie pod oczami i wybiela przebarwienia skóry powstające po opalaniu się lub w wyniku zmian hormonalnych.

Ekspertki polecają także bluszczyk kurdybanek, który kiedyś był używany jako przyprawa. Zielarki zachęcają, by wykonać z niego napar lub intrakt, który pomoże uporać się z łupieżem spowodowanym drożdżakami.

Polecamy: Bluszczyk kurdybanek, zwany leczniczą bombą 

Zielarki wspominają też o czosnaczku pospolitym, który ma wyrazisty, pikantny smaku, podobny do czosnkowego. Roślina ta ma działanie antyseptyczne i przeciwzapalne. Zobacz, jak przygotować z niego dobroczynny olejowy macerat.


Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news

Warto wiedziećNa co trzeba uważać, stosując zioła 

Autor: redakcja.regiodom
0komentarzy