Znaczenie kolorów kwiatów, czyli jakie barwy symbolizują miłość, nienawiść, a jakie zazdrość?

Kolory kwiatów mają znaczenie. Warto wiedzieć jaki kolor podarować bliskiej osobie, aby wyrazić swoje uczucia. Wyjaśniamy, co oznaczają poszczególne kolory kwiatów.
 • Kolorowe kwiaty

  Kolor we florystyce odgrywa dużą rolę. Warto znać symbolikę kolorów kwiatów.

  John-Mark Pexels.com
 • Czarne kwiaty

  Ten kolor jest bardzo rzadki wśród kwiatów i nie oznacza nic dobrego.

  jingoba Pixabay.com
 • Żółte kwiaty

  Ten kolor oznacza przyjaźń, szczęście i radość

  Pixabay
 • Różowe kwiaty

  To bardzo delikatny kolor, który sprawdzi się dla wrażliwych osób.

  Bru-nO Pixabay.com
 • Białe kwiaty

  Ten kolor zarezerwowany jest na wszelkie uroczystości kościelne.

  vetonethemi Pixabay.com
 • Niebieski

  Ten kolor wśród kwiatów oznacza zaangażowanie i zaufanie.

  Mareefe Pixabay.com
 • Fioletowe kwiaty

  Mają podwójne znaczenie i warto na nie uważać.

  virandek Pixabay.com
 • Pomarańczowe róże

  To neutralny kolor kwiatów, które można podarować zarówno przyjaciółce, jak i drugiej połówce.

  Jeff Wang Pexels.com

Większość kobiet kocha dostawać kwiaty, zarówno te cięte jak i doniczkowe. Dlatego warto się zastanowić, jaki kolor powinna mieć podarowana roślina. W ten sposób można przekazać ukrytą informacje osobie obdarowanej i wyznać jej tym samym miłość lub inne uczucie. Niewłaściwy kolor bukietu może wszystko zepsuć.

Kolory od dawna mają duży wpływ na nasze życie i samopoczucie. Mogą być różnie interpretowane. Mają duże znaczenie w sztuce, modzie i we wnętrzach. Wyrażają tym, kim jesteśmy, pokazują naszą osobowość, a dzięki nim my prezentujemy otoczeniu nasze wartości, normy i wzorce zachowań.

Znaczenie kolorów kwiatów 

Kolory mają także duże znaczenie we florystyce. Powinny one być odpowiednio dobierane do okazji i preferencji osoby, której chcemy wręczyć kwiatka. Podarowanie ozdobnego bukietu lub kwiatka doniczkowego drugiej osobie to bardzo miły gest, jednak przez nieznajomość znaczenia kolorów kwiatów może się to okazać wielkim faux pas. Dlaczego? Bo każdy kolor ma swoje ukryte znaczenie. Poniżej prezentujemy ściągawkę, która z pewnością ułatwi wybór barwy roślin.

Polecamy: Narcyz – wiosenny kwiat, który lubi samotność. Jak uprawiać narcyzy 

Obecnie wiele osób nie przywiązuje swojej uwagi do symboliki i kolorów kwiatów, jednak trzeba wiedzieć, że one mają duże znaczenie. Bukiet należy dobrać do osoby i dlatego zazwyczaj osoby wrażliwe wolą delikatne, pastelowe i jasne odcienie. Natomiast te bardziej energiczne wolą odważne barwy i kontrastowe połączania.

Co oznaczają kolory kwiatów?

 • Niebieskie kwiaty – to kolor bardzo niespotykany jak na rośliny. Oznaczają zaangażowanie i zaufanie. Warto wybrać bukiet w tym kolorze dla przyjaciela lub osoby chorej albo zestresowanej ze względu jego uspokajający charakter. Niebieskie kwiaty zapewniają wierność, troskę i lojalność. Jednak należy pamiętać, że kwiaty, które przechodzą z błękitu w fiolet, są kojarzone z ceremoniami pogrzebowymi, więc lepiej się ich wystrzegać i nie dawać ukochanej osobie.
 • Czarne kwiaty – jest ich niewiele i może dobrze, bo nie oznaczają nic dobrego. Symbolizują koniec związku lub relacji między dwojgiem ludzi. Podarowanie czarnego kwiatka to zdecydowane zakończenie znajomości. Warto jednak wiedzieć, że prawdziwie czarnych kwiatów nie ma, choć rzeczywiście są bardzo ciemnofioletowe lub ciemnopurpurowe, które mogą za takie uchodzić (szczególnie tulipany i petunie). W wielu przypadkach to efekt barwienia kwiatów lub... działania programów graficznych (na zdjęciach).
 • Co oznacza żółty kolor kwiatów? Przede wszystkim przyjaźń, szczęście i radość. Bukiet w tym kolorze z pewnością wywoła uśmiech na twarzy mamy, przyjaciółki lub siostry. Żółty to kolor słońca więc jest kojarzony z radością i nowym początkiem. Jednak istnieją także przekonania, że żółte kwiaty są oznaką zdrady, niewierności i nienawiści. W związku z tym podarowanie bukietu kwiatów w tym kolorze może być ryzykowne.
 • A jaka jest symbolika białego kwiatka? Chyba każdemu biel kojarzy się z niewinnością i czystością. Dlatego tak bardzo często pojawiają się białe dekoracje w kościele podczas chrztu, komunii i ślubów. Wręczenie kwiatów o tym kolorze będzie mówiło o naszych czystych intencjach, szacunku, jednocześnie podkreślając, że jesteśmy zauroczeni wdziękiem i pięknem osoby obdarowanej. Jest to symbol skromności i elegancji.
 • Co oznacza kolor pomarańczowy kwiatów? Coś pomiędzy przyjaźnią i miłością. Więc jeśli jeszcze nie wiemy jakim uczuciem darzymy drugą osobę, to warto obdarować ją właśnie pomarańczowymi kwiatami. Symbolizują pozytywne uczucia, dobre emocje, poprawiają humor.
 • Kwiaty czerwone – to jeden z najpopularniejszych kolorów kwiatów. Nic dziwnego, bo ich symbolika ma wiele do powiedzenia. Wyraża wielką miłość, oddanie i uwielbienie, ale także pożądanie. Nic dziwnego, że są najczęściej wybieranym kolorem kwiatów dla drugiej połówki. Oprócz pożądania czerwień symbolizuje siłę, odwagę, życie i piękno.
 • Różowe kwiaty to świetna alternatywa do tych czerwonych. Róż symbolizuje kobiecość, delikatność, romantyzm oraz młodość. Obdarowana nimi osoba powinna wiedzieć, że jest pełna wdzięku, piękna, a także pod wielkim wrażeniem osoby, która jej taki bukiet wręczyła. Kwiaty w tym kolorze można także dać krewnym i przyjaciołom, wówczas będzie to oznaczało troskę i wdzięczność.
 • Fioletowe kwiaty – ten kolor ma podwójne znaczenie. Może być kojarzony ze śmiercią, smutkiem, pokutą oraz żałobą. Z drugiej strony odnosi się do bogactwa i elegancji. Dając kobiecie fioletowe kwiaty, podkreślimy jej wyjątkowość, wdzięk, dojrzałość i szlachetność. Fioletowe kwiaty sprawdzą się także dla osób zmęczonych, ponieważ ten kolor skłania do relaksu i uspokaja. 

Zobacz także: Margerytka w ogrodzie i domu. Co warto wiedzieć o uprawie margerytki 

Autor: Katarzyna Dębek
0komentarzy