Ziołowy ogródek na parapecie: jak go zrobić. Poradnik

Nie musisz mieć ogrodu, żeby móc uprawiać zioła. Miniaturowy ogródek ziołowy możesz założyć nawet na parapecie. Jak się ociepli, doniczki warto przenieść na balkon.
  • Zioła w doniczce

    Ziołowa kompozycja nie tylko smakuje, pachnie, ale i zdobi.

    Grażyna Zwolińska
  • Bazylia

    Bazylia dobrze znosi domowe warunki. Warto jednak wystawić roślinę na balkon, jak tylko zrobi się ciepło.

    Grażyna Zwolińska

Najprościej jest kupić w markecie gotowe zioła w pojemnikach i przesadzić je do nieco większych doniczek. Znacznie jednak lepiej wyhodować własne z nasion. To może trudniejsze, ale rośliny będą o wiele silniejsze i koszt przygotowania ziołowej kolekcji mniejszy.

Dla ziół najlepszy jest południowy parapet

Marzec jest bardzo dobrym momentem na wysianie nasion ziół. Dzień robi się coraz dłuższy, a to jeden z warunków, żeby siewki dobrze rosły. Nasiona wysiewamy do malutkich doniczek lub np. pojemników po jogurcie (robiąc otwory w dnie, żeby woda mogła wypływać). Warto napisać flamastrem, co gdzie posialiśmy, bo pamięć jest zawodna. Ziemia powinna być wciąż lekko wilgotna. Przesuszenie może zabić delikatne roślinki. Ważne jest ustawienie doniczek na nasłonecznionym parapecie. Na północnym będą miały za mało światła.

Jak przedłużyć żywotność domowych ziół uprawianych w doniczkach


Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news 

Nie podlewaj ziół lodowatą kranówką

Najdorodniejsze siewki poszczególnych ziół z czasem przesadzamy do większych doniczek. Na ich dnie dobrze jest zrobić drenaż z drobnych kamyków lub keramzytu, bo zioła nie lubią wodnych zastoin. Ziemia powinna mieć odczyn lekko kwaśny lub obojętny. Dobrze jest rozluźnić ją dosypując nieco piasku. Zioła najlepiej podlewać wodą o temperaturze pokojowej, która wcześniej odstała przynajmniej dobę. Lodowata kranówka tym roślinom nie służy.

Czytaj też: Ogródek ziołowy. Jakie zioła warto w nim mieć 

Posadzić razem lub osobno

Można każdy rodzaj ziół posadzić w osobnej doniczce. Dla mięty, która ma duży system korzeniowy i wytwarza wiele odnóg należy od razu przygotować większy pojemnik. Skromniejszy i płytszy system korzeniowy mają cząber, majeranek, tymianek.
Bazylia, rozmaryn, melisa, estragon wymagają doniczek o nieco większej głębokości. Można też tworzyć ziołowe kompozycje.

Zioła na balkon po Zimnej Zośce

Gdy nastaną cieplejsze dni, najlepiej już po Zimnej Zośce, można zioła przenieść z parapetów na balkon. Pod warunkiem, że nie jest on od północnej strony. Ważne też, żeby nie był zbyt wietrzny, bo zioła lubią zaciszne miejsca.

Rośliny mogą zostać w doniczkach, w których rosły. Można też przesadzić je do jednego dużego pojemnika. No, może z wyjątkiem mięty, która rozrastając się potrafi zagłuszyć inne zioła.

Czasem lepiej zostawić zioła w domu

Jeśli nasz balkon wychodzi na bardzo ruchliwą ulicę, gdzie powietrze jest zanieczyszczone spalinami, lepiej zioła pozostawić na parapecie. Im i nam wyjdzie to na zdrowie.

Często zapominamy, że do ziół zaliczają się też pietruszka, koperek a nawet szczypiorek. Tylko koperek raczej nie nadaje się do uprawy w doniczce. Szczypiorek i pietruszka nie sprawiają większych trudności. Na parapecie można też uprawiać np. szałwię i oregano. Niektórzy eksperymentują nawet z kminkiem.

Polecamy: Oryginalne rośliny ogrodowe: nasiona warzyw i owoców do twojego ogrodu 

Autor: Grażyna Zwolińska
5komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (5)

Szcypiorek już jemy z posadzonych 2 tyg temu cebulek dymek. W weekend sadzimy w doniczkę bazylię. Pietruchę i seler kupuję na targach w Strzelinie w postaci maleńkich flanc. Rosną razem w skrzynce na tarasie. W ostatnim sezonie rosły do grudnia, cały czas na tarasie:) Lubię takie zimy.
moje nazwisko, 14.03.2012, 15:52
A wiecie moja żonka hoduje takie rzeczy w doniczce z technorattanu i wygląda to niesamowicie. Bardzo ładnie prezentuje się w białej kuchni jaką mamy. Zamawiam na rattanart.pl
Adrian, 06.02.2013, 17:24
Też mam donice od tej samej firmy i bardzo mi się podobają
Wonsowaty, 13.03.2013, 13:04
To gratuluję. Dać 3-4 stówy za kiczowatą doniczkę by wsadzić do niej parę ziółek. Szczególnie, że dużo bardziej reprezentacyjne doniczki można kupić za pół ceny. No chyba, że firmę chciałeś zareklamować - to Ci raczej nie wyszło :P
rozsądny, 25.04.2013, 00:43
Super artykuł! Ciekawe rady - dzięki. Tutaj trochę inspiracji balkonowych dla zielarki: http://zochawogrodzie.blogspot.com/2013/04/balkon-dla-zielarki-inspiracj...
Projektkura, 06.05.2013, 10:49

Polecamy