Zimowity jak jesienne krokusy w ogrodzie

Zimowity zakwitają we wrześniu (choć niektóre odmiany kwitną wiosną lub latem) i są łudząco podobne do krokusów. Warto je mieć w ogrodzie, bo będą ozdobą pustoszejących rabat. Nadają się także na kwiaty cięte.
 • Zimowity jesienne

  Zimowity lubią słoneczne lub lekko ocienione miejsca. Odmiany do uprawy ogrodowej mogą mieć kwiaty białe ("Album" – o kwiatach drobnych, "Albiplenum" – odmiana pełnokwiatowa), w odcieniach różu, fioletu lub purpury (odmiany: "Lilac Wonder", "Herald", "Plenum", "Rubrum").

  tpsdave (Pixabay.com)
 • Zimowit kwitnący

  Zimowity kwitną od końca sierpnia do października.

  Anita Koszałkowska
 • Zimowity kwitnące wśród wrzosów

  Zimowit jesienny często nazywany jest roślinnym arszenikiem. Jego nasiona są bardzo trujące - już 5-10 zjedzonych nasion stanowi śmiertelną dawkę dla człowieka.

  Anita Koszałkowska
 • Zimowit jesienny

  W sklepach można spotkać wiele ciekawych ogrodowych odmian zimowitów o różnym zabarwieniu kwiatów.

  uschel (Pixabay.com)
 • Zimowit kwitnący

  Zimowity wyglądem nieco przypominają krokusy i często są z nimi mylone.

  Anita Koszałkowska

Z bulw zimowitów w maju-czerwcu wyrastają liście, które utrzymują się do lipca, po czym usychają. Wtedy roślina zaczyna czas odpoczynku. We wrześniu, a czasem nawet pod koniec sierpnia, z cebuli wyrastają łodygi z kwiatami. Z jednej bulwy nawet trzy, cztery. Kwiaty zimowitów są delikatne i niezwykle dekoracyjne. Można je ścinać do wazonu, najlepiej nadają się do tego młode rośliny, które dopiero zaczynają kwitnąć (będą dłużej stały w wazonie). 

Warto zobaczyćPropozycje roślin zdobiących ogród jesienią 

Gdzie i kiedy sadzić zimowity

Bulwy sadzi się w lipcu i sierpniu. A już po miesiącu zakwitną. Najpiękniej wyglądają, podobnie jak krokusy na brzegach rabatek oraz na skalniakach. Teoretycznie można je także uprawiać na trawnikach. Jednak nie powinno się ścinać ich liści, a to poważne utrudnienie przy koszeniu trawnika.

Zimowity można także sadzić do donic, które zdobią balkony lub tarasy. Cebule zimowitów nie potrzebują ziemi do kwitnienia, dlatego można je uprawiać również w domu. Wystarczy cebule umieścić w naczyniu i przysypać ozdobnymi kamykami. Potrzebują wilgoci i kilkunastu dni, by zakwitły. Po przekwitnieniu cebule można przenieść do gruntu.

 


Zimowity w ogrodzie
Zimowity mają najpierw liście, a potem kwiaty. "Witają zimę" z dużym wyprzedzeniem, bo najczęściej już we wrześniu.Fot. Katarzyna Laszczak

Jak uprawiać zimowity

Aby dobrze się rozwijały potrzebują ziemi żyznej, umiarkowanie wilgotnej, ale bogatej w składniki pokarmowe. Nie lubią piasków ani glin. Po posadzeniu w ogrodzie, gdy pojawią się liście, a na zewnątrz jest sucho – podlewamy je. Należy wybrać dla nich stanowiska słoneczne lub półcieniste. W jednym miejscu mogą rosnąć kilka lat, najdorodniejsze będą przez pierwsze cztery, pięć sezonów, potem można je przenieść w inne miejsce rozdzielając cebule na bardziej i mniej dorodne. Najlepiej robić to w lipcu, po przekwitnięciu liści. Zimowity są mrozoodporne.

Uwaga! Zimowity to rośliny trujące (zawierają trujący alkaloid kolchicynę – jeden z najbardziej trujących środków pochodzenia roślinnego). Dlatego wszelki prace nad tymi roślinami róbmy w rękawiczkach i nie sadźmy ich tam, gdzie często bawią się dzieci.

Przeczytaj również: Trujące kwiaty domowe

Autor: Anita Koszałkowska
0komentarzy