Ziemia do kwiatów doniczkowych. Jakiego podłoża używać

Każdy kwiat doniczkowy ma swoje wymagania co do gleby. Dla jego rozwoju nie jest obojętne, do jakiej ziemi go posadzimy. W nieodpowiedniej będzie rósł słabo albo wręcz wcale.
 • Epipremnum Aureum

  Epipremnum złociste to popularne pnącze doniczkowe. Roślina ta nie ma szczególnych wymagań glebowych. Wystarcza je uniwersalne podłoże do kwiatów doniczkowych. Można dodać do niego trochę piasku, który rozluźni podłoże. Natomiast drenaż ułożony na dnie doniczki pomoże utrzymać odpowiednią wilgotność ziemi. Epipremnum nie pogardzi również dodatkiem kwaśnego torfu, ponieważ preferuje lekko kwaśny odczyn gleby.

  Abdecoral (Pixabay.com)
 • Ziemia do storczyków

  Storczyk wymaga szczególnego podłoża. W uniwersalnej ziemi do kwiatów zginie.

  Grażyna Zwolińska
 • Ziemia do paproci

  Paprocie lubią ziemię kwaśną i przepuszczalną. Są bardzo wrażliwe na wapń.

  Grażyna Zwolińska

Często, gdy nie znamy upodobań doniczkowego kwiatu, kupujemy dla niego mieszankę uniwersalną, sądząc, że jest ona dobra dla wszystkich gatunków roślin. To jednak nie do końca prawda. Są domowe kwiaty, którym nie będzie ona odpowiadać. To choćby storczyki, kaktusy, rośliny ananasowate.

 Dowiedz sięJak uprawiać ananas jadalny i inne bromelie 

Najbezpieczniej kupić gotowe podłoże do kwiatów domowych

Gotowe mieszanki złożone są zwykle z odkwaszonego torfu, piasku i ziemi – w różnych proporcjach. Można pokusić się o skomponowanie własnego podłoża. Trzeba jednak najpierw dobrze znać potrzeby konkretnej rośliny. Np. w podłożu dla storczyków są włókna z łupin orzecha kokosowego, kora sosnowa, węgiel drzewny, keramzyt, czasem też mech torfowiec, perlit, liście bukowe, kawałki korka. Z kolei ziemia do palm i juk jest przygotowana z mieszanki torfów wysokich i pośrednich o wysokim stopniu rozkładu, piasku drenażowego, wzbogacona nawozem mineralnym. 

 Trudno o taki zestaw w domowych warunkach. Bezpieczniej więc będzie kupić gotowe podłoże przeznaczone dla danej grupy roślin. Tym bardziej, że dziś w ogrodniczych sklepach są już specjalne mieszanki do większości domowych kwiatów.

Uwaga: storczyki w ogóle nie mogą rosnąć w ziemi kwiatowej - dla nich jest konieczne specjalne podłoże.

Dowiedz się więcej: W jakim podłożu sadzić storczyki i dlaczego

Większość roślin lubi lekko kwaśną glebę

Ziemia do kwiatów może być kwaśna, obojętna lub zasadowa. Bardzo ważne jest dostosowanie stopnia kwasowości ziemi w doniczce do wymagań konkretnej rośliny, bo roślina posadzona w nieodpowiedniej - nie może skutecznie pobierać składników odżywczych z gleby. Kwasowość wyrażamy wartością pH w skali od 1 do 14 stopni.

Większość roślin doniczkowych lubi ziemię lekko kwaśną, czyli od 5,5 do 6,5 pH.Taką ziemię lubi np. zwartnica (zwana amarylisem), bluszcze, draceny, fikusy, hibiskusy doniczkowe (tzw. chińska róża), monstery, pilea, stefanotis, scindapsus (epipremnum), skrzydłokwiat.

Bardziej kwaśne podłoże, takie między 4,5 a 5,5 pH, lubią: anturium, azalie (również te doniczkowe), difenbachia, kamelia, paprocie, krotony (czyli trójskrzyny), maranty, peperomie, fiołki afrykańskie (czyli sępolie), trzykrotki. Do amatorów kwaśnego podłoża należy też większość storczyków.

Stosunkowo niewiele roślin domowych lubi ziemię o odczynie obojętnym (od 6,5 do 7 pH) . Należą do nich różne gatunki palm (ale nie wszystkie), kliwie, lawenda czy sansewierie.


Jaka ziemia do kaktusów
Ziemia do kaktusów nie może być zbyt ciężka i gliniasta. Dlatego roślin tych nie należy przesadzać do ziemi ogrodowej. Najlepiej kupić ziemię do kaktusów i innych sukulentów.Fot. rawpixel (Pixabay.com)

Czytaj też: Kaktusy doniczkowe potrzebują zimowego spoczynku 

Ziemia w doniczce z czasem się zmienia

Warto pamiętać też o tym, że właściwości ziemi doniczkowej nie są wieczne. Składniki mineralne, w które jest bogata świeża ziemia, są wypłukiwane i pobierane przez rośliny. Dlatego w sezonie wegetacyjnym warto nawozić rośliny, a wiosną – przesadzać je do nowej ziemi, albo przynajmniej wymienić jej wierzchnią warstwę.

Uwaga: częstotliwość nawożenia i przesadzania jest różna w zależności od gatunku rośliny – występują tu spore różnice, więc zawsze sprawdźmy, jakie wymagania ma dana roślina. Niektóre, np. hoja, po przesadzeniu mogą nawet przez kilka lat nie kwitnąć.

Z czasem może się także zmienić poziom pH ziemi. Najczęściej się on podwyższa, czyli staje się bardziej zasadowy. Dzieje się tak dlatego, że woda kranowa, którą podlewamy rośliny najczęściej zawiera sporo wapnia (to tzw. twarda woda). Dlatego rośliny, które lubią bardziej kwaśną ziemię, powinno się podlewać wodą przegotowaną (tylko w ten sposób pozbędziemy się wapnia). Do takich roślin można także stosować domowe sposoby, które pozwalają utrzymać kwaśny odczyn ziemi, np. fusy z kawy, które miesza się z ziemią lub wykorzystuje do podlewania roślin.

Sprawdź: Jak stosować fusy z kawy do zasilania roślin

Nie tylko podłoże w doniczce jest ważne. Liczy się też drenaż

Przy sadzeniu roślin pamiętajmy też, że znakomita większość nie znosi mokrej, stojącej wody. Dlatego poza odpowiednim podłożem, w każdej doniczce powinna się znaleźć warstwa drenażu. Może to być np. żwir lub keramzyt, wysypany na dno doniczki. Można także kupić ziemią z "wkładką keramzytową". Warto też, żeby doniczka miała otwór w dnie - to zdecydowanie ułatwi utrzymanie prawidłowej wilgotności podłoża. Jeśli z jakiś względów chcemy użyć doniczki bez odpływu, warstwa drenażu musi mieć kilka centymetrów, a i tak nie wszystkim roślinom takie warunki będą odpowiadać

Autor: Grażyna Zwolińska
0komentarzy