Ziemia do kwiatów doniczkowych. Jakiego podłoża używać

Każdy kwiat doniczkowy ma swoje wymagania co do gleby. Dla jego rozwoju nie jest obojętne, do jakiej ziemi go posadzimy. W nieodpowiedniej będzie rósł słabo albo wręcz wcale.
  • Ziemia do storczyków

    Storczyk wymaga szczególnego podłoża. W uniwersalnej ziemi do kwiatów zginie.

    Grażyna Zwolińska
  • Ziemia do paproci

    Paprocie lubią ziemię kwaśną i przepuszczalną. Są bardzo wrażliwe na wapń.

    Grażyna Zwolińska

Często, gdy nie znamy upodobań doniczkowego kwiatu, kupujemy dla niego mieszankę uniwersalną, sądząc, że jest ona dobra dla wszystkich gatunków roślin. To jednak nie do końca prawda. Są domowe kwiaty, którym nie będzie ona odpowiadać. To choćby storczyki, kaktusy, rośliny ananasowate.

Najbezpieczniej kupić gotowe podłoże do kwiatów domowych

Gotowe mieszanki złożone są zwykle z odkwaszonego torfu, piasku i ziemi – w różnych proporcjach. Można pokusić się o skomponowanie własnego podłoża. Trzeba jednak najpierw dobrze znać potrzeby konkretnej rośliny. Np. w podłożu dla storczyków są włókna z łupin orzecha kokosowego, kora sosnowa, węgiel drzewny, keramzyt, czasem też mech torfowiec, perlit, liście bukowe, kawałki korka. Trudno o taki zestaw w domowych warunkach. Bezpieczniej więc będzie kupić gotowe podłoże. Tym bardziej, że dziś w ogrodniczych sklepach są już specjalne mieszanki do większości domowych kwiatów.

Większość roślin lubi lekko kwaśną glebę

Ziemia do kwiatów może być kwaśna, obojętna lub zasadowa. Bardzo ważne jest dostosowanie stopnia kwasowości ziemi w doniczce do wymagań konkretnej rośliny. Kwasowość wyrażamy wartością pH w skali od 1 do 14 stopni.

Większość roślin doniczkowych lubi ziemię lekko kwaśną, czyli od 5,5 do 6,5 pH. Ale np. hoja czy kliwia wymagają ziemi obojętnej (od 6,5 do 7 pH). Kwaśne podłoże, takie między 4,5 a 5,5 pH, lubią paproć, cyklamen, mirt, pierwiosnek, rośliny pochodzące z tropikalnych lasów deszczowych. Zmarnieją, zżółkną, a nawet zginą w ziemi zasadowej, zawierającej dużo wapnia. Niektóre, jak choćby zielistka, są mniej wrażliwe i zniosą nawet 7,2 pH. Jeszcze bardziej kwaśnej ziemi (od 4 do 4,5 pH) potrzebują storczyki, wrzosy, azalie, hortensje.

Dobra ziemia to lepsza kondycja roślin

Kaktusy najlepiej rosną w podłożu o pH 5,5–6,5 złożonym z torfu wysokiego, torfu niskiego, piasku i żwirku. Kruszywo powinno stanowić ok. połowy podłoża. Zapewni to właściwą przepuszczalność wody i utrzyma rośliny w dobrej kondycji.

Podobną kwasowość ziemi (5,7–6,5 pH) lubią juki i draceny. Kwaśny odczyn powinna też mieć ziemia do palm. Z tym, że palmy daktylowe wolą nieco cięższe podłoże, a palmy kokosowe lżejsze. Ziemia do palm i juk jest przygotowana z mieszanki torfów wysokich i pośrednich o wysokim stopniu rozkładu, piasku drenażowego, wzbogacona nawozem mineralnym.

Czytaj też: Kaktusy doniczkowe potrzebują zimowego spoczynku 

Ziemia w doniczce z czasem się zmienia

Warto pamiętać też o tym, że właściwości ziemi doniczkowej nie są wieczne. Jeśli np. posadziliśmy roślinę lubiącą obojętne lub lekko zasadowe podłoże do takiej właśnie ziemi, to z czasem może ona ulec zakwaszeniu. A to dlatego, że wapń rozpuszcza się w wodzie i może zostać wypłukany z podłoża.

W sklepach można kupić ziemię z wkładką keramzytową. Po co taki dodatek? Otóż keramzyt stanowi znakomity drenaż, pomagając w prawidłowym rozwoju systemu korzeniowego i ułatwiając odpływ wody.

Czytaj też: Posadź cebulowe kwiaty w donicach 

Autor: Grażyna Zwolińska
0komentarzy

Polecamy