Zielistka: uprawa tej niewymagającej i popularnej rośliny

Zielistkę zna chyba każdy. To mało wymagająca roślina o długich zielonych liściach. Najokazalej prezentuje się w domu, w doniczce na parapecie. Jednak bez problemu już wiosną możemy powiesić ją na altanie w ogrodzie.
  • zielistka Sternberga

    Zielistka Sternberga to bardzo popularna roślina. Pochodzi z Afryki Południowej. W Polsce uprawiana jest tylko w warunkach domowych.

    ogrodnictwo Marcin Węclewski

Zielistka to jedna z roślin polecana dla osób zabieganych, niemających czasu na intensywną pielęgnację domowej flory. Kwiat ten swoją popularność zawdzięcza głównie walorom estetycznym. Młoda zielistka idealnie prezentuje się w każdym zakątku domu, ale niestety im roślina jest starsza, tym mniej atrakcyjna dla oka.

 Przeczytaj poradnik: Kaktusy, zielistka, dracena czyli kwiaty dla zabieganych

Jak rozpoznać zielistkę?

Jedną z odmian zielistki, którą najczęściej spotkamy w polskich domach jest zielistka Sternberga. Rozpoznamy ją po cienkich, zielonych, długich, osiągających nawet do 50 cm liściach, luźno zwisających ku dołowi. Najczęściej po środku liścia znajduje się biało-kremowy pasek. Charakterystyczną cechą tej rośliny są także zwisające małe zielistki na pędach (tzw. odnóżki), dzięki którym mamy możliwość odmłodzenia kwiatu.

Rozmnażanie zielistki

Zielistkę bardzo łatwo rozmnożyć. Zabieg ten nie wymaga od nas większego zaangażowania. Wystarczy małe zielistki odłączyć od macierzy i trzymać w pojemniku z wodą, dopóki nie wypuszczą korzeni. Innym sposobem jest trzymanie małych zielistek w ukorzeniaczu z ziemią.

 Warto przeczytać: Zamioculcas zamiolistny – podlewanie, rozmnażanie, przesadzanie 

Domowe warunki uprawy zielistki

Przede wszystkim tak jak inne kwiaty, tak i zielistka, by rosnąć potrzebuje wody i światła. Jednak nie można stawiać jej bezpośrednio w pełnym słońcu, gdyż liście zaczną opadać. Nie będzie też dobre dla zielistki miejsce zacienione, które może spowodować schnięcie końców liści a także małych zielistek rosnących na pędach.

W doniczce na parapecie, na komodzie i pod sufitem – tu zielistka będzie czuła się najlepiej. Roślina ta uwielbia zraszanie, choć jest wytrzymała na suszę. Podlewamy ją dopiero w momencie, gdy wierzchnia warstwa ziemi będzie już mocno przesuszona. Gdy zobaczysz brązowiejące końcówki liści może to być oznaka, że kwiat ma zbyt mokro. Takie końcówki należy koniecznie usunąć.
Zielistka najlepiej czuje rozwija się w temperaturze pokojowej, zatem optymalna temperatura do prawidłowego rozwoju to ok. 20°C.

Zapamiętaj!

  • Gdy korzenie zielistki nie będą mieściły się w doniczce przesadź zielistkę do większego pojemnika, bowiem posiada ona dość szybko rozwijający się, spory system korzeniowy.
  • Z liści systematycznie usuwaj zabrudzenia i kurz. Koniecznie używaj do tego wilgotnej szmatki.
  • Nawoź roślinę głównie nawozami uniwersalnymi przeznaczonymi dla roślin doniczkowych.Takie nawozy powinny posiadać optymalną kompozycję mikro- i makroelementów, które zapewniają doskonały wzrost rośliny oraz jej intensywny kolor. Takim nawozem jest np. Floreo.

Dowiedz się: Jak pielęgnować grudnik

Autor: Agata Kaźmierczak
0komentarzy