Zaślaz – co to za roślina i jak ją uprawiać w domu i ogrodzie

Zaślaz to bardzo okazała roślina pokojowa, prosta w uprawie. Różnobarwne kwiaty zaślazu przedłużają lato w mieszkaniu przez niemal cały rok. Zobacz, co to za roślina, i jak o nią dbać.
 • Zaślaz (łac. Abutilon)

  Zaślaz zwany jest klonikiem pokojowym. Tę roślinę egzotyczną często uprawiamy w doniczkach, ponieważ ma dekoracyjne liście i piękne kwiaty.

  PollyDot (Pixabay.com)
 • Zaślaz o różowych kwiatac

  Ojczyzną zaślazu są ciepłe rejony Ameryki.

  Natkasatkina (Pixabay.com)
 • Pomarańczowy kwiat zaślazu

  skeeze (Pixabay.com)
 • Zaślaz w doniczce

  W pomieszczeniach zaślaz kwitnie prawie przez cały rok. W ogrodzie kwitnie natomiast od wiosny do późnego lata.

  www.futuregardens.pl
 • Kwiat zaślazu

  Najpopularniejszą odmianą zaślazu jest „Red Giant". To piękny krzew o czerwonych kwiatach.

  www.futuregardens.pl

Zaślaz, inaczej klonik pokojowy, ma postać mocno rozgałęzionego krzewu. Jego liście mogą być w różnych kolorach: ciemnozielone lub żółte. Kwiaty zaślazu przypominają kielichy, często występują w bardzo intensywnych kolorach, przede wszystkim białym, żółtym, pomarańczowym a nawet różowym czy czerwonym.

Warto przeczytać: Jak uprawiać ALOES? O właściwościach i zastosowaniu aloesu

Roślinę spotykamy w dwóch odmianach: jako rosnącą w kształcie krzewu lub drzewka. Niektóre odmiany zaślazu o zwisających pędach doskonale zaprezentują się na w wiszącej doniczce.

Klonik jednak nie tylko świetnie prezentuje się w pomieszczeniach. Bardzo dobrze będzie czuł się i wyglądał również na tarasie czy balkonie, ale tylko w czasie lata.


Klonik
Zaślaz przypomina hibiskusy - należą one do tej samej rodziny roślin malwowatych. Zaliczają się do niej także ogrodowe malwy (również podobieństwa do nich można się dopatrzyć w kwiatach zaślazu).Fot. Dewdrop157 (Pixabay.com)

Wybierz odpowiednie stanowisko i podłoże dla zaślazu

Miejsce, w którym umieścimy klonik pokojowy w doniczce, powinno być ciepłe, słoneczne, ale nie narażajmy rośliny na bezpośrednie, ostre promienie słońca. Kwiat preferuje światło raczej rozproszone.

W okresie zimowym zaślaz preferuje chłodniejsze pomieszczenia i niższe temperatury, zatem zapewnijmy roślinie temperaturę od 5 do 10 stopni Celsjusza. Nie podlewajmy jej także zbyt często, ale starajmy się też nie przesuszyć. Podłoże dla klonika pokojowego powinno być przede wszystkim dość żyzne i przepuszczalne.

Polecamy poradnik: Właściwości lecznicze imbiru 

Pielęgnacja zaślazu w doniczce

Zabiegi pielęgnacyjne opierają się głównie na dość intensywnym podlewaniu. Szczególnie regularnie i obficie podlewajmy go w czasie lata, a co dwa tygodnie zasilajmy nawozem dla roślin ozdobnych.

Co roku wczesną jesienią, przed zimowym spoczynkiem, zaślaz przesadzamy. Podczas takiego zabiegu jego pędy przycinamy o 1/3 długości, w przeciwnym razie roślina będzie bardzo wolno rosła.

Rozmnażanie klonika pokojowego

Zaślaz rozmnażamy poprzez sadzonki, lecz również przez wysiew nasion. Sadzonki zaślazu uzyskujemy ze ściętych wierzchołków pędów rośliny. Umieszczamy je w dość wilgotnym torfie, koniecznie wymieszanym z piaskiem i umieszczamy w pomieszczeniu, w którym temperatura nie spada poniżej ok. 22 stopni Celsjusza. Kiedy sadzonki się ukorzenią, mamy materiał na nowy, piękny kwiat. Nasiona klonika pokojowego wysiewamy wiosną. Najlepiej kupić je w sklepie ogrodniczym. Wtedy mamy możliwość wyboru ciekawej odmiany tej rośliny.

Zobacz również: Araukaria – drzewko iglaste do uprawy w doniczce 

Autor: Agata Kaźmierczak
2komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (2)

Magda, 18.08.2015, 11:46
Piękny, niebezpieczny nowy chwast inwazyjny ???
C8H8, 21.12.2017, 14:15