Zamioculcas zamiolistny - podlewanie, rozmnażanie, przesadzanie

Zamioculcas zamiolistny to popularna obecnie roślina. Moda na niego trwa nieprzerwanie od kilku lat. Roślinę o błyszczących, skórzastych liściach na wzniesionych mięsistych łodygach kupić można nawet w dyskontach spożywczych. Lubimy tę roślinę za jej elegancję, egzotykę i niewielkie wymagania.
 • Zamioculcas w donicy

  Zamiokulkas zamiolistny szybko staje się rośliną często spotykaną w uprawie domowej. Tę popularność zawdzięcza odporności na niekorzystne warunki uprawy. Ten kwiat doniczkowy jest wytrzymały na niedobór wody, światła i wilgoci w powietrzu. Jest też odporny na szkodniki.

  Katarzyna Laszczak
 • Zamioculcas zamiolistny, czyli żelazna roślina klimatu podzwrotnikowego

  Zamiokulkas zamiolistny należy do rodziny obrazkowatych.

  Katarzyna Laszczak
 • Zamiokulkas zamiolistny

  Freja (Pixabay.com)
 • Zamioculcas zamiifolia (zamiokulkas zamiolistny)

  Ozdobą rośliny są błyszczące mięsiste liście.

  (jmt)

Zamioculcas zamiolistny (zamiokulkas, łac. Zamioculcas zamiifolia) przywędrował do nas z Tanzanii i Zanzibaru, gdzie w klimacie podzwrotnikowym rośnie na glebach raczej ubogich. Często też bywa wystawiany na próbę suszy, a dostęp do światła ograniczają mu wyższe rośliny. Zahartowany w tak trudnych warunkach, zyskał sobie miano „rośliny żelaznej". 

Warunki uprawy zamioculcasa zamiolistnego

Niezwykle wytrzymały na wszelkie niedobory, boi się za to nadmiaru. Szkodliwe będą dla niego bezpośrednie nasłonecznienie i woda. Podlewając bez umiaru, można zabić tę piękną roślinę.

Ostre słońce powoduje powstawanie na liściach szpetnych brązowych plam, wyglądających jak wysuszone. Zbyt obfite podlewanie może sprawić, że schowane pod ziemią kłącza zgniją. Postawmy więc doniczkę z naszą rośliną na zachodnim lub północnym parapecie albo w głębi pokoju, gdzie światło dociera rozproszone.

 Dowiedz się: Jak uprawiać ośle uszy, czyli sansewierię

Roślina nie powinien być narażona na zbytnie spadki temperatury. Optymalny dla niej zakres to 20–30 stopni Celsjusza. Zimą, kiedy roślina odpoczywa, pomieszczenie może być nieco chłodniejsze. Zaszkodzi mu jednak nawet krótkotrwały spadek temperatury poniżej 5 stopni Celsjusza. Dlatego należy unikać otwierania okna, w którego pobliżu stacjonuje zamiokulkas.

Pamiętajmy też o zasadzie, że w miarę zmniejszania ilości światła, należy też ograniczyć podlewanie zamiokulkasa. Na ogół wystarczy roślinę nawodnić co dwa tygodnie, a w zimie nawet raz w miesiącu. O nadmiarze wilgoci może świadczyć zjawisko żółknięcia i odpadania liści. W takim przypadku bryłę korzeniową należy przesuszyć. Zamiokulkas gromadzi wodę w grubych mięsistych łodygach, dzięki czemu doskonale poradzi sobie bez podlewania nawet przez kilka miesięcy. Podobnie jest z nawożeniem, które również nie powinno być zbyt intensywne. Wystarczy mocno rozcieńczona dawka raz na 1–2 miesiące.

Zamiokulkasa przesadzaj do niezbyt dużej doniczki

Młode rośliny zaleca się przesadzać nawet co roku, starsze co 2-3 lata. Zamiokulkas lubi, gdy jego korzenie są nieco ściśnięte. Dlatego, gdy nie mieszczą się już w dotychczasowej doniczce, przesadzamy je do takiej, której średnica jest o 2–3 cm większa. Na jej dno wysypujemy warstwę drenażu np. z keramzytu, który zapobiegnie gromadzeniu nadmiaru wilgoci w korzeniach. Uzupełniamy podłożem żyznym, lecz przepuszczalnym. Najlepiej specjalną mieszanką do sukulentów. Odczyn podłoża powinien być lekko kwaśny. Przesadzanie najlepiej przeprowadzić wczesną wiosną bądź pod koniec lata.

 Zobacz też: Bluszcz - roślina tajemnicza i urokliwa

Rozmnażanie zamiokulkasa przez kłącza lub listki

Zamiokulkasa można rozmnożyć poprzez podział bulwiastego kłącza przy okazji przesadzania. Inną metodą jest wyhodowanie sadzonek z liści. Listki w dolnej lub środkowej części łodygi obcinamy u nasady, ich ogonki zanurzamy w ukorzeniaczu i wbijamy w ziemię lub układamy zupełnie płasko. By zapewnić stałą wilgotność, doniczkę po podlaniu można zawinąć w folię spożywczą lub foliowy woreczek, pozostawiając oczywiście dostęp tlenu. Nie trzeba się niepokoić, gdy po jakimś czasie listki zbrązowieją i zaczną gnić. Po kilku miesiącach, gdy listki wyglądać będą na martwe, sadzonkę trzeba wyjąć z podłoża i obejrzeć. O sukcesie świadczy mała bulwa wykształcona na końcu ogonka. Po wsadzeniu do doniczki, za jakiś czas wyrośnie z niej podłużne kłącze, z którego rozwinie się łodyga, ozdobiona błyszczącymi listkami. 

 Polecamy: Uprawa drzewka szczęścia w doniczce, czyli grubosza 

Uwaga: zamiokulkas zawiera toksyczne substancje. Spożycie fragmentu rośliny powoduje zatrucia. Należy też uważać na bezpośredni kontakt z sokami rośliny – prace pielęgnacyjne lepiej wykonywać w rękawiczkach. W szczególności uważajmy, żeby sok nie dostał się do oczu, ust lub nosa, bo spowoduje silne podrażnienia.


Zamiokulkas
Zamiokulkas to idealna roślina dla osób, które zapominają o podlewaniu kwiatów - zdecydowanie bardziej szkodzi mu nadmiar wody niż jej niedobór.Magdalena Kmita-Kulesza

Autor: Joanna Turakiewicz
9komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (9)

ale wszechstronna autorka - pisze na każdy temat. widać za to jej płacą.
ogrodnik, 29.01.2013, 15:40
ppani jest bardzo zdolna i tak ma być może więcej o
marianna, 29.01.2013, 22:54
marianna, 29.01.2013, 22:57
Komentarz został usunięty.
zastanawiam sie po co ta zlośliwosc wobec autorki ? to straszne jesli jej płacas ? jak zazdrościsz- sam sie pofatyguj i prowadz taka rubryke.
faraday, 06.02.2013, 06:01
mi zakwitł zamioculcas zamiolistny
zdzichu, 17.02.2013, 17:33
jakieś 5 lat temu kupiłam zamiokulkasa w jednym markecie. nie wiedziałam jak sie tym opiekowac... stał na parapecie i podlewałam raz w tygodniu i nie dodawałam nawozu:) czasami co dwa tygodnie sie zdarzało ze go podlewałam ;) po ponad roku go rozsadziłam na 3 doniczki. i tak sobie rosna do dzis ale czas je niedługo chyba znowu przesadzić:) uważam że są łatwe w uprawie. ja sie w ciemno nauczyłam jak je hodować. i podlewam je wodą prosto z kranu inna to nawet nie próbowałam, dodatkowo od czasu do czasu 1-2 razu w miesiącu biorę je pod prysznic i je zraszam wodą:) nigdy nie więdły nigdy nie gniły zero chorób i mam nadzieje ze nie będzie żadnych niespodzianek :)
lola, 14.03.2013, 18:11
dobrze ze sie dowiedzialam o podlewaniu i nawozeniu bo zaczynaja sie zolcic
liscie narazie na jednej lodydze wycielam,mambardzo duzy dostalam w prezencie odchodzac na emeryture. teraz zakwitl i jeszcze ma 3 paki.dzięki.
wozniak krystyna, 15.04.2014, 15:18
sidor, 11.02.2019, 18:44
Podlewać bardzo rzadko, przesadzać jak pęknie doniczka. Taką radę uzyskałam w kwiaciarni. I w to wierzę, gdyż rady tej Pani się sprawdzają.
Krystynakwiatek, 18.01.2020, 13:26