Wybieramy choinkę na święta. Co zrobić, aby długo była świeża i pachnąca

Niektórzy wybierają ciętą jodłę, inni wolą świerk albo sosnę. Są też zwolennicy ekologicznych choinek w doniczkach, które po świętach nie lądują na śmietniku, lecz sadzone są w ogrodach. Do wyboru choinkowego drzewka powinniśmy podejść jednak praktycznie i wiedzieć, jak je pielęgnować.
 • Choinka na święta

  Zobacz galerię choinek i poznaj tajniki zachowania poszczególnych drzewek w dobrym stanie.

  Polska Press Grupa
 • Jodła kaukaska

  Jodła kaukaska to najszlachetniejsza i najbardziej sprawdzona choinka świąteczna. Pochodzi z Kaukazu. W Europie uprawiana jest na specjalnych plantacjach, na przykład w Danii i w Polsce. Ciemnozielone igły o długości 2-3 centymetrów gęsto pokrywają pędy i błyszczą, jak lakierowane. Roztarte wydzielają owocowy zapach. Okazy sięgające sufitu mają około 13 lat. Drzewko to po ścięciu w sprzyjających warunkach w domu może przetrwać bez utraty igieł nawet dwa miesiące – wyjaśnia Jerzy Laczek z Agrocentrum w Kielcach.

  Aleksander Piekarski
 • Świerk srebrny

  Świerk srebrny zwany jest też kłującym. Ma ładny srebrzysty kolor i z powodu dekoracyjności kupowany jest na święta, ale w domu po-stoi znacznie krócej niż jodła. Pochodzi z Ameryki Północnej. Ma stożkowy pokrój i kłujące szpilki. Mają one długość 2-3 centymetrów. U wielu odmian przybierają piękny niebiesko-srebrny odcień. Warstwa woskowego nalotu chroni je przed wysychaniem. Igły gęsto pokrywają gałązki, są trwałe, nie zmieniają wyglądu, gdy podeschną boleśnie kłują, w mieszkaniu opadają szybko, po kilku tygodniach.

  Aleksander Piekarski
 • Świerk serbski

  Świerk serbski pochodzi z rejonów górskich zachodniej Serbii i wschodniej Bośni, i została odkryta dopiero w 1875 roku w górach Tara. W ostatnich latach karierę robi nie tylko jako roślina ogrodowa, ale i jako drzewko na Boże Narodzenie. Jest ugałęzione do samej ziemi, a końce gałęzi lekko odchylają się do góry, co dodaje roślinie atrakcyjności. Igły ma płaskie, dwubarwne, z wierzchu ciemnozielone, od spodu białe. Podobnie, jak inne cięte świerki, źle znosi wizyty w domu i utrzymuje igły dość krótko.

  Aleksander Piekarski
 • Świerk omorika

  Świerk omorika ta odmiana, która jest najpopularniejszym przedstawicielem świerka białego. Pochodzi z północnych obszarów Ameryki Północnej, ale jest już popularny w całej Europie i coraz chętniej sadzony w ogrodach w Polsce. Jego igły mają około 2 centymetrów długości i sinozieloną barwę. Po roztarciu wydają charakterystyczny zapach, przypominający do złudzenia czarną porzeczkę. Co ważne, jego igły nie kłują, nawet gdy zasychają. Z roku na rok zdobywa uznanie osób, które poszukują na święta oryginalnej bożonarodzeniowej choinki.

  Aleksander Piekarski
 • Tuja - choinka na święta

  Tuja to chyba najpopularniejsza roślina w polskich ogrodach. Zawdzięcza to dużej dostępności, łatwości uprawy, a ostatnio także modzie na ten gatunek. Jest ponadto zimozielona i doskonale znosi cięcie. Z tego względu od kilku lat z powodzeniem gości w domach jako bożonarodzeniowe drzewko. Jako świąteczna choinka w doniczce ma same zalety: nie niszczy się i można ją po świętach wynieść do ogrodu, a w mieszkaniu prezentuje się oryginalnie. Tuja w doniczce to także ukłon w stronę ekologii, pozwala bowiem drzewku na przetrwanie świąt.

  Aleksander Piekarski
 • Jodełka koreańska

  Jodełka koreańska jest jednym z piękniejszych gatunków drzew sosnowa-tych i jedną z najpopularniejszych i najbardziej lubianych jodeł. Pochodzi z Korei. Odkryta została dopiero sto lat temu, ale szybko zyskała rozgłos i sławę, a obecnie ze względu na nie-wielkie rozmiary, dekoracyjność i powolny wzrost należy do najchętniej sadzonych jodeł w naszych ogrodach. Weszła nie tylko tam, ale i na salony, z powodzeniem pełniąc rolę tradycyjnej choinki. Igły na wierzchniej warstwie ma ciemnozielone, a od spodu białawe. Posadzona w doniczce, spełni oczekiwania domowników pod każdym względem.

  Aleksander Piekarski
 • Świerk pospolity

  Świerk pospolity to choinka z polskim rodowodem, która od wieków i najczęściej gości w naszych mieszkaniach. Jest ceniona za ładny stożkowy pokrój, pięknie pachnące igły o ciemnozielonym odcieniu, które są ostro zakończone i lekko kłują. Gałązki ma na tyle sztywne, że nie uginają się pod ciężarem ozdób. Jej wadą jest jednak mała żywotność igieł, w zwykłym stojaku z ciętego drzewka mogą opaść już po tygodniu. Lepszym rozwiązaniem jest zakup ukorzenionej już rośliny w doniczce, które potem można posadzić w ogrodzie. Świerk źle znosi suche i ciepłe powietrze we wnętrzach domów.

  Aleksander Piekarski
 • Stojak na choinkę

  Aby drzewko długo zachowało świeżość, najlepiej ustawić je w stojaku ze zbiornikiem na wodę. Do wody dobrze jest dodać odżywkę dla kwiatów ciętych albo cukier w proporcji jedna stołowa łyżka na 0,3 litra wody.

  Aleksander Piekarski

– Przede wszystkim drzewko musi być na tyle świeże, by zbyt szybko nie straciło igieł i ładnego wyglądu. Tymczasem choinki ścina się nawet miesiąc przed wystawieniem ich na sprzedaż. Ich stan zależy od tego, jak były przechowywane i transportowane. Wiele jednak zależy od nas samych. Jeśli wiemy, jak postępować z drzewkiem, będzie ono cieszyć nasze oczy nawet przez kilka tygodni – mówi Jerzy Laczek z Przedsiębiorstwa Handlowego Centrum Ogrodnicze ACM Agrocentrum przy ulicy Paderewskiego w Kielcach. Decydując się na zakup ciętej choinki lub drzewka w doniczce, powinniśmy wiedzieć, że każde z nich ma swoje wady i zalety. Przedstawiamy ich plusy i minusy, tak, aby każdy mógł dokonać jak najlepszego wyboru, a także radzimy, jak o nie dbać.

Zobacz również: Choinka na pniu – co to jest i ile kosztuje

Kupujemy choinkę

Zanim kupimy świąteczne drzewko, trzeba je dokładnie obejrzeć. Rozłożyć gałązki na boki i zwrócić uwagę, czy jest gęste i symetryczne oraz, czy igły nie są przesuszone. Powinny być sprężyste i mieć żywy kolor. Odchylamy je do góry – jeśli odpadają, to znak, że choinka szybko je straci.
Jeśli drzewko trzeba przewieźć do domu autem, pakujemy je na dach, pniem do przodu. Wcześniej trzeba je ściśle owinąć kilkoma warstwami siatki ochronnej, a dodatkowo folią. To zabezpieczy roślinę przed ciągiem powietrza, który podczas jazdy mocno wysusza igły. Po przejechaniu kilkudziesięciu kilometrów źle zabezpieczona choinka może wyschnąć na wiór.

Przeczytaj również: Zalety i wady choinek żywych i sztucznych

– W domu drzewko można od razu ustawić w stojaku, jeśli jednak do świąt zostało trochę czasu, trzeba je przechowywać w chłodnym miejscu, z pniem zanurzonym w wodzie. Przedtem zdejmujemy folię, siatkę zostawiamy i ścinamy z pnia plaster drewna zasklepiony żywicą, by roślina mogła pić wodę. Silne światło, ruch powietrza i wysoka temperatura przyspieszają wysychanie igieł, dlatego choinkę ustawiamy jak najdalej od kaloryferów i przeciągów. Aby drzewko długo zachowało świeżość, najlepiej ustawić je w stojaku ze zbiornikiem na wodę – radzi Jerzy Laczek.

Ogrodnik radzi też, aby nie zapomnieć przedtem o spiłowaniu końcówki pnia, ponieważ drzewo ratuje się przed utratą wody i zasklepia rany żywicą. Do wody warto dodać odżywkę dla kwiatów ciętych albo łyżkę stołową cukru na 0,3 litra wody. Gdy oprawiamy choinkę w stojak bez pojemnika na wodę, nie przycinamy pnia, chyba, że musimy go dopasować do oprawy.

Polecamy: Dodatki do dekoracji domu i mieszkania na święta 

Drzewko z korzeniami

Wiele osób kupuje drzewko z korzeniami, posadzone w donicy. Robią to z myślą, by później – wiosną – przesadzić je do ogrodu. Nadają się do tego stożkowe odmiany świerków, na przykład biały Conica, jałowców – pospolity Hibernica, jodła koreańska. Można je kupić w centrach ogrodniczych.

– Warto jednak sprawdzić, wybijając je z doniczki, czy rzeczywiście były uprawiane w pojemniku, czy tylko wsadzone do niego z gruntu. Szansę na przetrwanie ma tylko dobrze ukorzeniona roślina. Aby roślina przetrwała w mieszkaniu, można ją w nim trzymać nie dłużej niż półtora tygodnia – wyjaśnia ogrodnik.

Autor: Marzena Smoręda
5komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (5)

Najpiekniejsza choinke ma Heniek Wrzecionowski z Oblegorka!! Zenek na prezydenta a Heniek na PREMIERA - by zylo nam sie lepiej
zenon iksiński, 18.12.2013, 09:22
Tak Zenek i "Derenda" z Oblęgora.
Cisowski, 18.12.2013, 16:09
Jurek,ale ta "pięknie przyozdobiona" choinka, to świerk serbski, a nie Conica!
Jak mogłeś autoryzować taki błąd?;)
Cisowski, 18.12.2013, 16:12
W tym roku po raz pierwszy nie będzie choinki w naszym domu. Magia Świąt gdzieś znikła w komercji hipermarketów i telewizji. Kevin sam W domu po raz 20sty już mnie nie bawi. Wycinanie choinek i zabijanie karpia też nie jest w porządku.
lol, 18.12.2013, 23:50
picea omorica to świerk serbski, a nie biały, mylenie pojęć, cały ten artykuł to kupa
edi, 22.12.2016, 18:51