Zarówno wrzosy, jak i wrzośce są niedużymi krzewinkami. Początkujący ogrodnik może je pomylić. Przypomnijmy więc, że wrzosy kwitną od lipca do października, a wrzośce – od końca lutego nawet do przełomu kwietnia i maja. Kwiaty wrzosów przypominają kielichy, a podobne do łusek listki ustawione są pod kątem do łodygi. Kwiaty wrzośców to jakby dzbanuszki, a ustawione prostopadle do pędu listki przypominają igiełki.
Uwaga: mowa tu wrzoścu krwistym (Erica carnea). Nie mylmy go np. z wrzoścem delikatnym, który nie jest odporny na mróz.
Poznaj też: Wrzosiec delikatny - jesienną ozdobę ogrodów i balkonów
Z lewej strony widoczny jest wrzos, a z prawej wrzosiec - z charakterystycznymi listkami przypominającymi igiełki.
Wrzosy i wrzośce trzeba sadzić w kwaśnej ziemi
Wbrew stereotypowi, rośliny te wcale nie kochają cienia. Lubią stanowiska słoneczne, ale osłonięte od wiatrów. W upalne dni należy je podlewać, ale niezbyt obficie.
Polecamy: Wrzosy w ogrodzie jako kolorowe kobierce na jesień
Wrzosy i wrzośce trzeba sadzić w przepuszczalnej, raczej suchej i kwaśnej ziemi. Tę ogrodową dobrze jest przekopać z kwaśnym torfem i piaskiem, dodając trochę przekompostowanej kory. O ile wrzośce poradzą sobie od biedy w nie zakwaszonej ziemi, o tyle wrzosy będą w niej bardzo źle rosły.
Polecane odmiany wrzosów i wrzośców
Wrzosowych i wrzoścowych krzewinek nie należy kupować na chybił trafił. Trzeba tak dobrać ich odmiany, żeby miały różne pory kwitnienia i różne kolory kwiatów. Ogrodnicy polecają takie odmiany wrzosów, jak:
- Praecox lub Velvet Fascination o białych kwiatkach,
- Carmen lub Red Favorit o kwiatkach czerwonych,
- Boskop czy Mullion kwitnące na fioletowo.
Polecane odmiany wrzośców to:
- Springwood White (białe kwiatki),
- Winter Beaty (różowe),
- Myretoun Ruby (czerwono-różowe).
Wrzesień dobrą porą sadzenia krzewinek
Najlepszą porą do sadzenia wrzosów i wrzośców jest wrzesień lub miesiące wiosenne. Doniczki z sadzonkami dobrze jest zanurzyć na kilka minut w wodzie. Krzewinki sadzimy tak, żeby powierzchnia podłoża z pojemnika była zrównana z powierzchnią podłoża ogrodu
Wrzosy i wrzośce są dość łatwe w uprawie. Szybko się rozrastają, tworząc barwne kobierce. Gdy przekwitną, zdobią rabatę swoimi liśćmi, które bywają ciemno i jasnozielone albo szare, cytrynowe lub żółte.
Wrzośce i wrzosy tworzą piękne kompozycje
Najlepszy efekt można uzyskać sadząc wrzosy i wrzośce w dużych grupach. Zalecana odległość między krzewinkami to od 30 do 40 cm. Ponieważ wrzosy i wrzośce mają dość płytki system korzeniowy, dobrze jest ziemię między nimi wyściółkować warstwą kory sosnowej. Nie tylko ograniczy to wysychanie ziemi, ale i wzrost chwastów.
Krzewinki te pięknie komponują się z krzewami iglaków, azalii, rododendronów czy pierisów japońskich. Wszystkie te rośliny lubią kwaśną ziemię.
Warto przeczytać: Jak uprawiać rododendrony w ogrodzie
Jak przycinać wrzosy i wrzośce
Przycinanie wrzosów polega na usunięciu przekwitłych kwiatostanów. Cięcie wykonuje się u podstawy kwiatostanu (nie pędu!). Usuwa się w ten sposób zeschnięte i gołe pędy. Rośliny po przycięciu zagęszczają się, lepiej kwitną i nie tworzą pustych pędów pod kwiatostanami. Ogrodnicy radzą kwitnące jesienią wrzosy przycinać dopiero wczesną wiosną następnego roku, bo przekwitnięte kwiatostany są dobrym zabezpieczeniem roślin przed mrozem.
Zobacz poradnik: Jak uprawiać wrzosy w doniczce
Z kolei wrzośce przycinamy właściwie tylko w przypadku słabego wzrostu. Robimy to tuż po kwitnieniu, czyli mniej więcej w końcu kwietnia.