Wrzosy i wrzośce w ogrodzie

Dobrze zaprojektowane wrzosowisko cieszy oko kolorami prawie przez cały rok. Pod warunkiem jednak, że posadzimy nie tylko wrzosy, ale i wrzośce.
 • Wrzosowisko

  Na wrzosowisko w ogrodzie nadają się m.in. wrzosy, wrzośce, różaneczniki i azalie. Rośliny te mają podobne wymagania, dzięki czemu mogą rosnąc razem.

  Grażyna Zwolińska
 • Wrzosy i wrzośce

  Kompozycja wrzosów i wrzośców z iglakami

  Grażyna Zwolińska
 • Kompozycja ogrodowa z wrzosem

  Magdalena Kmita-Kulesza
 • Wrzosy i wrzośce

  Magdalena Kmita-Kulesza

Zarówno wrzosy, jak i wrzośce są niedużymi krzewinkami. Początkujący ogrodnik może je pomylić. Przypomnijmy więc, że wrzosy kwitną od lipca do października, a wrzośce – od końca lutego nawet do przełomu kwietnia i maja. Kwiaty wrzosów przypominają kielichy, a podobne do łusek listki ustawione są pod kątem do łodygi. Kwiaty wrzośców to jakby dzbanuszki, a ustawione prostopadle do pędu listki przypominają igiełki.

Uwaga: mowa tu wrzoścu krwistym (Erica carnea). Nie mylmy go np. z wrzoścem delikatnym, który nie jest odporny na mróz.

Poznaj też: Wrzosiec delikatny - jesienną ozdobę ogrodów i balkonów


Wrzosy i wrzośce
Z lewej strony widoczny jest wrzos, a z prawej wrzosiec - z charakterystycznymi listkami przypominającymi igiełki.Fot. ulleo i music4life (Pixabay.com)

Wrzosy i wrzośce trzeba sadzić w kwaśnej ziemi

Wbrew stereotypowi, rośliny te wcale nie kochają cienia. Lubią stanowiska słoneczne, ale osłonięte od wiatrów. W upalne dni należy je podlewać, ale niezbyt obficie.

PolecamyWrzosy w ogrodzie jako kolorowe kobierce na jesień 

Wrzosy i wrzośce trzeba sadzić w przepuszczalnej, raczej suchej i kwaśnej ziemi. Tę ogrodową dobrze jest przekopać z kwaśnym torfem i piaskiem, dodając trochę przekompostowanej kory. O ile wrzośce poradzą sobie od biedy w nie zakwaszonej ziemi, o tyle wrzosy będą w niej bardzo źle rosły.

Polecane odmiany wrzosów i wrzośców

Wrzosowych i wrzoścowych krzewinek nie należy kupować na chybił trafił. Trzeba tak dobrać ich odmiany, żeby miały różne pory kwitnienia i różne kolory kwiatów. Ogrodnicy polecają takie odmiany wrzosów, jak:

 • Praecox lub Velvet Fascination o białych kwiatkach,
 • Carmen lub Red Favorit o kwiatkach czerwonych,
 • Boskop czy Mullion kwitnące na fioletowo.

Polecane odmiany wrzośców to:

 • Springwood White (białe kwiatki),
 • Winter Beaty (różowe),
 • Myretoun Ruby (czerwono-różowe).

Wrzesień dobrą porą sadzenia krzewinek

Najlepszą porą do sadzenia wrzosów i wrzośców jest wrzesień lub miesiące wiosenne. Doniczki z sadzonkami dobrze jest zanurzyć na kilka minut w wodzie. Krzewinki sadzimy tak, żeby powierzchnia podłoża z pojemnika była zrównana z powierzchnią podłoża ogrodu

Wrzosy i wrzośce są dość łatwe w uprawie. Szybko się rozrastają, tworząc barwne kobierce. Gdy przekwitną, zdobią rabatę swoimi liśćmi, które bywają ciemno i jasnozielone albo szare, cytrynowe lub żółte.

Wrzośce i wrzosy tworzą piękne kompozycje

Najlepszy efekt można uzyskać sadząc wrzosy i wrzośce w dużych grupach. Zalecana odległość między krzewinkami to od 30 do 40 cm. Ponieważ wrzosy i wrzośce mają dość płytki system korzeniowy, dobrze jest ziemię między nimi wyściółkować warstwą kory sosnowej. Nie tylko ograniczy to wysychanie ziemi, ale i wzrost chwastów.

Krzewinki te pięknie komponują się z krzewami iglaków, azalii, rododendronów czy pierisów japońskich. Wszystkie te rośliny lubią kwaśną ziemię.

Warto przeczytać: Jak uprawiać rododendrony w ogrodzie

Jak przycinać wrzosy i wrzośce

Przycinanie wrzosów polega na usunięciu przekwitłych kwiatostanów. Cięcie wykonuje się u podstawy kwiatostanu (nie pędu!). Usuwa się w ten sposób zeschnięte i gołe pędy. Rośliny po przycięciu zagęszczają się, lepiej kwitną i nie tworzą pustych pędów pod kwiatostanami. Ogrodnicy radzą kwitnące jesienią wrzosy przycinać dopiero wczesną wiosną następnego roku, bo przekwitnięte kwiatostany są dobrym zabezpieczeniem roślin przed mrozem.

Zobacz poradnikJak uprawiać wrzosy w doniczce

Z kolei wrzośce przycinamy właściwie tylko w przypadku słabego wzrostu. Robimy to tuż po kwitnieniu, czyli mniej więcej w końcu kwietnia.

Autor: Grażyna Zwolińska
1komentarzy