Wrzosy i wrzośce w ogrodzie

Dobrze zaprojektowane wrzosowisko cieszy oko kolorami prawie przez cały rok. Pod warunkiem jednak, że posadzimy nie tylko wrzosy, ale i wrzośce.
 • Wrzosowisko

  Piękne wrzosowisko w ogrodzie Aleksandry i Jarosława Judzińskich w Zielonej Górze.

  Grażyna Zwolińska
 • Wrzosy i wrzośce

  Kompozycja wrzosów i wrzośców z iglakami

  Grażyna Zwolińska

Zarówno wrzosy, jak i wrzośce są niedużymi krzewinkami. Początkujący ogrodnik może je pomylić. Przypomnijmy więc, że wrzosy kwitną od lipca do października, a wrzośce – od końca lutego nawet do przełomu kwietnia i maja. Kwiaty wrzosów przypominają kielichy, a podobne do łusek listki ustawione są pod kątem do łodygi. Kwiaty wrzośców to jakby dzbanuszki, a ustawione prostopadle do pędu listki przypominają igiełki.

Trzeba je sadzić w kwaśnej ziemi

Wbrew stereotypowi, rośliny te wcale nie kochają cienia. Lubią stanowiska słoneczne, ale osłonięte od wiatrów. W upalne dni należy je podlewać, ale niezbyt obficie.

Wrzosy i wrzośce trzeba sadzić w przepuszczalnej, raczej suchej i kwaśnej ziemi. Tę ogrodową dobrze jest przekopać z kwaśnym torfem i piaskiem, dodając trochę przekompostowanej kory. O ile wrzośce poradzą sobie od biedy w nie zakwaszonej ziemi, o tyle wrzosy będą w niej bardzo źle rosły.

Polecane odmiany wrzosów i wrzośców

Wrzosowych i wrzoścowych krzewinek nie należy kupować na chybił trafił. Trzeba tak dobrać odmiany, żeby miały różne pory kwitnienia i różne kolory kwiatów. Ogrodnicy polecają takie odmiany wrzosów, jak:

 • Praecox lub Velvet Fascination o białych kwiatkach,
 • Carmen lub Red Favorit o kwiatkach czerwonych,
 • Boskop czy Mullion kwitnące na fioletowo .

Polecane odmiany wrzośców to:

 • Springwood White (białe kwiatki),
 • Winter Beaty (różowe)
 • oraz Myretoun Ruby (czerwono-różowe).

Wrzesień dobrą porą sadzenia krzewinek

Najlepsza porą do sadzenia wrzosów i wrzośców jest wrzesień lub miesiące wiosenne. Doniczki z sadzonkami dobrze jest zanurzyć na kilka minut w wodzie. Krzewinki sadzimy tak, żeby powierzchnia podłoża z pojemnika była zrównana z powierzchnią podłoża ogrodu

Wrzosy i wrzośce są dość łatwe w uprawie. Szybko się rozrastają, tworząc barwne kobierce. Gdy przekwitną, zdobią rabatę swoimi liśćmi, które bywają ciemno i jasnozielone albo szare, cytrynowe lub żółte.

Wrzośce i wrzosy tworzą piękne kompozycje

Najlepszy efekt można uzyskać sadząc wrzosy i wrzośce w dużych grupach. Zalecana odległość między krzewinkami to od 30 do 40 cm. Ponieważ wrzosy i wrzośce mają dość płytki system korzeniowy, dobrze jest ziemię między nimi wyściółkować warstwą kory sosnowej. Nie tylko ograniczy to wysychanie ziemi, ale i wzrost chwastów.

Krzewinki te pięknie komponują się z krzewami iglaków, azalii, rododendronów czy pierisów japońskich. Wszystkie te rośliny lubią kwaśną ziemię.

Jak przycinać wrzosy i wrzośce

Przycinanie wrzosów polega na usunięciu przekwitłych kwiatostanów. Cięcie wykonuje się u podstawy kwiatostanu (nie pędu!). Usuwa się w ten sposób zeschnięte i gołe pędy. Rośliny po przycięciu zagęszczają się, lepiej kwitną i nie tworzą pustych pędów pod kwiatostanami. Ogrodnicy radzą kwitnące jesienią wrzosy przycinać dopiero wczesną wiosną następnego roku, bo przekwitnięte kwiatostany są dobrym zabezpieczeniem roślin przed mrozem.

Z kolei wrzośce przycinamy właściwie tylko w przypadku słabego wzrostu. Robimy to tuż po kwitnieniu czyli mniej więcej w końcu kwietnia.

Autor: Grażyna Zwolińska
0komentarzy

Polecamy