Wiosna w ogrodzie. Miłośnicy działek ruszają do pracy

Dzień robi się coraz dłuższy, słońce przygrzewa, a na działkach budzi się życie. Warto wykorzystać ten czas na przygotowanie ogrodu do wiosny.
  • Wiosenne prace w ogrodzie

    Wiosną potrzebne są zabiegi mające na celu ulepszenie jakości i właściwości gleby, w której następnie posadzimy lub wysiejemy warzywa lub kwiaty.

    Magdalena Kmita-Kulesza
  • Wiosenne krokusy w ogrodzie

    Krokusy to zwiastuny wiosny w naszym ogrodzie. Paleta barw tych kwiatów może przyprawić nas o zawrót głowy. Do najpopularniejszych należą: fioletowe, purpurowe, niebieskie, żółte i białe.

    sherrimcnary (Pixabay.com)

Po okresie zimowym w każdym ogrodzie jest sporo pracy. Trzeba chociażby zgrabić z trawnika resztki liści, kłączy, suchej trawy (które jesienią przeznaczyliśmy na ściółkę). Teraz liście mogą przydać się na kompost. Ponadto należy nawieźć rośliny, przekopać grządki i wysadzić kwiaty. Opieki wymagają również drzewa i krzewy owocowe.

Dowiedz sięKiedy przycinać drzewa i krzewy 

Pielęgnacja pni drzew i krzewów

Pnie mogą być poobgryzane przez gryzonie. Powstałe rany smarujemy preparatem, którego używaliśmy do smarowania ran powstałych po przycięciu drzew i krzewów.

Do zabezpieczenia pni drzew przed szkodnikami może nawet pomóc... śnieg. Należy z niego "pobudować" wokół drzewka murki wysokie na kilkanaście centymetrów, a gryzonie będą miały utrudniony dostęp do drzewek.

Należy sprawdzić stan wybielonych pni drzew owocowych. Jeżeli to konieczne, pobiel je jeszcze raz. Luty to również dobry okres na cięcie roślin sadowniczych. Chodzi głównie o agrest, maliny i porzeczki.

Radzimy: Jak przycinać maliny

Gdy nie ma mrozu, możesz przyciąć ozdobne drzewka i krzaczki, które kwitną latem i jesienią. Nie wolno jednak przycinać gatunków, jakie kwitną wiosną, ponieważ nie mogłyby zakwitnąć w sezonie.
Jeżeli w ogrodzie masz staw, a w nim ryby, pamiętaj, żeby tafla wody nie zamarzała, bo ryby nie będą miały dostępu do powietrza. Jeżeli pojawił się lód na powierzchni, trzeba wyrąbać przerębel.

Wiosenne sadzenie i sianie

Już teraz pomyśl o zakupie nasion. Dlaczego nie za kilka tygodni? Bo w sezonie te same nasiona będą droższe nawet kilka razy, a ich wybór może być mniejszy.

To dobra pora, aby rozpocząć rozsadzać wczesnowiosenne warzywa, np. cebulę, pory, seler, kapustę albo sałaty albo pomidory. Nasiona radzimy wysiać do skrzynek lub większych donic. Niektórzy tworzą nawet miniszklarnie. Pamiętajmy jednak, żeby rozsady robić w oświetlonym i ciepłym pomieszczeniu.

Przeczytaj poradnik: Jak rozpoznać nasiona, cebule i sadzonki dobrej jakości

Wykonujemy też zabiegi ulepszające glebę, rozsypujemy próchnicę, kompost i płytko mieszamy z glebą.
Można rozpocząć sadzenie żywopłotów z roślin liściastych np. ligustr, grab, buk, berberys. 

Autor: redakcja.regiodom
1komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (1)

Wiosenne przygotowanie działki wymaga trochę pracy, ale jeśli ktoś to lubi nie jest ona ciężka ani zbyt skomplikowana. Nagrodą za to jest letni wypoczynek i ciszenie się wyglądem działki. O właściwym przygotowaniu działki można przeczytać tutaj: http://centrumpr.pl/artykul/wiosna-w-ogrodzie,69942.html
alan, 15.05.2015, 17:56