Wiosenne kwiaty doniczkowe – TOP 5. O czym powinieneś pamiętać

Jeżeli nie masz ogródka, a chcesz poczuć wiosnę w domu, to zdecyduj się na uprawę wiosennych kwiatów doniczkowych. Radzimy, które do tego się nadają.
 • Szafirki

  Szafirki to drobne, niepozorne kwiaty, a jednak ożywią każde wnętrze wiosną. Dzięki uprawie w doniczce kwitnące szafirki mogą cieszyć nas już zima czy wczesną wiosną.

  congerdesign (Pixabay.com)
 • Prymule

  Prymule (pierwiosnki) to jedne z kwiatów, zapowiadających nową porę roku. W domu też się sprawdzają.

  Uroburos (Pixabay.com)
 • Żonkile

  Żonkile kojarzą się ze świętami wielkanocnymi, lecz nie tylko podczas Wielkanocy te kwiaty mogą dekorować nasz dom.

  Jill111 (Pixabay.com)
 • Krokusy

  Krokusy to również znaki rozpoznawcze wiosny. Nie tylko w ogrodzie, ale i w mieszkaniu można je uprawiać.

  Pezibear (Pixabay.com)

Kto nie może doczekać się wiosny w pełni, ma szansę wiosennie ozdobić swoje cztery kąty kwiatami. Te cięte pozostają w wazonie na krótko. Można więc zdecydować się na wiosenne kwiaty doniczkowe, kwitnące właśnie o tej porze roku. Nawet amatorzy nie powinni mieć z nimi problemów. Piszemy, jakie warunki należy zapewnić wiosennym kwiatom doniczkowym.

Tulipany

To najpopularniejsze wiosenne rośliny cebulowe. Kojarzą się z bukietami lub kwitnącymi na czerwono (i nie tylko) kwiatami w ogrodzie, tymczasem w naszych domach równie dobrze mogą się sprawdzić – i to na długo. Te kwiaty lubią słońce, więc można postawić donicę z nimi na parapecie albo na stole w pobliżu okna. Lubią też ciepło. Ważne jednak, aby nie było za gorąco. Jeśli wiosną kaloryfery nadal mamy włączone, zbyt ciepłe powietrze może zaszkodzić tulipanom stojącym na parapecie. Należy pamiętać o regularnym podlewaniu. Ziemia musi być wilgotna, ale nie mokra, gdyż nadmierna wilgoć prowadzi niekiedy do gnicia cebul. Tulipanki doniczkowe zazwyczaj nie są wysokie. Jeżeli natomiast łodygi nadmiernie się wydłużają być może roślina daje w ten sposób do zrozumienia, że ma za mało światła.

Zobacz też: Piękne dekoracje wiosenne, czyli kwiaty w doniczkach i wazonach 

Szafirki

Drobne, zazwyczaj niebieskie kwiaty także przyciągają uwagę i same w sobie stanowią ozdobę. Szafirki lubią stanowiska słoneczne, zatem sąsiedztwo okna będzie im sprzyjało. W półcieniu też powinny sobie poradzić. Systematyczne podlewanie także ma znaczenie w przypadku tych roślin. I znowu: trzeba pamiętać, że podlewanie a przelewanie stanowi różnicę. Szafirki preferują bowiem glebę umiarkowanie wilgotną.

Prymule (pierwiosnki)

Niebieskie, różowe, żółte czy kremowe prymule zna każdy z nas. Wiosną te kwiaty można zaprosić do domu. Należy zapewnić im odpowiednie miejsce – parapet, którego okna są wyeksponowane na wschód i południe, odpada. To dlatego, że prymulki wolą lekko zacienione miejsca. Zbyt ciepłe powietrze w pomieszczeniu też im nie sprzyja. Można więc postawić doniczkę na stoliku niedaleko okna, a jeżeli kwiat ma stać przy oknie, to na parapecie okna od strony zachodniej lub północnej. Podlewanie zaleca się umiarkowane, nie wolno jednak przesuszyć rośliny.

 


Pierwiosnek w doniczce
Kupując pierwiosnki w doniczce zwróćmy uwagę, by nie było na nich szkodników ani oznak chorób. Jeśli roślina ma uszkodzone kwiaty lub liście, to najprawdopodobniej pierwiosnek ucierpiał w czasie transportu. Najlepiej wybierać okazy, które nie mają jeszcze przekwitniętych kwiatów i żółtych liści.Fot. (Pixabay.com)

 

Przeczytaj też: Jak uprawiać pierwiosnki czyli prymulki

Krokusy

Żółte, różowe, białe czy niebieskie drobne kwiaty także mogą stanowić dekorację w mieszkaniu. Słońce, ewentualnie półcień – to podstawa w przypadku krokusów doniczkowych. One lubią ciepło, ale nie gorąco (choćby bijące od kaloryfera). Ziemia w doniczce musi być wilgotna, ale nie mokra, gdyż wtedy roślina mogłaby zgnić. Kwiaty te preferują bowiem umiarkowane podlewanie.

Żonkile

Żółte jak słońce kwiaty wprowadzą trochę słońca do naszego domu. Żonkile kwitną na jasno, ale same wcale nie preferują bardzo jasnych stanowisk. Lepiej zatem zrezygnować ze stawiania ich na parapecie okien wychodzących na wschód oraz południe. Lepiej zapewnić im miejsce, do których dociera światło rozproszone. Umiarkowane podlewanie także jest istotne.

O tym jeszcze pamiętaj

Podlewając cebulowe rośliny doniczkowe, wodę lejemy na ziemię, a nie bezpośrednio na cebulę oraz liście. Zraszanie roślin nie jest tutaj zalecane. Zamiast tego, można nalać wody do podstawki doniczki. Wtedy roślina niejako sama decyduje, ile potrzeba jej wody. Jeżeli, przykładowo, zapomnieliśmy podlać roślinę przez tydzień i zaczyna być widać suche części, nie wolno jej teraz przelewać. To nie pomoże roślinie, a jeszcze jest w stanie jej zaszkodzić. Zwróćmy uwagę na kaloryfery. W kwietniu jeszcze czasem ogrzewanie jest włączone. Jeśli kwiat stoi na parapecie, gorące powietrze od grzejnika może go zniszczyć. Kolejna sprawa: nie należy stawiać donic w przeciągach.

Kolejny poradnik: Kwiaty doniczkowe do mieszkania dla mniej i bardziej wprawionych miłośników 

Kwiaty cebulowe, uprawiane w doniczkach, z reguły nie wymagają nawożenia. Jeśli przekwitają, trzeba usunąć obumarłe części. To podobnie, jak uschnięte, brązowiejące inne fragmenty rośliny. Gdy za oknem jest ciepło (np. kilkanaście stopni Celsjusza), kwiaty można wystawić na balkon albo taras na dzień. Na noc powinno się jednak wnieść doniczki z powrotem do domu.


Tulipany uprawiane w pojemniku
Tulipany można uprawiać w pojemniki, by wykorzystać je jako wiosenną dekorację tarasu.Fot. davidhervassanz (Pixabay.com)

 

Autor: Katarzyna Piojda
1komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (1)

W artykule nie ma ani słowa o hiacyntach ,które zdobią mój stół od stycznia.Wymieniane na nowe po przekwitnięciu a cebule wkopuję przed domem.
Stefaniak, 02.04.2019, 21:09