Warzywniak i sad w lipcu - prace do wykonania

Lipiec to czas wakacji. Wraz z nimi wita nas piękna, słoneczna pogoda, ale nie tylko. W ogródku dojrzewa marchew i buraczki, w sadzie czereśnie i wiśnie. Podpowiadamy, jak dbać o warzywniak i ogród w środku lata.
  • Warzywniak w lipcu

    Dorodne warzywa w ogródku uzyskamy tylko wtedy, gdy będziemy je odpowiednio pielęgnować.Podlewanie, odchwaszczanie działki, walka ze szkodnikami a także zbiory ziół to prace, które należy wykonać w lipcu.

    Agata Kaźmierczak

Lipiec to miesiąc prac pielęgnacyjnych w ogrodzie. Warzywa są już dość duże, ale i chwasty nie odpuszczają. W ogrodzie wszystko zmienia się w zaskakującym tempie. Na lipcowych rabatach kwitną aksamitki, goździki, lwie paszcze, niecierpki i malwy. W tym miesiącu kwietnie także pachnąca lipa. Jednak i w pięknym, pełnym słońca czasie nie brakuje pracy żadnemu ogrodnikowi.

Zobacz, co możesz posiać: Lipiec w ogrodzie: co można siać w tym czasie 

Pielęgnacja warzywniaka oraz trawnika

Przede wszystkim letnie upały wysuszają ziemię. Dlatego niezbędne jest zaplanowanie odpowiedniego podlewania. Inaczej podlewamy trawnik, inaczej warzywniak:

  • Trawnik najlepiej podlewać do 8.00 rano. Wtedy zmniejszamy ryzyko pojawienia się chorób grzybowych na źdźbłach. Krople wody pozostają na roślinie stosunkowo krótko, bo zostają wysuszone przez poranne słońce.
  • Rośliny w warzywniaku podlewamy zgodnie z ich wymaganiami co do wilgoci. Największe znaczenie ma jednak nie tylko rodzaj rośliny, ale rodzaj gleby czy stanowiska, której zajmuje warzywo. Nie ma jednoznacznych wyznaczników, jak podlewać poszczególne warzywa. Jedno zaś jest pewne, lepiej podlewać je umiarkowanie a w razie konieczności zwiększać dawkę wody.

Dowiedz się więcej na temat: Systemy nawadniające - łatwe i wygodne nawadnianie ogrodu 

Odchwaszczamy warzywniak! Również latem, niestety, najintensywniej rosną chwasty. Dlatego oprócz podlewania, jedną z najważniejszych prac w warzywniaku jest odchwaszczanie. Jednak uwagę poświęcić należy także szkodnikom, które mogą pojawić się na warzywach w lipcu. W tym celu warto sprawdzać, co dzieje się z naszymi plonami a w razie konieczności zastosować odpowiednie środki.

Zbieramy zioła! Latem, w lipcu dojrzewają zioła. To czas ich zbiorów. Tymianek, cząber a także miętę zbieramy przed okresem kwitnienia. Zioła przycinamy co dwa tygodnie, by gromadzić ich zapasy na zimę.

Warto wiedzieć: Ogródek ziołowy. Jakie zioła warto w nim mieć 

Suszymy i gromadzimy zioła z ogródka. W lipcu posiekany koperek czy listki pietruszki, pory czy selera możemy zamrozić lub ususzyć w słońcu. Wystarczy rozłożyć je na tacy i wystawić na miejsce, gdzie promienie słoneczne są intensywne. Gdy koperek czy inne zioła są dobrze ususzone powinny być sypkie. Wtedy zamykamy je w szklanym naczyniu i przyprawa gotowa! Pamiętajmy, że suszony koperek dłużej zachowuje swój aromat, niż np. mrożony.

Przycinamy lub usuwamy krzaczki truskawek. W lipcu zakończyliśmy zbiory truskawek. Jeśli krzaczki pozostawimy do następne roku, warto je odmłodzić. Otóż należy przyciąć je na ok. 7 cm nad ziemią. W przypadku, jeśli krzaczki usuwamy - lipiec to czas na wysiew poplonu. Miejsce, które zajmowały wcześniej truskawki należy uporządkować i posadzić inne warzywo. Truskawki odnawiamy co 3-4 lata.

W warzywniaku nadchodzi także czas wysiewu sałaty liściowej czy szpinaku a także rzodkiewki.

Letnie zbiory i prace w sadzie

Przerzedź zawiązki owoców. Na początku lipca przede wszystkim należy przerzedzić zawiązki owoców jabłoni, grusz czy śliw. To późne przerzedzanie najlepiej wykonać ręcznie. Dzięki temu możemy pozbyć się owoców chorych lub uszkodzonych przez szkodniki a pozostałe owoce, które będą dojrzewały, w efekcie przerzedzania na pewno będą większe i smaczniejsze.

Chroń gałęzie drzew przed złamaniem. Pod koniec lipca warto przejrzeć drzewa i zobaczyć czy gałęzie nie uginają się pod ciężarem owoców. Jeśli tak, gałęzie podwiązujemy lub podpieramy tyczkami. 

W lipcu zbieramy wiśnie, czereśnie, agrest, porzeczki, które zamieniamy na przetwory. Coraz lepiej zaczynają wyglądać owoce jeżyny ogrodowej.

Zadbaj o drzewka owocowe. Wykonujemy prześwietlające cięcie gałązek jabłoni czy grusz, ale tylko w miejscach, gdzie gałęzie zasłaniają owoce.

Przeczytaj więcej na temat przycinania drzew: Przycinanie drzew owocowych: jak i kiedy. Poradnik 

Przytnij maliny. Na końcu lipca, gdy kończymy zbiory malin, warto przyciąć ich zeschnięte pędy. Co roku przycinamy także dwuletnie pędy oraz pędy jednoroczne, jeśli jest ich zbyt dużo

Po zbiorach czereśni i wiśni przycinamy ich konary. 

Autor: Agata Kaźmierczak
8komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (8)

Szanowna pani redaktor
Po pierwsze - nie warzywniak, tylko warzywnik. Warzywniak to sklep osiedlowy z warzywami
Po drugie - NIGDY nie suszymy ziół na słońcu! Przez to tracą cały swój aromat, kolor i utleniają się substancje czynne w nich zawarte. Zioła ZAWSZE suszymy w cieniu, w przewiewnym miejscu.
A wystarczyło przed napisaniem zadzwonić do Herbapolu i zapytać... Lub nawet pierwszą lepszą gospodynię na wsi. Nastepnym razem radzę najpierw sprawdzić, a potem pisać artykuł
Kowalska, 19.07.2013, 09:04
Uważam że każdy wie że jest taka plaga nie trzeba być redaktorem aby opisać i zarobić na ślimakach.
Sztuka wielką jest opisać przyczynę ,skutek i w dalszej konsekwencji sposób walki z takim nie chcianym intruzem na naszych działkach czy polach.
Bo takie plagi zalewają łąki ,ogrody ,sady a nawet lasy.
Danka, 19.07.2013, 10:12
Slimaka tego wabi piwo.
Pułapka z butelki plastikowej z piwem i się potopią.
Wkopujemy na równo z ziemią.
ZSR Trzciel, 19.07.2013, 10:45
Zioła suszę w słońcu szczególnie koper. W cieniu też można, ale zbyt długo to trwa. Suszę tak żeby stał się troszkę kruchy a potem do plastikowego pojemnika Wtedy jest aromatyczny, rzeczywiście pachnie. Zastanawiam się czy suszony koper zachowuje witaminy? Wie ktoś może? Czy jest ich pozbawiony? Wiem, że ma witaminy z grupy B, czy to prawda.
Suszarka:-), 19.07.2013, 18:11
Zioła suszę w słońcu szczególnie koper. W cieniu też można, ale zbyt długo to trwa. Suszę tak żeby stał się troszkę kruchy a potem do plastikowego pojemnika Wtedy jest aromatyczny, rzeczywiście pachnie. Zastanawiam się czy suszony koper zachowuje witaminy Wie ktoś może Czy jest ich pozbawiony? Wiem, że ma witaminy z grupy B, czy to prawda.
Suszarka:-), 19.07.2013, 18:11
WARZYWNIK a nie warzywniak, POR a nie pora, poza tym tylu literówek w tekście dawno nie widziałam.
Nowak, 19.07.2013, 12:37
Lipcowa działka aż pachnie, uwielbiam te moje warzywka z ogródka. Pozdrawiam wszystkich.
knjkl, 19.07.2013, 21:20
i kto wyłożył pieniądze za te bzdety w artykule?
nowik, 21.07.2013, 21:44

Polecamy