Uprawa truskawek na balkonie

Na nasłonecznionym balkonie można uprawiać owoce. Wiszące truskawki owocują przez cały sezon.
truskawki na balkonie
Umiejętnie ulokowane na balkonie mogą piąć się po balustradkach, kratkach, siatkach lub zwisać.

fot. Edyta Hanszke

Pelargonie, surfinie, fuksje, begonie i niecierpki – to już znamy na balkonach. Kilka lat temu pojawiły się w ofercie producentów wiszące i pnące truskawki. Teraz one zaczynają robić furorę. Odmian nadających się do tego celu jest na rynku coraz więcej.

Truskawki z doniczki

Truskawki hodowane w pojemnikach zajmują mało miejsca i łatwo się je zbiera. Dojrzewają, nie mając kontaktu z ziemią, dzięki czemu rzadziej gniją i zwykle są czyste. 

Nazywane są też truskawkami pnącymi, ale wynika to z faktu, że wsadzone do ziemi tworzyłyby rozłogi. Umiejętnie ulokowane na balkonie mogą piąć się po balustradkach, kratkach, siatkach lub zwisać. W pierwszym przypadku trzeba je przywiązać, gdyż nie mają one własnych zaczepów.

Przeczytaj również poradnik: Truskawki w ogrodzie po sezonie

Pierwsze owocowanie takie truskawki rozpoczynają podobnie jak ich kuzynki w glebie – od od mają do czerwca. Następne zaczyna się po około miesiącu od zakończenia pierwszych zbiorów.

Minimalna średnica donicy, w jakiej możemy posadzić truskawki, to 25–30 cm. Lubią one ziemię próchniczą z dodatkiem kompostu lub torfu i niewielką ilością piasku. Odpowiedni odczyn gleby to obojętny lub lekko kwaśny (pH 5,5–6,5). Truskawki nie lubią gleb zasadowych, ani zbyt kwaśnych.

– Jeśli chcemy jeść te owoce, to najlepiej zasilać je naturalnymi nawozami w płynie z serii "pro natura". W tej chwili producenci mają bogatą ofertę takich nawozów – wyjaśnia Maria Bazan z Centrum Ogrodniczego Mrówka z Opola.

Sadząc krzaczki takich truskawek musimy uważać, by nie przysypać ich środka ziemią, bo młode liście mogą zachorować.

Warto wiedzieć: Jak przechowywać owoce w domu

Truskawki nie lubią też nadmiaru wody – korzenie będą gniły. Dlatego trzeba zadbać o drenaż.

Sadzonka truskawki nadającej się do uprawy na balkonie kosztuje ok. 25–30 zł. Dostępne na rynku odmiany to: Selva, Everest, Ostara, Evie II, Albion, Super Star, Temptation. 

Co smacznego można jeszcze posadzić na balkonie? Zioła lub poziomki w donicach. Za to, żeby na balkonie pięknie pachniało możemy posiać zielony groszek, maciejkę lub posadzić heliotrop, który daje piękny waniliowy zapach. 

Dla miłośników lawendy: Uprawa, pielęgnacja i właściwości lawendy

Autor: Edyta Hanszke
4komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (4)

Nie można, bo to może przeszkadzać sąsiadce. A w dodatku może zakapowć do skarbówki, że osiągam "lewe" i nieopodatkowane dochody.
Życzliwy, 31.05.2013, 19:22
Tyle głupot co w tym artykule to jeszcze chyba nie było.Sadzonka za 25 zł,odmiany do uprawy na balkonie to mistrzostwo swiata w robieniu ludziom wody z mózgu.Gratuluję
gosc, 01.06.2013, 08:51
Kupiłam sadzonki po 6 zł.zasadziłam w donicach i juz mam pierwsze ,narazie zielone owoce.zobaczymy co będzie dalej.
działkowiczka poczatkująca, 03.06.2013, 19:29
kuku, 01.04.2014, 07:26