Uprawa truskawek na balkonie

Na nasłonecznionym balkonie można uprawiać owoce. Wiszące truskawki owocują przez cały sezon.
  • truskawki na balkonie

    Umiejętnie ulokowane na balkonie mogą piąć się po balustradkach, kratkach, siatkach lub zwisać.

    Edyta Hanszke

Pelargonie, surfinie, fuksje, begonie i niecierpki – to już znamy na balkonach. Kilka lat temu pojawiły się w ofercie producentów wiszące i pnące truskawki. Teraz one zaczynają robić furorę. Odmian nadających się do tego celu jest na rynku coraz więcej.

Truskawki z doniczki

Truskawki hodowane w pojemnikach zajmują mało miejsca i łatwo się je zbiera. Dojrzewają, nie mając kontaktu z ziemią, dzięki czemu rzadziej gniją i zwykle są czyste. 

Nazywane są też truskawkami pnącymi, ale wynika to z faktu, że wsadzone do ziemi tworzyłyby rozłogi. Umiejętnie ulokowane na balkonie mogą piąć się po balustradkach, kratkach, siatkach lub zwisać. W pierwszym przypadku trzeba je przywiązać, gdyż nie mają one własnych zaczepów.

Przeczytaj również poradnik: Truskawki w ogrodzie po sezonie

Pierwsze owocowanie takie truskawki rozpoczynają podobnie jak ich kuzynki w glebie – od od mają do czerwca. Następne zaczyna się po około miesiącu od zakończenia pierwszych zbiorów.

Minimalna średnica donicy, w jakiej możemy posadzić truskawki, to 25–30 cm. Lubią one ziemię próchniczą z dodatkiem kompostu lub torfu i niewielką ilością piasku. Odpowiedni odczyn gleby to obojętny lub lekko kwaśny (pH 5,5–6,5). Truskawki nie lubią gleb zasadowych, ani zbyt kwaśnych.

– Jeśli chcemy jeść te owoce, to najlepiej zasilać je naturalnymi nawozami w płynie z serii "pro natura". W tej chwili producenci mają bogatą ofertę takich nawozów – wyjaśnia Maria Bazan z Centrum Ogrodniczego Mrówka z Opola.

Sadząc krzaczki takich truskawek musimy uważać, by nie przysypać ich środka ziemią, bo młode liście mogą zachorować.

Warto wiedzieć: Jak przechowywać owoce w domu

Truskawki nie lubią też nadmiaru wody – korzenie będą gniły. Dlatego trzeba zadbać o drenaż.

Sadzonka truskawki nadającej się do uprawy na balkonie kosztuje ok. 25–30 zł. Dostępne na rynku odmiany to: Selva, Everest, Ostara, Evie II, Albion, Super Star, Temptation. 

Co smacznego można jeszcze posadzić na balkonie? Zioła lub poziomki w donicach. Za to, żeby na balkonie pięknie pachniało możemy posiać zielony groszek, maciejkę lub posadzić heliotrop, który daje piękny waniliowy zapach. 

Dla miłośników lawendy: Uprawa, pielęgnacja i właściwości lawendy

Autor: Edyta Hanszke
4komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (4)

Nie można, bo to może przeszkadzać sąsiadce. A w dodatku może zakapowć do skarbówki, że osiągam "lewe" i nieopodatkowane dochody.
Życzliwy, 31.05.2013, 19:22
Tyle głupot co w tym artykule to jeszcze chyba nie było.Sadzonka za 25 zł,odmiany do uprawy na balkonie to mistrzostwo swiata w robieniu ludziom wody z mózgu.Gratuluję
gosc, 01.06.2013, 08:51
Kupiłam sadzonki po 6 zł.zasadziłam w donicach i juz mam pierwsze ,narazie zielone owoce.zobaczymy co będzie dalej.
działkowiczka poczatkująca, 03.06.2013, 19:29
a to ciekawe, 6 sadzonek 9 zł...
kuku, 01.04.2014, 07:26