Uprawa szeflery – jak pielęgnować tę roślinę doniczkową

Ozdobne, przypominające parasolki liście szeflery sprawiają, że jest to roślina niezwykle ozdobna, choć w pomieszczeniach – nie kwitnie. Zobacz, jakie warunki warto jej zapewnić.
  • Szeflera

    Błyszczące liście szeflery staną się prawdziwą ozdobą, jeśli tylko odpowiednio zadbamy o tę roślinę.

    Agata Kaźmierczak

Szeflera to roślina mało wymagająca. Z powodzeniem może być uprawiana w domach czy biurach, a nawet w ogrodach zimowych. Nie zaszkodzi jej stanowisko cieniste ani krótkotrwały brak wody! W Polsce uprawiana w doniczce, choć jej naturalnym środowiskiem są tereny tropikalne, gdzie osiąga nawet do 45 metrów wysokości.

Polecamy poradnik: Kwiaty dla zapracowanych – kaktusy, zielistka, dracena

Jakie warunki lubi szeflera

Przede wszystkim szeflera to roślina dla osób zabieganych, które często zapominają o podlewaniu czy nawożeniu kwiatów domowych. Jednak, jak każda inna roślina, powinna rosnąć w odpowiednio dobranych warunkach. O te powinniśmy już zadbać na etapie wyboru ziemi pod roślinę. Należy pamiętać, że dodajemy do niej torf.

Najważniejsze jednak, by szeflera nie stała w pełnym słońcu i nie była obficie podlewana, tzn. lepiej ją przesuszyć niż za mocno nawodnić. Jeśli postawimy ją w miejscu zacienionym, będzie się rozwijała podobnie, jak na stanowisku słonecznym, a zatem wybór zależy tylko od nas.

Jak podlewać szeflerę

W okresie jesienno-zimowym roślinę średniej wysokości podlewamy ok. 1,5 szklanki wody jeden raz w tygodniu. Latem, w zależności od utrzymujących się mieszkaniu temperatur dawkę zwiększamy do ok. 3 szklanek w tygodniu. Pamiętajmy, by w tym okresie wietrzyć mieszkanie. Ale rośliny nie stawiać bezpośrednio w przeciągu.

Szeflera dobrze toleruje wilgotne powietrze. Dobrze zniesie zwilżanie, choć zimą, należy wykonać ten zbieg ostrożnie i nie przesadzać z ilością wody. Kwiat przesadzamy do większej doniczki, kiedy tego naprawdę potrzebuje. Nie musimy tego robić co roku. Jeśli już zdecydujemy się na większy pojemnik, roślinę przemieszczamy wiosną. Kiedy roślina jest już średniej wielkości należy pomyśleć o podporze dla niej, cienka łodyga nie zapewni jej stabilności.

Warto przeczytać: Zamioculcas zamiolistny – jak o niego dbać

Pamiętaj, że tylko w okresie wiosenno-letnim szeflerę nawozimy co ok. 14 dni nawozem wieloskładnikowym.

Uwaga! Kiedy roślina jest wiotka może to oznaczać spory brak wody, jeśli jej liście żółkną oznaczać to może zbyt mały dopływ światła, jeśli zrzuca liście może to być oznaką nagłego spadku temperatury w mieszkaniu. 

Autor: Agata Kaźmierczak
0komentarzy

Polecamy