Ugryzienie kleszcza to nie tylko ryzyko boreliozy

Co roku odnotowuje się w Polsce 200–300 przypadków zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu (KZM), najczęściej u mężczyzn w średnim wieku. Ponieważ ślina kleszczy ma właściwości znieczulające, to ukąszenia tych pajęczaków najczęściej pozostają niezauważone.
  • Kleszcz

    Na szczęście przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu istnieje szczepionka.

    Meli1670 (Pixabay.com)

Obok boreliozy kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) jest drugą bardzo poważną chorobą przenoszoną przez kleszcze. Następstwami KZM mogą być np. zaburzenia pamięci, uszkodzenie nerwów i słuchu, ograniczenie wydolności fizycznej, a nawet śmierć chorego.

Objawy kleszczowego zapalenia mózgu

Pierwsze objawy KZM pojawiają się zwykle po 7–14 dniach od ukąszenia przez kleszcza. Przypominają objawy grypowe. Występują bóle głowy, gorączka, nudności i wymioty. Aby zabezpieczyć się przed chorobą, warto się zaszczepić, dotyczy to także dzieci. Przyjęcie szczepionki zaleca się przede wszystkim osobom, które spędzają dużo czasu na świeżym powietrzu, zwłaszcza w lesie.

Warto przeczytać: Jakie rośliny odstraszają insekty 

Zwiększenie aktywności tych pajęczaków następuje wraz ze wzrostem temperatury, czyli od kwietnia do października. 

Gdzie jesteśmy najbardziej zarażeni na ugryzienie kleszcza?

– Kleszcze bytują najczęściej w lasach liściastych, choć można spotkać je również w trawie i niskich krzewach. Do człowieka przyciąga je ciepło, kolor biały i zapach kwasu mlekowego, obecny w ludzkim pocie – mówi lek. med. Anna Krukowska, specjalista chorób wewnętrznych i reumatologii z Centrum Medycznego Falck w Warszawie. 

Źródło: infoWire.pl

W Polsce główne ogniska występowania KZM zlokalizowane są w województwach północno-wschodnich (pomorskie, warmińsko-mazurskie, podlaskie, zachodniopomorskie) oraz w obrębie województw: opolskiego i lubelskiego. 

Aby zmniejszyć ryzyko ukąszenia przez kleszcza, warto stosować środki odstraszające, czyli tzw. repelenty. Ponadto jeśli wybieramy się do lasu, powinniśmy zakładać odzież zakrywającą całe ciało.

Zobacz: Jak bezpiecznie usunąć kleszcza

Gdy wrócimy do domu, dokładnie obejrzyjmy skórę. Kleszcze najczęściej lokują się tam, gdzie jest ona cienka, wilgotna i ciepła: pod kolanami, pod pachami, za uszami, na karku oraz w okolicach pępka i pachwin.

Jeżeli zauważymy na swoim ciele kleszcza, nie rozgniatajmy go ani nie smarujmy tłuszczem, tylko niezwłocznie w całości usuńmy, najlepiej pęsetą. Ranę powstałą po ukąszeniu kleszcza należy zdezynfekować. Ponadto przez następne kilka tygodni skórę trzeba obserwować. W przypadku pojawienia się rumienia lub objawów podobnych do grypowych należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. 

Autor: redakcja.regiodom
0komentarzy