Tulipany botaniczne: co to za rośliny i jak je uprawiać w ogrodzie

Tulipany botaniczne od tradycyjnych odmian tulipanów różnią się przede wszystkim rozmiarem. Te botaniczne są mniejsze, nawet o ponad połowę.
 • Tulipany botaniczne White Marvel

  Tulipany botaniczne są niższe od zwykłych tulipanów, ale równie piękne.

  Katarzyna Laszczak
 • Tulipany botaniczne

  Tulipany botaniczne cieszą nasze oko już od marca do maja.

  Biflora
 • Tulipany botaniczne na rabacie

  Osoby lubiące białe tulipany, mogą wybrać odmianę botaniczną o nazwie White Marvel.

  Katarzyna Laszczak
 • Tulipany botaniczne

  Wśród tulipanów botanicznych jest sporo różnych gatunków, różniących się kolorystyką kwiatów (i liści).

  Onkelramirez1 (Pixabay.com)
 • Tulipany botaniczne

  Tulipany botaniczne (tak i inne) trzeba co kilka lat wykopać i posadzić ponownie jesienią. Inaczej przestaną kwitnąć.

  Stux (Pixabay.com)
 • Kwiat tulipana

  Tulipany botaniczne są mniej wymagające i kapryśne niż gatunki ozdobne. A wcale nie są mniej dekoracyjne.

  Katarzyna Laszczak

Zwykłe tulipany mierzą nawet 60 centymetrów wysokości. Natomiast tulipany botaniczne mają od 15 do 25 centymetrów wysokości. Są nie tylko mniejsze niż standardowe kwiaty tego rodzaju. Mają węższe liście, podobne raczej do trawy, a nie do liści tulipana. Mają również lekko żółte, białe, fioletowe albo czerwone płatki schodzące w stożek. – To znaczy: mają spiczaste zakończenie płatków, w odróżnieniu od tradycyjnych tulipanów mających owalne, łagodniejsze zakończenie płatków – tłumaczy Jarosław Mikietyński, ogrodnik Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Tulipany botaniczne najbliżej natury

Mówi się, że botaniczne tulipany kwitną najbliżej natury. I coś w tym powiedzeniu jest. – To naturalna odmiana tulipanów, która powstała sama, a nie została stworzona czy zmodyfikowana przez człowieka – dodaje ogrodnik. – Nie są szczepione, uszlachetniane. Tulipan botaniczny to także podstawa do tworzenia nowych gatunków tulipanów.

Warto przeczytaćHistoria kwiatowego szaleństwa na punkcie tulipanów

Z reguły te kwiaty kwitną w tym samym czasie, co tulipany ogrodowe, a więc na przełomie kwietnia i maja. Są jednak wyjątki od tej reguły, bo są gatunki, które zakwitają kilka tygodni wcześniej.

 


Tulipany botaniczne w ogrodzie
Tulipany botaniczne mają sporo gatunków o różnym wyglądzie i zróżnicowanym czasie kwitnienia. Odpowiednio dobrane, mogą zdobić ogród od marca do maja/czerwca.Fot. Katarzyna Laszczak

Odmiany tulipanów botanicznych

Do najpopularniejszych należą tulipany Kaufmanna. Kwitną one jako jedne z najwcześniejszych, bo już w marcu. Ich znak rozpoznawczy to trójkątna plamka na zewnętrznych liściach. Tulipany Griega mają charakterystycznie zmarszczone listki ozdobione plamkami, a kwitną na przełomie marca i kwietnia. Tulipany Fosteriana kwitną zwykle około 2 tygodni później, od połowy kwietnia. Ich kwiaty są duże, czerwone, purpurowe.

Tego o tulipanach botanicznych mogłeś nie wiedzieć

To, że są to rośliny wieloletnie, to wiadomo, ale... – Co kilka lat należy wykopać ich cebulki i przesadzić w inne miejsce, bo tulipany mają zdolność do uciekania w głąb gleby – zaznacza Mikietyński. – Roślina ta, jeżeli nie będzie regularnie wykopywana, wypuści liście, ale nie wypuści pędu kwiatowego.

Polecamy poradnik: Tulipany: sadzenie i uprawa tych kwiatów 

Tulipany mają też zdolność do dzielenia się. Co to oznacza? – Z jednej dużej cebulki tworzy się kilka odrostów. Te małe odrosty nie kwitną, dopóki ich się nie rozdzieli i dopóki nie nabiorą masy.

Tak się uprawia tulipany botaniczne

Cebule zasadza się na przełomie września i października. Dojrzałe tulipany jesienią dobrze jest ściółkować. – Roślina ta lubi glebę próchniczą, przepuszczalną, o odczynie obojętnym lub zasadowym – kontynuuje ekspert. – Sprzyja jej słońce, a w okresie, gdy kwitnie, także intensywne podlewanie. Przyda się nawożenie wieloskładnikowymi nawozami.

Gdy tulipany przekwitną, należy usunąć pozostałości po kwiatach, ponieważ wtedy cebule lepiej będą wzrastać.

Podpowiadamy: Kiedy, jak i czym nawozić tulipany i inne wiosenne kwiaty cebulowe

Szkodniki tulipanów botanicznych

Mszyca atakuje wiele roślin, ale pod tym względem tulipany botaniczne są wyjątkiem. One w ogóle są dosyć odporne na szkodniki. Pojawiają się jednak na nich grzyby. – Pomocne w walce z grzybami są środki przeciwgrzybowe do zaprawiania cebulek przed zasadzeniem ich – radzi Mikietyński. – To preparat w formie proszku. Należy w woreczek lub torebkę włożyć cebulki i okurzyć je tym proszkiem. To po to, żeby nie było grzyba.

Jest jeszcze jeden sposób. – Trzeba zamoczyć cebulki na około pół godziny w rozcieńczonym preparacie grzybobójczym. Po wyjęciu i osuszeniu cebulki grzyb już nie ma prawa jej zaatakować – wyjaśnia ogrodnik.

Tulipany w wazonie

To jedne z najpopularniejszych kwiatów wstawianych do wazonu. – Jeśli chcemy ściąć tulipany i trzymać je w wazonie, przyda się tabletka przeciwbólowa, rozpuszczona w wodzie do tych kwiatów – przyznaje ogrodnik. – Można też zastosować drugie rozwiązanie: w miąższ od spodu, a więc w łodygę, wciskamy zapałkę albo kawałek drewienka z ostrym końcem. To spowoduje, że tulipany będą ozdobą nawet przez ponad tydzień.

Zobacz porady: Jak zachować urodę kwiatów w wazonie

Można również związać tulipany na czubku niteczką, zawiązując ich płatki w pętelkę, żeby szybko nie przekwitły. Kolor nitki warto dopasować do koloru kwiatów. Niektórzy obwiązują płatki złotą lub srebrną nitką. Ta stanowi dekorację sama w sobie. 

Autor: Katarzyna Piojda
0komentarzy