Tulipanowiec amerykański – słów kilka o tym urodziwym olbrzymie

Tulipanowiec jest nie tylko z nazwy podobny do tulipana. Kształt kwiatów też ma podobny, ale kwitnie na biało, kremowo, jasnoróżowo lub żółto.
 • Kwiat tulipanowca

  Tulipanowiec ma piękne kwiaty, które mają formę zbliżoną do kwiatów tulipana. Jednak są one ukryte wśród liści wysoko w koronie drzewa, dlatego zwykle nie rzucają się w oczy. Tulipanowiec jest jednym z ciekawszych drzew. Pomimo, że jest łatwy w uprawie, to niezbyt często uprawiany jest w ogrodach przydomowych. Dlaczego? Ponieważ uważany jest za drzewo zbyt egzotyczne, by sprawdzić się w naszym klimacie.

  Pixabay.com (Logawiggler)
 • Tulipanowiec pięknie kwitnie

  Tulipanowiec nie jest spokrewniony z tulipanem. Jego nazwa wzięła się stąd, że jego kremowożółte lub kremowo-zielone kwiaty z pomarańczową plamką na płatkach kształtem i wielkością zbliżone są do kwiatów tulipanów.

  Pixabay.com (Logawiggler)
 • Kwiat tulipanowca amerykańskiego

  Pixabay.com (LoggaWiggler)
 • Tulipanowiec

  Pixabay.com (Hans)
 • Tulipanowiec (Liriodendron tulipifera)

  Tulipanowiec ma charakterystyczne nie tylko kwiaty, ale również liście - z wyraźnym "wcięciem" w przedniej części.

  Wikimediaimages (Pixabay.com)

Są dwa gatunki tulipanowca: amerykański i chiński. Przydomki określają kraje pochodzenia. Tulipanowiec amerykański z daleka przypomina kształtem topolę. Gdy podejdziesz, widzisz kwiaty niczym tulipany. Tyle że na drzewie. Te kwiaty, rosnące pojedynczo na końcach gałązek, mają kształt tulipanów, ale nie są czerwone, tylko białe, kremowe, żółte albo jasnoróżowe. Specyficzny jest kształt liści - ich przednia część wygląda jak wycięta.

Taka historia drzewa tulipanowego

Tulipanowce pojawiły się na Ziemi dość wcześnie, jak na rośliny okrytonasienne - pochodzą z trzeciorzędu. To tak, jak magnolia. I podobnie jak magnolia, mają kwiaty o prymitywnej budowie (nie są zróżnicowane na kielich i koronę, a płatki są ułożone spiralnie). Również wymagania tulipanowca są zbliżone do tych, w których najlepiej rośnie magnolia. Tulipanowiec amerykański najbardziej lubi żyzną, lekką glebę. Jeżeli ziemia jest mocno zbita, tulipanowiec źle rośnie. To dlatego, że korzenie w ścisłej glebie słabną.

Poczytaj też: Magnolia to drzewo prawie takie stare, jak świat 

Tulipanowce rosną około 300 lat i osiągają średnio 30 metrów wysokości, chociaż w naturalnym siedlisku, w USA, mają nawet dwa razy tyle. Czasem sam pień ma 3-metrową średnicę.

Tulipanowiec amerykański spotykany jest i w ogrodzie, i na produkcji. – Z jego drewna robi się m.in. panele podłogowe, kredki, lekkie meble, instrumenty muzyczne – wymienia Jarosław Mikietyński, ogrodnik Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. – Drewno tulipanowca jest miękkie, elastyczne, ale jednocześnie wytrzymałe, odporne na choroby grzybowe i szkodniki.

Tulipanowiec to drzewo samotnik

Tulipanowiec pochodzący ze Stanów Zjednoczonych jest soliterem. Co oznacza określenie drzewo soliterowe? – To samotnik, a więc drzewo lubiące rosnąć z dala od innych drzew – wyjaśnia Mikietyński. – Najlepiej rośnie pojedynczo, na otwartym terenie. Soliter-tulipanowiec, dzięki temu, że jest eksponowany na słońce, ma efektowne, barwne liście.

Miód z tulipanowca też ma oryginalną barwę, bo nie żółto-brązową, tylko czerwoną. Tulipanowiec, nie dość, że miododajny, to jest jeszcze wydajny. Z jednego drzewa można uzyskać nawet blisko 2 litry miodu.

Tego o tulipanowcu mogłeś nie wiedzieć

Miłośnicy piwa znają to drzewo. Wywar z korzenia tulipanowca amerykańskiego jest używany w browarnictwie do podkreślenia smaku niektórych rodzajów piw. W ziołolecznictwie drzewo również ma zastosowanie. Nalewka z korzenia pomaga w przeziębieniu, bólach reumatycznych, nerwobólach, bólach menstruacyjnych. Działanie przeciwzapalnie tulipanowca też jest znane. 

Dowiedz się: Jak i kiedy przycinać drzewa owocowe

Autor: Katarzyna Piojda
0komentarzy