Trawnik późną jesienią i wczesną zimą – jak o niego zadbać

Kosić trawnik na zimę? Grabić liście? A jak spadnie śnieg, to czy można po nim chodzić na trawniku? Nie tylko takie pytania się nasuwają. A my odpowiadamy, jak dbać o trawnik późną jesienią i zimą.
  • Trawnik zimą

    Tuż przed zimą mało kto pamięta o przygotowaniu trawnika do nadchodzącej pory roku. A to błąd, ponieważ o tej porze roku trawa też wymaga pielęgnacji.

    K. Riemer (Pixabay.com)

Myli się ten, kto uważa, że zimą w ogrodzie nie ma nic do roboty. Nawet trawnik wymaga odpowiedniej pielęgnacji.

Nawożenie trawnika przed zimą

Na rynku dostępne są specjalne jesienne nawozy do trawnika. – To ostatnia szansa, aby je teraz zastosować – mówi Jarosław Mikietyński, ogrodnik Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. – Istotne, aby tego rodzaju nawozy nie miały w składzie azotu, ale za to miały zwiększone ilości potasu, fosforu i mikroelementów.

Fosfor wpływa korzystnie na wzrost systemu korzeniowego i niejako pomaga roślinie przygotować się do nadchodzącej zimy, a z kolei potas zwiększa odporność rośliny na niekorzystne dla niej warunki pogodowe, m.in. niską temperaturę.

Polecamy też poradnikJesień w ogrodzie, czyli ostatnie prace do zrobienia przed zimą 

Czasem w trawie pojawia się mech. – Wtedy warto przeprowadzić wapnowanie – wyjaśnia nasz rozmówca. – Mech z reguły występuje w kwaśnej glebie, która jest zbita i zimna. Wapnowanie gleby ma na celu jej odkwaszenie oraz poprawienie jej struktury. Ziemia powinna stać się bardziej przewiewna i żyzna. Ważne, żeby tego zabiegu nie przeprowadzać zbyt często. Wystarczy raz na 2–3 lata. To dlatego, że wapno potrzebuje stosunkowo dużo czasu na to, aby się rozłożyć. Należy również pamiętać o tym, żeby pomiędzy wapnowaniem a nawożeniem była zachowana minimum 40-dniowa przerwa. W innym wypadku zabiegi nie dadzą efektu.

Ekspert dodaje: – Wapnem można posypywać trawę nawet leżącą pod śniegiem, a zabieg powinien przynieść skutek.

Koszenie trawnika jesienią

Niektórzy uważają, że ostatnie koszenie trawy powinno przeprowadzić się w październiku. -– Ja należę jednak do tej grupy osób, które twierdzą, że bardzo późną jesienią trawnik powinno się skosić – kontynuuje ogrodnik. – Jesienne koszenie, tuż przed zimą, jest inne niż koszenie wiosną czy latem. Otóż gdy normalnie kosimy trawnik, źdźbła po skoszeniu są długości około 5–8 centymetrów, chociaż są i tacy ogrodnicy, którzy utrzymują, że powinny być one krótsze. W przypadku koszenia trawy przed zimą powinno się zostawić nieco dłuższe źdźbła, mniej więcej od 10 do nawet 12 centymetrów.

Warto przeczytać: Jak przygotować trawnik do zimy 

To ma swoje uzasadnienie. – Chodzi o to, żeby nie uszkodzić młodych pędów trawy – wyjaśnia Mikietyński.

Grabienie liści

– Przed sezonem zimowym trzeba zgrabiać liście z trawnika, ponieważ uchronimy źdźbła od gnicia – radzi ogrodnik. – Trawa przykryta stertą mokrych liści nie ma bezpośredniego dostępu do powietrza, więc mogłaby zacząć gnić. Dzięki grabieniu liści trawnikowi nie będą też tak bardzo zagrażały mu choroby, a potem, wiosną, nie pojawi się na nim pleśń pośniegowa, której znakiem rozpoznawczym są żółto-brązowe plamy, niczym kręgi, na trawie. Ta choroba rozwija się jeszcze pod śniegiem, zwłaszcza wówczas, gdy śnieg długo leży i wolno topnieje.

Śnieg na trawniku

Lepiej nie deptać trawnika zimą. – Kto chodzi po trawniku pokrytym śniegiem, jeszcze bardziej ten śnieg ubija – tłumaczy Jarosław Mikietyński. – Ta zmarzlina natomiast powoduje, że trawnik ma odcięty dostęp do powietrza, więc może zacząć gnić. 

Dowiedz się: Choroby trawnika jesienią i zimą

Autor: Katarzyna Piojda
1komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (1)

U mnie tej pracy jest mniej, bo koszeniem już nie muszę się martwić. Mam zaprogramowanego robota wiper premium, żeby mi ładnie równo skosił do określonej wysokości trawy. Duży plac, to człowiek sobie musi jakoś radzić, bo już kręgosłup siada, a za zwykłą kosiarką trzeba się nabiegać.
tomasz, 27.11.2017, 11:15