Tamaryszek – krzew na ubogie i suche gleby

Tamaryszek z daleka przypomina wrzos, ale wrzos jest nawet 10 razy mniejszy. Przedstawiamy na fioletowo kwitnący krzew, którego opadające gałęzie podczas kwitnienia wyglądają, jak z bajki.
 • Krzew tamaryszku

  Tamaryszki to jedne z najbardziej dekoracyjnych roślin, które w Polsce występują tylko jako krzewy. Jednak roślina ta może być również drzewem. Na przykład na południu Europy tamaryszki to spore drzewa. W takiej formie szczególnie często rosną one na wybrzeżach i nad samym morzem, ponieważ lubią sól. Z tego względu na wyspach greckich mówi się na tamaryszki "thalassodendra", czyli morskie drzewa.

  Katarzyna Laszczak
 • Tamaryszek

  Tamaryszki charakteryzują się luźnym pokrojem i bardzo ozdobną ażurową koroną.

  Wikimediaimages (Pixabay.com)
 • Tamaryszek na początku kwitnienia

  Tamaryszek ma malowniczo zwisające, cienkie, rózgowate gałęzie, które pokrywają piękne drobne kwiaty.

  Katarzyna Laszczak
 • Piękne kwiaty tamaryszka

  Tamaryszka należy co kilka lat odmłodzić silnie przycinając go po kwitnieniu. Dzięki temu krzew będzie miał bardziej zwarty, regularny pokrój i będzie bardziej obficie kwitł.

  Katarzyna Laszczak
 • Tamaryszki w mieście

  Tamaryszki są roślinami bardzo wytrzymałymi na zanieczyszczenia powietrza atmosferycznego. Dlatego są one odpowiednie do nasadzeń miejskich.

  WikimediaImages (Pixabay.com)
 • Tamaryszki na plaży (Kreta)

  Tamaryszki doskonale rosną niemal na samym piasku, świetnie radzą sobie też z zasoleniem gleby.

  Katarzyna Laszczak

Tamaryszek ma nawet 4 metry wysokości i rozkłada się szerokimi gałęziami. Kwitnie na pędach jednorocznych z reguły od maja do czerwca, chociaż i w lipcu, a nawet jesienią widać na nim fioletowe, wrzosowe kwiaty, czasem białe lub różowe. Bywa, że jest ich tyle i są tak gęsto osadzone, że pokładają się nisko, do ziemi. To wygląda niczym ażurowa rozwichrzona korona. Tamaryszki potrzebują dużo miejsca ze względu na to, że się szeroko rozrastają.

Przeczytaj poradnik: Jak uprawiać hibiskusy – krzewy o egzotycznie pięknych kwiatach 

Najpopularniejsze gatunki tamaryszka

Do najpopularniejszych gatunków tamaryszka zalicza się tamaryszek czteropręcikowy, czyli drobnokwiatowy. Jest najniższy. Dorasta do około 2 metrów. Kwitnie wiosną, najpóźniej w lipcu, na ciemnoróżowo albo wiśniowo. Tamaryszek pięciopręcikowy (zwany rozgałęzionym) jest najwyższy, osiąga niekiedy 4 metry wysokości. Ma jaśniejsze kwiaty, a kwitnie nawet późnym latem. Tamaryszek francuski natomiast kwitnie od czerwca do sierpnia. Jego kolor jest pośredni pomiędzy tamaryszkiem pięciopręcikowym a czteropręcikowym.

Jedynie cień zaszkodzi tamaryszkowi

Fioletowy krzew z zielono-szarymi liśćmi najlepiej rośnie w pełnym słońcu. Mówi się, że upodobał sobie ubogie gleby. Nie przeszkadza mu susza, ziemia piaszczysta, sucha czy gleba na terenach poprzemysłowych, zanieczyszczonych. Młode tamaryszki powinno się jednak regularnie podlewać, ponieważ ich korzenie nie sięgają jeszcze wód gruntowych. Jedynie cień może tamaryszkom przeszkadzać. Szkodniki mu nie zagrażają.

Cięcie tamaryszka

Po przekwitnięciu warto przyciąć gałęzie tamaryszka. – On dobrze znosi ten zabieg. Gdy się go przytnie, nie zakwitnie od razu, tylko po minimum roku – mówi Jarosław Mikietyński, ogrodnik Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. – Zalecane jest również cięcie odmładzające. Warto je przeprowadzić co parę lat. Wówczas tamaryszek będzie lepiej kwitł i zyska zwarty, bardziej foremny pokrój. W miejscu cięcia tamaryszki dosyć szybko się regenerują, tworząc nowe pędy.

Dowiedz się: Jak uprawiać wrzosy w doniczce 

Tamaryszek, chociaż pochodzi z klimatu pustynnego Azji, Afryki i południowej Europy, w miarę dobrze znosi mróz. Najmniej odporne na zimno są tamaryszki francuskie. – Gdyby jednak tamaryszek zmarzł, trzeba usunąć uszkodzone przez zimno pędy aż do zdrowej, nietkniętej tkanki – dodaje ogrodnik z Bydgoszczy. – Przemarznięte krzewy jednak się odradzają.

Krzewy te nie lubią przesadzania. To dlatego, że zapuszczają głęboko korzenie palowe. Ewentualnie można przesadzać młode tamaryszki, zanim system korzeniowy się rozrośnie. 

Autor: Sławomir Bobbe
0komentarzy