Szczawik czyli kwiat szczęścia i miłości

Gdy zbliża się wieczór lub deszcz liście szczawiku zamykają się i opadają w dół. Gdy tylko pojawi się słońce radośnie otwierają się i prężą.
 • Szczawik w doniczce

  Szczawiki są niewysokimi roślinami (dorastającymi do 10–20 cm wysokości), które mają dekoracyjne i oryginalne liście.

  Kamracik (Pixabay.com)
 • Szczawik doniczkowy

  Szczawiki są niewysokimi roślinami o oryginalnych liściach. Można uprawiać je w ogrodzie lub w doniczce.

  Inner_Vision (Pixabay.com)
 • Szczawik na rabacie

  Szczawik trójkątny ma purpurowe liście i drobne białe kwiaty.

  Anita Koszałkowska
 • Liście szczawiku

  Szczawiki to rośliny o dekoracyjnych liściach.

  ndemello (Pixabay.com)
 • Kwitnący szczawik

  rbrevity
 • Szczawik w ogrodzie

  sarangib (Pixabay.com)

W przyrodzie występuje ponad 800 gatunków szczawiku (Oxalis), najwięcej ich jest w Ameryce Płd. i Afryce. W Polsce rosną dziko, niektóre jak szczawik zajęczy to chwasty. Gatunki o zielonych i bordowych liściach doskonale udają się na rabatach i jako rośliny doniczkowe w domu. Do popularnych gatunków należy m.in. szczawik Deppego oraz szczawik purpurowy.

Szczawiki nazywane są kwiatami miłości lub kwiatami szczęścia, bo ich liście przypominają koniczynę. Składają się z trzech lub czterech owalnych bądź trójkątnych listków, które są osadzone na szczycie długiego ogonka. Odmienny wygląd mają jedynie liście szczawiku dziewięciolistnego. W zależności od gatunku i odmiany, szczawiki mają różny kolor liści i inną barwę kwiatów. 

 Warto wiedzieć: Jakie rośliny przepowiadają pogodę 

Oxalisy potrzebują dużo słońca

Szczawik czterolistny na delikatnej łodydze wytwarza zielone liście, a u nasady purpurowe. Natomiast kwitnie na czerwono. Szczawik trójkątny ma purpurowe liście, a kwiaty bladoróżowe.
Rośliny, niezależnie od tego czy rosną na rabacie czy w domu, wymagają słonecznego stanowiska, ziemi próchniczej i przepuszczalnej. Muszą mieć stale wilgoć, inaczej bardzo szybko usychają.
Szczawiki uprawiane w gruncie jesienią zamierają, na zimę trzeba je przykryć. Jeśli szczawiki uprawiamy w pojemnikach na zewnątrz, to na zimę najlepiej przenieść je do chłodnego pomieszczenia (z temp. 10-12°C) i przetrzymać do wiosny. Od czasu do czasu trzeba je minimalnie podlewać, tak żeby ziemia całkiem nie przeschła.

Oxalisy nadają się na skalniaki lub rabaty jako rośliny okrywowe, ponieważ łatwo się rozrastają i szybko tworzą atrakcyjne i gęste kobierce. 

 


Oksalis purpurowy (trójkątny)
Szczawiki można uprawiać na rabatach i skalniakach, ale też w pojemnikach na balkonach i tarasach.Fot. Katarzyna Laszczak

PolecamyRośliny na skalniaki ogrodowe, które kwitną od wiosny do jesieni 

Szczawik na parapecie

Doniczkowe szczawiki na czas zimy słabną, dlatego w tym okresie nie wymagają intensywnego podlewania. Odżyją wiosną. W trakcie sezonu należy je kilkukrotnie zasilić nawozem do roślin intensywnie rosnących.
Szczawiki rozmnaża się za pomocą bulw. Wystarczy wyrwać kilka łodyg z fragmentem bulwy i posadzić w nowe miejsce. 

 Warto wiedziećSposoby na przezimowanie kwiatów balkonowych

Autor: Anita Koszałkowska
14komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (14)

A mnie się udało kiedyś rozwinąć piękną roślinkę z jednego liścia przywiezionego z końca Polski w butelce z wodą :-)
Tomek, 24.05.2011, 06:57
a mój własnie umiera...
dzieli nieszczęscie razem ze mna!!
Agnieszka, 14.12.2011, 19:23
założę się ..że się odrodzi.pozdro
marcin szafrański, 16.02.2012, 22:11
Witam.Będzie rósł tylko musi odpocząć i da wiele radości.podczas odpoczynku nie podlewać pozdrawiam.
kwiaciara, 08.02.2013, 19:00
wsadzić do ziemi tylko "cebuleczki" powinny być suche
kwiaciara, 08.02.2013, 19:05
moj szczawik tez taki nieszczesliwy jak ja cebulki sa w ziemi teraz je wyjelam nie wiem co z nimi dalej robic to byl okazaly kwiat czy ten czas maj i czerwiec musi odpoczywac ?
gorawska, 12.07.2018, 16:18
A jak to zrobiłaś?Ukorzeniłaś w wodzie czy od razu wsadziłaś do ziemi?
Proszę o odp na mail olusiaczek26@op.pl
ola, 28.05.2012, 11:34
A moj szczawik, ktorego przywiozlem w sierpniu z nad morza pieknie rosl az do zimy...w zime niestety padl.
Napiszcie czy jest szansa , zeby odbil na wiosne, co robic.
Nie wiem czy bede mial kolejna odnozke, bo nie wiem czy dziewczyna z Wybrzeza od ktorej go dostalem, bedzie chciala sie spotkac takze w tym roku :(
misza, 10.02.2013, 16:11
Ja też dostałam ten kwiat i nie wiedziałam co robić, jak ginął w oczach.
Teraz wiem że na zimę "zamierają" nie trzeba podlewać, ja podlewałam troszkę raz na tydzień i rzadziej.
Na wiosnę wypuścił nowe listki i rozrósł się ślicznie wygląda jak kwitnie.
mam go już 3 lata.
Życzę powodzenia w uprawie i cieszenia się jego widokiem.
gosc, 24.09.2013, 22:43
Szczawika mam już cały rok i na pewno dobrze go teraz jest postawić w ciemniejsze , chłodne miejsce na okres około trzech tygodni i tylko zraszać delikatnie, raz na tydzień ziemię. Po tym okresie, doniczkę z lekko uzupełnioną przepuszczalną próchniczą glebą można znów postawić w oknie na parapecie i zacząć podlewać na na tydzień, tak, by gleba stale miała wilgoć. Roślina zacznie energicznie wypuszczać liście i kwitnąć.. Aby na wiosnę znów dała z siebie wszystkie możliwości, roślinę, 1 marca, znów postawić w ciemnym chłodnym miejscu na okres - tym razem dwóch tygodni- po czym zacząć podlewanie .. Zasilać roślinę raz na dwa tygodnie, odżywką ( rozcieńczoną w wodzie do roślin z liśćmi ozdobnymi. Najlepiej podlewać odstałą wodą, o temperaturze pokojowej. W trakcie upałów roślinę, w ciągu dnia, zdejmować należy z parapetu , by słońce na paliło liści, bądż zasłaniać okno skierowane na południe lub południowy zachód, przepuszczalną światło, białą lub kremową roletą....
Daniel, 21.12.2014, 20:04
Jest następujący Problem - liście roślinki zaczęły brązowieć takimi plamami. Zaczynają się głównie na krańcach listków (ale nie tylko) i wygląda to jakby liście usychały. Jest ich co raz więcej.
Zastanawiam się czy to jakaś choroba, czy może te "zamieranie"?
Co należy teraz zrobić?
Paweł, 21.10.2014, 12:17
dlatego go tak nazywamy ponieważ zdarza sie niestety rzadko iż na łodyżce kwiatowe na samym czubeczku czasami wyrasta prawdziwe serduszko i to natura wymysliła kształt serduszka a nie czlowiek przez 15 lat miałam tylko 5 takich serduszek więc patrzcie uważnie jak zakwitnie może będziecie też mieć takie szczęście chociaż "rzadkie"
bcwielun@op.pl, 17.03.2015, 20:58
Mam szczawika ponad dziesięć lat; przymiera i odradza się. Jak już go za dużo, to wyrywam łatwo dające się usunąć liście. Teraz mam jednak problem, bo kot zaczął go podgryzać i nie wiem, czy jest to przypadkiem roślina trująca. Kto wie?
Bojka, 08.09.2019, 14:51
Liście szczawików są jadalne.
Poranna Kawa, 21.10.2020, 09:10