Sukulenty po raz enty. O oryginalnych roślinach w aranżacji wnętrz

Lubisz rośliny, ale nie masz ręki do ich pielęgnacji? Zamiast rezygnować z zieleni w mieszkaniu, postaw na sukulenty. To dzięki nim twoje wnętrza ozdobią rośliny, które nie wymagają nadmiernej pielęgnacji, a i bez wody przez dłuższy czas sobie poradzą.
 • Sukulenty

  Z sukulentów można tworzyć piękne kompozycje.

  DomAlberts (Pixabay.com)
 • Kaktusy w betonowych doniczkach

  Taka wersja doniczek z sukulentami jest idealna do wnętrza w stylu minimalistycznym lub loftowym.

  Pexels (Pixabay.com)
 • Sukulenty w doniczce

  Do sukulentów zaliczamy wiele gatunków, różniących się kształtem i odcieniem, ale mających podobne wymagania.

  Magdalena Kmita-Kulesza
 • Kompozycja z sukulentów

  Free-Photos (Pixabay.com)
 • Sukulenty w doniczkach jak filiżanki

  Sukulenty możemy uprawiać w różnych pojemnikach, ale pamiętajmy, że musi w nich być odpływ lub solidna warstwa drenażu.

  Chaubitencourt (Pixabay.com)
 • Pomysł na sukulenty

  Większość sukulentów, które uprawiamy w domach, gromadzi wodę w liściach.

  Sweetlouise (Pixabay.com)
 • Sukulenty w kolorowych doniczkach

  Niewiele trzeba, żeby sukulenty prezentowały się naprawdę atrakcyjnie.

  Sweetloiuse (Pixabay.com)
 • Sukulenty w szkle

  Z sukulentów możemy stworzyć w domu "mini ogródek", który wystarczy tylko od czasu do czasu podlać.

  ban933hao (Pixabay.com)
 • Kompozycja z sukulentów

  W jednej doniczce możemy posadzić sukulenty różnych gatunków, lub jednego, ale różniące się odmianą. Pięknie wyglądają np. kompozycje z eszewerii.

  Katerina 198 (Pixabay.com)
 • Wesoła kompozycja z sukulentów

  Ciekawy pomysł na rośliny w pokoju nastolatki.

  tirex59 (Pixabay.com)
 • Sukulent w doniczce

  Sukulenty należą do różnych rodzin roślin, ale łączy je zdolność do magazynowania wody.

  Magdalena Kmita-Kulesza
 • Piękne trio

  Doniczki w trzech różnych kolorach, w nich trzy różne sukulenty, mimo to kompozycja jest bardzo spójna.

  leoleobobeo (Pixabay.com)
 • Kwitnący grudnik

  Niektóre sukulenty pięknie kwitną. Tak prezentuje się grudnik, który najczęściej obsypuje się kwiatami w okresie Bożego Narodzenia.

  PollyDot (Pixabay.com)

Sukulenty są roślinami dobrze znanymi, ale w ostatnim czasie stało się o nich dużo głośniej. Nic dziwnego, bo ich minimalistyczny wygląd doskonale koresponduje z wieloma stylami, wpisując się w obowiązujące trendy.

Polecamy10 sukulentów, o których podlewaniu można zapomnieć 

Dlaczego sukulenty są wyjątkowe?

Przede wszystkim, dlatego, że świetnie sobie radzą w warunkach ograniczonej dostępności wody, dzięki tkance wodnej, która gromadzi jej zapasy. I choć naturalnie sukulenty występują na terenach pustynnych, to dostępne są prawie na całym świecie w postaci domowych roślin ozdobnych.

 


Wesoła kompozycja z sukulentów
Uśmiechnięta doniczka z "czuprynką" z sukulentów wywoła uśmiech za każdym razem, gdy na nią spojrzymy.Fot. susuteh (Pixabay.com)

 

Sukulenty dzielimy na trzy grupy, w zależności od umiejscowienia ich tkanek gromadzących wodę. Wyróżniamy:

 • Sukulenty korzeniowe – jak nazwa wskazuje, woda gromadzona jest przez nie w korzeniach. Tak się dzieje np. u pelargonii i niektórych szczawików. Jednak tego typu sukulenty najczęściej spotkamy w balkonowych skrzynkach lub ogrodach, a nie pomieszczeniach;
 • Sukulenty liściowe – charakteryzują się grubymi, mięsistymi liśćmi, pokrytymi woskiem zabezpieczającym przed parowaniem i to właśnie w nich przetrzymywana jest woda na wypadek suszy. Najpopularniejsze z nich to choćby agawa albo aloes, ale to właśnie do tej grupy należy większość naszych domowych sukulentów, jak np. drzewka szczęścia, grubosze Hottentot, eszewerie, kalanchoe, eonium (czyli cała rodzina gruboszowatych);
 • Sukulenty pędowe – to wszelkiego rodzaju kaktusy, w tym także te o mniej typowym wyglądzie, takie jak patyczaki, popularne grudniki i kaktusy wielkanocne. Do sukulentów pędowych należą także wilczomlecze spotykane w naszych domach (np. wilczomlecz trójżebrowy i lśniący), czy egzotyczna nolina, zwana "nogą słonia" (roślina właśnie w tej zgrubiałej "nodze" gromadzi wodę). Do sukulentów pędowych zalicza się też dużą rodzinę roślin astrowatych, ale z nimi spotkamy się raczej w ogrodzie.

Polecamy też: Pomysły na dekoracje z sukulentów

Jakie warunki lubią sukulenty?

Sukulenty świetnie nadają się do naszych domów, bo dobrze radzą sobie z panującymi w nich warunkach w sezonie grzewczym. Dobra wiadomość dla niesystematycznych i zapominalskich – zimą wystarczy je podlewać raz na 3–4 tygodnie, a latem w zupełności wystarczy co tydzień. Jedyne o czym należy pamiętać, to, że ziemia nie powinna być ciągle mokra.

Rośliny te lubią naturalne światło, dlatego dobrze ustawiać je w okolicy okna wychodzącego na południowy-wschód.

Do najbardziej znanych i okazałych sukulentów należą: aloes, agawa, rozchodniki, eszeweria, stapelia wielokwiatowa oraz grubosz (bardziej znany jako drzewko szczęścia), ale ich liczba i różnorodność jest naprawdę imponująca. Sukulenty dobrze prezentują się pojedynczo ale także w większych grupach. Najlepiej eksponować je w kamiennych lub betonowych doniczkach, które podkreślą pustynny wygląd roślin. Piękne kompozycje można tworzyć też w naczyniach z przezroczystego szkła.

Przeczytaj poradnikGrubosz, czyli drzewko szczęścia w doniczce. Uprawa i pielęgnacja 

Aby stworzyć oryginalną aranżację z sukulentami, umieść je w nieoczywistych miejscach, np. na umywalce w łazience, ścianie w kuchni albo na ławie, układając na tacy pośród świec kilka ich rodzajów. 


Sukulenty to dużo różnych kształtów
Bukiet z sukulentów to niezwyczajna i bardzo ciekawa propozycja, gdy chcemy wręczyć cięte kwiaty w upalny dzień.Fot. sajeevalangode (Pixabay.com)

Autor: Nina Romanek
0komentarzy