Strelicja w doniczce. Co zrobić, by była piękna

Strelicja przypomina egzotycznego ptaka w locie. Jej niezwykłe, pomarańczowe kwiaty świetnie udekorują mieszkania, balkony i tarasy. Zobacz, jak dbać o tę roślinę, by cudnie zakwitała.
 • Rajski ptak

  Sterlicja, czyli rajski ptak ma intensywnie pomarańczowe płatki i fioletowe słupki. Wyrastają one z szaro-zielonej łodygi, która jest czerwonawej u nasady. Kwiat ten pochodzi z Południowej Afryki i bez wątpienia jedną z najbardziej oryginalnych roślin doniczkowych.

  MichaelGaida (Pixabay.com)
 • Strelicja królewska

  Strelicję nazywa się "rajskim ptakiem" i nic dziwnego! Ten piękny kwiat przypomina ptaka o barwnych skrzydłach.

  Kwiaciarnia "Strelicja" Radom
 • Kwiat strelicji

  Strelicja łatwo adoptuje się do warunków domowych, lecz należy zapewnić jej wiele światła i odpowiednią ilość wody.

  Kwiaciarnia "Strelicja" Stężyca
 • Strelicja w wazonie

  Strelicja nadaje się również na kwiat cięty. Pięknie się prezentuje.

  Kwiaciarnia "Strelicja" Puńsk
 • Strelicja obraz

  Strelicja bywa natchnieniem dla autorów obrazów. Przyciąga uwagę swoimi oryginalnymi kwiatami.

  Kwiaciarnia "Strelicja" Puńsk

Kwiaty strelicji najpiękniej prezentują się późną jesienią i zimą, kwitną od września aż do kwietnia. Lato to dla rośliny czas odpoczynku, czas, który jest jej niezbędny, by obudzić się i rozkwitać w pełni zimą.

ZobaczJakie rośliny sadzić, gdy masz mało czasu na pracę w ogrodzie 

W stanie naturalnym spotkać ją można w Afryce Południowej. W naszym klimacie uprawiamy ją raczej w doniczce. W warunkach domowych może urosnąć nawet do metra.

Strelicja kocha światło ponad wszystko...

Przede wszystkim strelicja będzie dobrze rosła w miejscach jasnych, słonecznych. Duża ilość światła jest jej potrzebna nie tylko do wzrostu, ale także do kwitnienia. Cień nie służy roślinie, hamuje jej wzrost i opóźnia kwitnienie. Ale nie tylko światło jest ważne podczas uprawy rośliny, także wysoka temperatura, którą kwiat uwielbia. Dla wzrostu najodpowiedniejsza jest temperatura około 24 stopni Celsjusza, w okresie kwitnienia obniżamy ją do maksymalnie 20 stopni.

Miejsce dla „egzotycznego ptaka"

Przede wszystkim rośliny umieszczamy na parapetach okien. To idealne miejsce dla strelicji. Pamiętajmy, że latem może być to miejsce lekko przewiewne, zimą jednak nie dopuszczajmy do przeciągów. „Rajskie ptaki" nie znoszą zimna, a mróz jest dla nich nie do pokonania.

Podpowiadamy też: Jak uprawiać piękne i egzotyczne helikonie

Strelicja uwielbia wodę i zraszanie

W związku z tym, że strelicja ma bardzo mięsiste korzenie, które nie powinny wysychać, roślinę powinniśmy obficie podlewać. Wcześniej jednak sprawdźmy czy podłoże lekko przeschło. W okresie spoczynku latem, tj. w lipcu i sierpniu podlewamy rzadko.

Kwiat w okresie wzrostu lubi spryskiwanie, zraszanie wodą, zatem dostarczajmy jej wody wprost na liście.

Gleba dla strelicji: ciężka, gliniasta, ale żyzna

Strelicja kocha żyzną glebę, może być gliniasta. Służy jej podłoże niezbyt lekkie, przepuszczalne, zmieszane z próchnicą. Warto zastosować dobry drenaż! Pamiętajmy też o sporej doniczce, dla sporej rośliny! Strelicja bardzo szybko się rozrasta, a niestety nie toleruje częstego przesadzania. Doniczkę zmieniamy co 3 lata, nie częściej!

Rozmnażanie i nawożenie strelicji

Strelicję rozmnażamy przez podział dobrze rozwiniętych starszych egzemplarzy lub z nasion. Z nasion rośliny kwitną dopiero w 3 roku od wysiania. Co do nawożenia, najważniejszy okres dla strelicji to czas przed kwitnieniem, wtedy należy intensywnie dokarmiać roślinę potasem i fosforem. Pamiętajmy jednak o nawożeniu umiarkowanym np. azotem, jeśli będzie go zbyt wiele - roślina da małe i słabe pędy kwiatowe.

Dlaczego i na co chorują strelicje

 • Jeśli rośliny będą przebywały w pomieszczeniach zbyt wilgotnych i w niskiej temperaturze może pojawić się uwiąd. Roślina zwiędnie i obumrze. W przekroju nasady pojawią się brunatne wiązki naczyniowe.
 • Jeśli u swojej strelicji zauważysz żółte liście - może się okazać, że to fuzarioza naczyniowa. Liście żółkną, roślina więdnie i zamiera całkowicie.
 • Jeśli na blaszkach liściowych pojawią się małe brązowe plamy, to na pewno plamistość liści, która również bardzo często atakuje strelicje. 

Polecamy: Jak uprawiać storczyki w domu 

Autor: Agata Kaźmierczak
2komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (2)

No i nie dowiedziałam się, co zrobić, żeby zakwitła...
Lola, 20.11.2017, 22:08
strelicja_2, 22.04.2020, 15:21