Storczyki nie znoszą ogrodowej ziemi

Dostaliśmy w prezencie pięknie kwitnący storczyk. Czy musi męczyć się w za małej doniczce z przezroczystego plastiku, w której prawie nie ma ziemi? Może lepiej go przesadzić?
 • Niebieski storczyk

  Skąd się biorą niebieskie storczyki? Niestety jest to wynik sztucznego barwienia. Dlatego ich kolor nie jest trwały i nowe kwiaty nie będą już tak wyglądać.

  JacLou (Pixabay.com)
 • Piękny storczyk

  Storczyki najlepiej czują się w specjalnie skomponowanym podłożu. Za 3-litrowe opakowanie podłoża dla orchidei zapłacimy od około 7 złotych. Kliknij w zdjęcie i zobacz galerię.

  Magdalena Kmita-Kulesza
 • Storczyk Vanda

  Marmurkowe lub piegowate kwiaty storczyków Vanda są w fascynująco jaskrawych kolorach. Utrzymują się one na roślinie do kilku tygodni i pięknie pachną. Zabawa z uprawy Vandy polega na tym, że nie trzeba sadzić jej w żadnym podłożu.

  Hans (Pixabay.com)
 • Storczyk

  Aby storczyk tak pięknie zakwitł, musi mieć odpowiednie podłoże.

  Grażyna Zwolińska
 • Pięknie kwitnący storczyk

  Storczyki nie lubią przesadzania oraz nadmiaru wody.

  Grażyna Zwolińska

Takie myśli przychodzą nam czasem do głowy. Co gorsza, bywają realizowane. Kupujemy więc opakowanie ziemi do roślin kwitnących i większą doniczkę. Przesadzamy storczyk i dziwimy się, że gwałtownie marnieje.

Zobacz: Zdjęcia najpiękniejszych storczyków

Storczyki przyczepiają się korzeniami do gałęzi drzew

Większość uprawianych w mieszkaniach storczyków to sztucznie otrzymane mieszańce orchidei rosnących w naturze jako tzw. epifity. Nie potrzebują one ziemi, bo przytwierdzają się korzeniami do gałęzi drzew. Nie znaczy to jednak, że są pasożytami, bo wszystko co jest im potrzebne do życia czerpią z wody deszczowej, z wilgotnego powietrza oraz z rozkładających się w zasięgu ich korzeni organicznych szczątków.

Polecamy poradnik: Jak uprawiać storczyki w domu

Storczyki do rozwoju potrzebują przewiewnego i szybko przesychającego podłoża. Na pewno nie może to być ziemia ogrodnicza, choćby i najlepsza.

Podłoże dla storczyka – samemu trudno je przygotować 

To, co znajduje się w doniczkach ze storczykiem, to najpierw sięgająca od 1/4 do nawet 1/3 jej wysokości warstwa drenażowa. Jest w niej zwykle dość gruby keramzyt i duże kawałki kory. Na tej warstwie są łupiny orzecha kokosowego i kokosowe włókna, kora sosnowa o nieco drobniejszej granulacji, węgiel drzewny, mech torfowiec, łupiny cedrowe, perlit i inne dodatki mineralne, styropian, liście bukowe, kawałki korka itd. wiele jeszcze innych. Trudno coś takiego samemu w domu przygotować.

Radzimy: Jakiego podłoża używać do kwiatów doniczkowych 

W wilgoci korzenie storczyka zgniją

Gdy będziemy musieli przesadzić naszą roślinę, lepiej kupić gotowe podłoże do storczyków. Takie, które umożliwi powietrzu swobodny dostęp do korzeni i będzie szybko przesychać. Bo trzeba pamiętać, że w pobliżu korzeni storczyka nie może być zbyt długo wilgotno, bo zgniją. Zanim podlejemy roślinę, musimy poczekać, aż podłoże w doniczce będzie całkiem suche. Okresy przesuszenia są niezbędne do prawidłowego rozwoju storczyków. W sumie lepiej ten kwiat przesuszyć niż podlać za szybko.

Korzenie storczyka nie powinny być zielonkawe

Nie ma jednej odpowiedzi, jak często należy podlewać storczyki. Wszystko zależy od warunków, w jakich rosną kwiaty. Podczas letnich upałów potrzebują więcej wody niż wtedy, gdy stoją w chłodnym pokoju, do tego na parapecie przy zimnej szybie.

Jeśli nasz storczyk rośnie w przezroczystej doniczce, warto obserwować jego korzenie. Powinny być srebrzyste lub białawe, a nie zielonkawe. Pewną wskazówką, czy potrzebne jest już podlewanie storczyka, jest też waga doniczki.

Warto zobaczyć wideo: Jak podlewać storczyki

Sprawdzoną metodą podlewania storczyka jest wstawienie doniczki na kilkanaście minut do pojemnika z wodą. Po tym czasie, stawiamy kwiat na podstawce i po dalszych paru minutach wylewamy nadmiar wody, jeśli wypłynął z doniczki.

Ostrożnie z przesadzaniem storczyków

Warto pamiętać, że storczyki bardzo nie lubią przesadzania. Robić to więc trzeba tylko w ostateczności. Na przykład wtedy, gdy podłoże stanie się coraz bardziej zbite, co utrudni dostęp powietrza do korzeni. Może też ono ulec zasoleniu, co szkodzi roślinie.

Najlepsza porą na przesadzenie storczyka są wiosna i lato. Nigdy nie powinniśmy tego robić, gdy roślina wchodzi w okres spoczynku.

Autor: Grażyna Zwolińska
8komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (8)

są piękne. Mi jakoś udaje się je utrzymać. Co sobotę wkładam doniczki do wanny z wodą.
Ewelina, 07.02.2012, 14:14
Komentarz został usunięty.
Są to królowe kwiatów doniczkowych.Oprócz walorów zdrowotnych powinny być w każdym pokoju a zwłaszcza tam gdzie się śpi.Jednak nadal nie umiem ich przesadzać mimo, że daję im podłoże specjalne do storczyków to ich uśmiercam.
W Niemczech jak kupiłam storczyki to Pani w kwiaciarni kazała mi podlewać je w zależności czy są suche korzenie raz i rzadziej na tydzień .Wodę wlać do
osłonki .Natomiast w Polsce zalecane jest wstawianie ich do wody na 15 minut co najmniej i wyjęcie by wstawić w osłonki.Koleżanka w Holandii storczyki podlewa bo pracuje nie ma czasu się z nimi bawić od góry jak mają sucho .
Z uwagi na ich wyjątkowe piękno mam wszystkie kolory storczyków a tylko żółte (cytrynowe) pięknie pachną .Ostatnio różowa z podwójnym pędem jak zakwitła w marcu 2011r. to kwitnie do teraz ale widzę, że ma kwiatów coraz mniej chyba chce odpocząć i jak tu nie kochać takie królowe.Na zachodzie bogate domy poznaje się po ilości storczyków na oknach.
Zofia, 16.02.2012, 13:30
ZNAM FACETA CO LUBI STORCZYKI ,FANATYK , NA NIE PODERWAŁ , KOLEŻANKĘ Z PRACY I ROMANS TRWA DO DZISIAJ I ROBI PIĘKNE ZDJĘCIA
ZIEMNIAK, 16.02.2012, 16:10
Też lubię storczyki, mojej żonie nie chiały kwitnąć ale po kilku tygodniach jak zacząłem je raz w tygodniu zanużać w wodzie po ok. 30 min. odwdzięczają się pięknymi kwiatami.Teraz przszła kolej na storczyki ogrodowe, zobaczymy czy ta sztuka nam się uda.(też lubię fotografować, ...)
Kowalski, 13.05.2012, 11:24
Ja podlewam raz w tygodniu małą ilościa wody i kwiaty nie mieszczą się już na parapecie. Jednak mam problem z mała orchideą jest ona w mchu nie wiem czy jest sztuczny czy nie taka była kupiona. Poradżcie w jakiej ziemi czy też ma yć w korze i jak często mam ją podlewać.
Adamczyk, 21.02.2013, 08:32
A ja mam 5 storyczków różnych odmian i każdy w ziemi od 3 lat.Kwitną regularnie i pięknie a nawet teraz jeden z nich, najmnieszy wypuscił keike-sam od siebie :)) A podlewam tak jak inne kwiaty.
KasiaG, 05.04.2013, 10:32
Witam nie bardzo zgodzę się z tym co tu jest napisane. Moja teściowa przesadziła storczyka do zwykłej ziemi i widać że mu to pasuje, rozrusł się bardzo duży i ma piękne duże kwiaty więc nie wiem do końca czy ta ziemia jest taka zl A dla storczykow
Wróblewska , 02.10.2018, 12:17