Storczyki, czyli kwiaty miłości - jak je uprawiać, rozmnażać, pielęgnować

Orchidee, czyli storczyki, często występują w bukiecie ślubnym pani młodej. Mówi się, że to kwiaty miłości. Jednocześnie mówi się, że to półpasożyty. Wyjaśniamy, dlaczego.
  • Storczyk w domu

    Orchidea, w odróżnieniu od innych kwiatów, nie lubi tradycyjnego podlewania. Woli zraszanie. Innym sposobem nawadniania jest zanurzanie doniczki w wodzie. Storczyki najlepiej trzymać w przezroczystej doniczce, by korzenie miały dostęp do słońca.

    mk

Storczyki to jedne z najbardziej kolorowych roślin doniczkowych. Mają białe, kremowe, żółte, niebieskie, różowe, bordowe albo fioletowe kwiaty. Te kwiaty mogą być jednokolorowe, gładkie, nakrapiane albo mogą mieć kolorowe obwódki, tzw. kołnierzyki. Kwitną przez cały rok, ale w maju – najpiękniej.

Warto przeczytać: Jak pielęgnować, nawozić i podlewać kwiaty balkonowe

Taki ładny kwiat, a żeruje na innych

– Ten kwiat to epifit – mówi Jarosław Mikietyński, ogrodnik z Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. – Potrzebuje wsparcia innej rośliny, żeby rosnąć i się rozwijać. Storczyk rośnie na korze innych drzew. W warunkach domowych natomiast orchidea rośnie w doniczce.

Odmiany storczyków

Najpopularniejsza wśród storczyków jest Katleja. Roślina może mieć nawet metr wysokości, a kwitnie na biało, różowo i fioletowo, a rzadziej na czerwono. Kwiaty mają intensywny zapach. Lubią ciepło. Najlepiej storczyk ten rośnie, gdy temperatura wynosi około 20 stopni Celsjusza.

Cymbidium woli nieco niższą temperaturę, około 16 stopni na plusie. Jego kwiaty są wyższe, mają nawet półtora metra i – jak to nazywają ogrodnicy – są we wszystkich kolorach tęczy. Słabo pachną.

Kolejny rodzaj to Dendrobium. Te storczyki są niskie. Mają z reguły maksymalnie 60 centymetrów wysokości. Kwiaty są tak kolorowe, jak Cymbidium. Często na ich powierzchni pojawiają się paski i kropki. Optymalna temperatura dla nich to od 15 do 18 kresek powyżej zera.

Niektóre storczyki rosną w naszych warunkach na dziko (w Polsce to około 49 gatunków). Wszystkie pozostają pod ochroną. Choćby rzadko występujący żłobik koralowaty. Jego kwiaty są żółto-brązowe z czerwoną obwódką. Pojawia się on m.in. na Mazurach i południu Polski. Rośnie w lasach iglastych (sosnowych, jodłowych, świerkowych) i na torfowiskach.

PolecamyJadalne kwiaty, które urozmaicą nasze potrawy 

Istnieją też storczyki jadalne, jak wspominane już przez nas Dendrobium. Można jeść jego płatki albo nawet całe kwiaty. Tymi kwiatami dekorowane są torty i inne ciasta oraz sałatki. Ta roślina rośnie tak silnie, że można z jej korzeni wyplatać koszyki, niczym z wikliny. Z kolei storczyk Cymbidium jest uznawany przez Malajów za talizman na odpędzanie złych mocy. 

Uprawa storczyków w donicy

W doniczce, zamiast ziemi, znajdują się kawałki kory albo drewna. Ewentualnie jest to torf albo węgiel drzewny. Sklepy oferują gotowe podłoża do uprawy storczyków.

Ogrodniku, poczytaj: Jak chronić rośliny ogrodowe przed majowymi przymrozkami 

Kolor doniczki nie jest obojętny. – Storczyki najlepiej rosną w przezroczystych doniczkach – zaznacza ogrodnik. – To dlatego, że orchidea lubi słońce, a promienie słońca przedostaną się przez przezroczystą doniczkę. W rezultacie roślina będzie lepiej i silniej rosła.

Podlewanie storczyków

Wszystkie rośliny muszą być regularnie podlewane. Storczyk w tym przypadku jest wyjątkiem. - Nie lubi podlewania – dodaje Mikietyński. – Korzenie decydują o tym, jak będzie wyglądała roślina. To dlatego im trzeba dostarczyć wody.

Jak to zrobić? – Doniczka ma od spodu dziurki – wyjaśnia nasz rozmówca. – Należy ją zamoczyć na chwilę w wodzie tak, aby korzenie „wciągnęły" wodę przez dziurki. Nie można przedobrzyć: storczyki źle znoszą zbyt wilgotne podłoże. Jest jeszcze sposób nawadniania orchidei. To zraszanie. Warto potraktować jej listki wodą z atomizerem.

Rozmnażanie storczyków

Orchidea to roślina wieloletnia. Przesadzanie nie jest trudne. – Trzeba odwrócić doniczkę, w jakiej rośnie, górą do dołu i delikatnie wysypać roślinę razem z korą – tłumaczy Mikietyński. – Nowa doniczka powinna być nieco większa. Jeśli przykładowo storczyk do tej pory rósł w doniczce o średnicy 13 centymetrów, powinno się go przesadzić do doniczki „czternastki".

Najłatwiejszy sposób rozmnażania storczyków to wysiewanie nasion w ziemi wokół rośliny matecznej. Wybrane gatunki storczyków produkują na pędzie kwiatowym albo od razu na bulwie tzw. keiki, czyli młode roślinki. Gdy pojawią się u nich korzenie o długości kilku centymetrów, to znak, że mogą żyć już samodzielnie i można je delikatnie oderwać od matczynej rośliny. Będą rosnąć już osobno. Aby roślinie matczynej ten zabieg nie zaszkodził, miejsce po oderwaniu korzonków trzeba przetrzeć węglem drzewnym. Taką sadzonkę równie dobrze można zostawić na roślinie matecznej. Wytworzy wówczas pędy kwiatowe. 

Pielęgnacja orchidei

Roślina powinna być nawożona. – W tym celu warto kupić nawóz w postaci żelu – radzi ekspert. – Pomocne są również tabletki nawozowe. Wkłada się je po jednej w podłoże do doniczki. Tabletka zasysa wilgoć z podłoża i powoli się rozpuszcza, odżywiając roślinę.

Cenna wiedza: Tych błędów unikaj w pielęgnacji roślin doniczkowych

Można też zainwestować w specjalne chusteczki do pielęgnacji storczyków. Nawilżają liście i zmywają z nich kurz. Poza tym zapobiegają powstawaniu plam.

Przycinanie storczyków

Ten zabieg wykonuje się przy okazji przesadzania. Trzeba zlikwidować martwe i zniszczone korzenie rośliny. Łatwo rozpoznać, które korzenie są zdrowe, a które powinny zostać usunięte. Stare, obumarłe są bardziej śliskie i miękkie w dotyku. Brązowe, przesuszone liście też trzeba obciąć.

Szkodniki orchidei

Przędziorki to utrapienie storczyka. Są to niewidoczne dla oka pajączki. Ich obecność można rozpoznać po tym, że na roślinie pojawia się nalot. Wygląda to, jakby ktoś musnął mąką liście i kwiaty orchidei. Przędziorki odżywiają się sokiem z liści i kwiatów storczyków. W efekcie widać, że roślina ma plamki i wgłębienia. Zaatakowaną przez przędziorki roślinę należy odstawić od innych. Trzeba jej liście i kwiaty częściej, niż do tej pory, zraszać. To dlatego, że szkodnik ten nie lubi wody.

Niektórzy ogrodnicy zalecają, żeby na 2–3 dni orchideę włożyć do worka foliowego i go zawiązać. To zlikwiduje przędziorka, ale może być niebezpieczne dla samego storczyka, ponieważ może pojawić się na nim pleśń. Wszystko dlatego, że roślina nie miała dostępu do powietrza.

Warto wiedzieć: Rośliny, które odstraszają komary, muchy i meszki 

Wełnowiec to kolejny szkodnik, z którym musi walczyć orchidea. Na roślinie pojawia się swoista wełna. Wełnowce żerują nie tylko na liściach i kwiatach, ale także na pędach i korzeniach storczyka. Działkowcy mają na tego pasożyta sposób. Zalecają roztwór wody i alkoholu, w proporcji 10:1. Do mikstury trzeba dodać parę kropli płynu do mycia naczyń. Takim roztworem należy potraktować roślinę. Środki chemiczne też są skuteczne w walce z wełnowcami. 


Storczyki w doniczce
Storczyki to piękne, dostojne kwiaty.fot. sylwka112 (morguefile.com)

 

Autor: Katarzyna Piojda
4komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (4)

Mialo byc o rozmnazaniu jest o przesadzaniu
Marta, 17.05.2015, 09:05
Dodałam w treści artykułu informację o rozmnażaniu storczyków.
Kasia, 25.05.2015, 12:21
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
طی تحقیقات به عمل آمده دستگاه های گرمایش
تابشی بهترین گزینه برای گرمایش محیط هایی با فضای بزرگ است.
علت این موضوع مصرف انرژی بسیار کمتر نسبت به گزینه‌های مشابه، میزان تولید آلاینده کم تر و راندمان بسیار بالا نسبت به میزان مصرف انرژی ‌ای است که از خود نشان می‌دهند و از همه مهم‌تر،
هزینه تعمیر و نگهداری پایین و عمر مفید بالا، استفاده از این سیستم ها را برای مصرف کننده بسیار جذاب کرده
است. این محصولات با عناوینی مانند؛ بخاری تابشی
، بخاری صنعتی و هیتر تابشی نیز شناخته می‌شوند، اما مشهورترین عنوان برای این
گروه از محصولات همان " گرماتاب " است. گرماتاب برند ثبت شده شرکت ایران
مشعل است. سامانه های گرمایش تابشی گرماتاب در سال
1379 به همت شرکت ایران مشعل و با بکار
گیری جوانان و متخصصین تحصیل کرده و کارآزموده این شرکت به
بازار عرضه شد. با توجه به تجربه درخشان شرکت در زمینه اجرای موتور خانه های بزرگ حرارت مرکزی و گرمایش سالن های بزرگ و مشاهده عدم
کارائی مطلوب و اتلاف زیاد انرژی
با روش های مذکور، شرکت با نگاهی پرسش‌گر و جستجو‌ طلب و با عنایت
الطاف خاص الهی موفق گردید برای اولین بار در ایران، یکی از
بزرگ ترین خلاء های موجود در سیستم های گرمایش برای اماکن بزرگ را با
وارد کردن سیستم گرمایش
تابشی گرماتاب به بازار (با همکاری شرکت AMBIRAD انگلستان) برای همیشه
حل نماید. اگر بخواهیم مهمترین موارد استفاده از
محصولات "گرماتاب" را نام ببریم،
می‌توانیم به تأمین گرمایش فضای باز، گرمایش رستوران، گرمایش تراس منزل و ویلا، گرمایش تعمیرگاه خودرو،
گرمایش سالن های ورزشی،
گرمایش گلخانه، گرمایش مرغداری، گرمایش سالن صنعتی و مواردی از این دست، اشاره کنیم. امروز ایران مشعل این افتخار را دارد
که طی 20 سال عرضه " گرماتاب" در ایران، موفق به فروش بیش از 50000 دستگاه در صنایع مختلف گردیده
و همواره انتخاب اول مشتریان است و به
عنوان بزرگترین تولید کننده و عرضه کننده سیستم های گرمایش
تابشی در ایران، به فعالیت خود با امید و قدرت ادامه می‌دهد. ایران مشعل و گرماتاب به هیچ عنوان کیفیت را فدای قیمت سیستم گرمایش تابشی نکرده و به همین
دلیل بالاترین دوره گارانتی این محصولات را در بازار ایران داراست. 5 سال گارانتی فن و مشعل، 10 سال گارانتی
لوله های تابشی و 15 سال خدمات پس از فروش، تضمین ادعای گرماتاب و ایران مشعل برای ارائه بالاترین کیفیت محصول در بین دیگر رقباست. در راستای حمایت از کالای با کیفیت ایرانی و نظر به ایجاد شرایط آسان خرید برای مشتریان
محترم، شرکت ایران مشعل اقدام به برگزاری کمپین سراسری فروش ویژه
با عنوان "فکر زمستونت باش" نموده است. در زمان برگزاری کمپین، شرایط آسان خرید با کمترین پیش پرداخت به
همراه تسهیلات بلند مدت بدون بهره برای مشتریان گرامی فراهم است. " گرماتاب" فقط با ضمانت طلایی ایران مشعل
VC, 15.08.2020, 16:04
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
طی تحقیقات به عمل آمده دستگاه های گرمایش تابشی بهترین گزینه برای گرمایش محیط هایی با فضای بزرگ است. علت این موضوع مصرف انرژی بسیار کمتر نسبت به گزینه‌های مشابه، میزان تولید آلاینده کم تر و
راندمان بسیار بالا نسبت به میزان مصرف انرژی ‌ای است که از
خود نشان می‌دهند و از همه مهم‌تر، هزینه تعمیر و نگهداری پایین و عمر مفید بالا،
استفاده از این سیستم ها را برای مصرف کننده بسیار جذاب کرده است. این محصولات با عناوینی
مانند؛ بخاری تابشی ، بخاری صنعتی و هیتر تابشی نیز شناخته می‌شوند، اما مشهورترین عنوان برای این گروه از محصولات همان " گرماتاب " است. گرماتاب گازی برند ثبت شده شرکت ایران مشعل است.
سامانه های گرمایش تابشی گرماتاب در
سال 1379 به همت شرکت ایران مشعل و با بکار گیری جوانان و
متخصصین تحصیل کرده و کارآزموده این شرکت به بازار عرضه شد. با توجه به تجربه درخشان شرکت
در زمینه اجرای موتور خانه های بزرگ حرارت مرکزی
و گرمایش سالن های بزرگ و مشاهده عدم کارائی مطلوب و اتلاف
زیاد انرژی با روش های مذکور، شرکت با نگاهی
پرسش‌گر و جستجو‌ طلب و با عنایت الطاف خاص الهی موفق گردید برای اولین بار در ایران، یکی از بزرگ
ترین خلاء های موجود در سیستم های
گرمایش برای اماکن بزرگ را با وارد کردن سیستم گرمایش تابشی گرماتاب به بازار (با همکاری شرکت AMBIRAD انگلستان) برای همیشه حل نماید. اگر بخواهیم مهمترین موارد استفاده از محصولات "گرماتاب" را نام ببریم، می‌توانیم به تأمین گرمایش فضای باز، گرمایش رستوران، گرمایش
تراس منزل و ویلا، گرمایش تعمیرگاه خودرو، گرمایش سالن های ورزشی،
گرمایش گلخانه، گرمایش مرغداری، گرمایش سالن صنعتی و مواردی از این دست، اشاره
کنیم. امروز ایران مشعل این افتخار
را دارد که طی 20 سال عرضه " گرماتاب" در ایران، موفق به فروش بیش از 50000 دستگاه در صنایع مختلف گردیده و همواره انتخاب اول مشتریان است و به عنوان بزرگترین تولید کننده و عرضه کننده سیستم
های گرمایش تابشی در ایران، به فعالیت خود با امید و
قدرت ادامه می‌دهد. ایران مشعل و گرماتاب به هیچ عنوان کیفیت را فدای
قیمت نکرده و به همین دلیل بالاترین دوره
گارانتی این محصولات را در بازار
ایران داراست. 5 سال گارانتی فن و
مشعل، 10 سال گارانتی لوله های تابشی و 15 سال خدمات پس از فروش، تضمین ادعای
گرماتاب و ایران مشعل برای ارائه بالاترین کیفیت محصول در بین دیگر رقباست. در راستای حمایت از کالای با کیفیت ایرانی و نظر به ایجاد شرایط آسان خرید برای مشتریان محترم، شرکت ایران مشعل اقدام به برگزاری کمپین سراسری فروش ویژه با عنوان "فکر زمستونت باش" نموده است.
در زمان برگزاری کمپین، شرایط آسان خرید
با کمترین پیش پرداخت به همراه
تسهیلات بلند مدت بدون بهره برای مشتریان گرامی فراهم
است. " گرماتاب" فقط با ضمانت طلایی ایران مشعل
ZN, 08.07.2020, 11:40