Storczyk Cymbidium – uprawa w domu. Jak dbać o Cymbidium w doniczce

Dekoracyjne storczyki na dobre zadomowiły się na parapetach mieszkań. I nic dziwnego, mają bowiem nieodparty urok. Jedną z odmian, kuszącą kwiatami zebranymi w długie grona jest Cymbidium. Sprawdź, jakie powinniśmy stworzyć mu warunki i jak o niego dbać.
  • Cymbidium w doniczce

    Cymbidium kwitnie od lutego do maja. Najczęściej spotykane w naszym klimacie jest Cymbidium lowianum, o kwiatach zielonożółtych.

    Agata Kaźmierczak
  • Cymbidium

    Cymbidium to piękny kwiat. Podobnie jak inne storczyki zdobi nasze mieszkania i wnosi do nich świeżość.

    Agata Kaźmierczak

Cymbidium należy do rodziny storczykowatych. Rodzaj ten obejmuje ponad 60 gatunków występujących w warunkach naturalnych w południowo – wschodniej Azji i w Australii. Rośliny rosną tam przede wszystkim na konarach drzew. W naszym klimacie Cymbidium to wspaniała roślina ozdobna, uprawiana w mieszkaniach, w doniczkach.

Wymagania cymbidium co do podłoża i stanowiska

Miejsce dla kwiatu powinno być jasne, słoneczne, ale bez możliwości padania na kwiat zbyt intensywnych promieni słonecznych. Światło stanowi bowiem w jego rozwoju bardzo ważną rolę. Pomieszczenie, w którym będzie zakwitało cymbidium powinno mieć także dobrą cyrkulację powietrza. Co do podłoża, to storczyk ten ma podobne wymagania jak inne kwiaty z jego rodziny. Podłoże powinno być przepuszczalne, o trwałej strukturze, z dużą zawartością substancji organicznej. Dobrze sprawdzi się kora sosnowa i torf.

Zobacz: Storczyki w aranżacji domu: ich uprawa i odmiany (ZDJĘCIA) 

Temperatura i jej wpływ na rozwój cymbidium

Roślina toleruje tylko umiarkowane temperatury. Cymbidia młode, które jeszcze nie zakwitały wymagają ok. 18–20°C, a rośliny starsze, rozpoczynające kwitnienie, ok. 13–15°C. Latem cymbidium zniesie bardzo wysoką temperaturę – dochodzącą nawet do 30°C (górna granica), zimą w pomieszczeniu, w którym uprawiamy tę roślinę, temperatura nie powinna spadać poniżej 9°C.

Temperatura ma także znaczenie po okresie spoczynku rośliny tj. w lipcu, należy wtedy szczególną uwagę zwrócić na to, aby w dzień wynosiła ok. 20°C i 14°C w nocy.

Odpowiednia temperatura pozwala na to, że przede wszystkim kwiat zakwita. Zbyt wysoka temperatura spowoduje, że kwiat będzie świetnie rósł, ale nigdy nie ujrzymy jego wspaniałych kwiatów.

Podlewanie rośliny – i jego znaczenie

Cymbidium podlewamy latem i wiosną 2 razy w tygodniu, zimą tylko jeden raz. Do minimum ograniczamy dostarczanie wody w trakcie spoczynku rośliny. Ale nie tylko. Minimalną dawkę wody dostarczamy storczykowi także zanim wydłużą się jego pędy kwiatostanowe, a więc zazwyczaj jesienią.

Nie jest wskazane przesuszanie podłoża. Kwiat zareaguje wtedy słabymi pędami.

Cymbidium wymaga raczej umiarkowanej wilgotności podłoża i powietrza. Można ją osiągnąć poprzez zraszanie rośliny, pamiętając by robić to rano! (do wieczora kwiat powinien być suchy). Pamiętajmy, że cymbidium źle zareaguje na zbyt dużą wilgotność, wtedy jego pędy będą słabe.

Co do wody, którą podlewa się storczyka, powinna być ona pozbawiona chloru. Najlepiej zdobyć wodę deszczową i właśnie nią podlewać kwiat. Jeśli używamy wody z kranu, powinna być odstana.

Pamiętajmy o usuwaniu wody z podstawka. Jeśli zalegać będzie przy korzeniach - grozi to ich zniszczeniem, a tym samym zahamowaniem wzrostu i kwitnienia rośliny.

Zobacz także: Storczyki nie znoszą ogrodowej ziemi 

Nawożenie storczyka Cymbidium

W porównaniu z innymi storczykami Cymbidium odznacza się dużymi potrzebami pokarmowymi. Wskazane jest zatem bardzo systematyczne dokarmianie roślin nawozami przeznaczonymi dla storczyków. W czerwcu Cymbidium przechodzi w stan spoczynku. W tym czasie przerywa się nawożenie i znacznie ogranicza podlewanie.

Rozmnażanie rośliny

Tradycyjnym sposobem jest podział starych rozrośniętych egzemplarzy, czego dokonujemy podczas przesadzania rośliny. Rośliny mateczne wyjmujemy z podłoża, usuwamy chore korzenie oraz stare pseudobulwy. Zdrowe korzenie skracamy, a następnie rośliny dzielimy tak, aby każda z nich składała się z 3 pseudobulw.

Choroby atakujące cymbidium

Zgnilizna bakteryjna jest najczęstszą chorobą spotykaną wśród cymbidium. W górnych częściach rośliny pojawiają się brązowe plamy. Żółknięciem, a następnie brązowieniem wierzchołków blaszek liściowych objawia się fuzarioza naczyniowa. Podstawa pędu rozpada się. Groźną chorobą grzybową jest także zgorzel zgnilakowa, która objawia się miękkimi, wodnistymi plamami na liściach. Z czasem porażone tkanki czernieją. 

Autor: Agata Kaźmierczak
0komentarzy

Polecamy