Storczyk cymbidium – uprawa w domu. Jak dbać o cymbidium w doniczce

Dekoracyjne storczyki na dobre zadomowiły się na parapetach mieszkań. I nic dziwnego, mają bowiem nieodparty urok. Jedną z odmian, kuszącą kwiatami zebranymi w długie grona jest cymbidium. Sprawdź, jakie powinniśmy stworzyć mu warunki i jak o niego dbać.
 • Storczyk cymbidium

  Cymbidium ma duże i kolorowe kwiaty, które utrzymują się do 1 do 3 miesięcy.

  Hans (Pixabay.com)
 • Cymbidium

  Cymbidium to piękny kwiat. Podobnie jak inne storczyki zdobi nasze mieszkania i wnosi do nich świeżość.

  stux (Pixabay.com)
 • Kwitnące cymbidium

  Storczyki cymbidium są wyjątkowo okazałe i trzeba przeznaczyć dla nich odpowiednią ilość miejsca.

  Katarzyna Laszczak
 • Kwiaty cymbidium

  Warunkiem wytworzenie kwiatów przez cymbidium jest zapewnienie mu zróżnicowanych temperatur - niższych nocą i wyższych w dzień. Najlepiej po prostu wystawić go na zewnątrz.

  Katarzyna Laszczak
 • Cymbidium

  Zarówno w domu, jak i na zewnątrz, cymbidium powinno mieć dużo światła, ale nie może być wystawione na bezpośrednie słońce.

  Katarzyna Laszczak
 • Storczyk cymbidium

  Do podlewania i zraszania storczyka najlepiej używać deszczówki. Jeśli korzystamy z wody z kranu, powinna być przegotowana i odstana (pozbawiona wapnia i chloru).

  Katarzyna Laszczak
 • Cymbidia jako kwiaty cięte

  Storczyki cymbidium doskonale nadają się na kwiat cięty. Są dekoracyjne i trwałe.

  Katarzyna Laszczak
 • Cymbidium o żółtych kwiatach

  mihaelab (Pixabay.com)
 • Cymbidium w doniczce

  Cymbidium kwitnie raz do roku, najczęściej od lutego do maja.

  Agata Kaźmierczak

Cymbidium należy do rodziny storczykowatych. Rodzaj ten obejmuje ponad 60 gatunków występujących w warunkach naturalnych w południowo-wschodniej Azji i w Australii. Rośliny rosną tam przede wszystkim na konarach drzew (ale nie tylko). W naszym klimacie cymbidium to wspaniała roślina ozdobna, uprawiana w mieszkaniach, w doniczkach.

Wymagania cymbidium co do podłoża i stanowiska

Miejsce dla cymbidium powinno być jasne, słoneczne, ale bez możliwości padania na kwiat zbyt intensywnych promieni słonecznych. Światło stanowi bowiem w jego rozwoju bardzo ważną rolę. Pomieszczenie, w którym będzie zakwitało cymbidium powinno mieć także dobrą cyrkulację powietrza. Co do podłoża, to storczyk ten ma podobne wymagania jak inne kwiaty z jego rodziny. Podłoże powinno być przepuszczalne, o trwałej strukturze, z dużą zawartością substancji organicznej. Dobrze sprawdzi się kora sosnowa i torf lub specjalne podłoże dla storczyków.

Zobacz: Co robić, jeśli storczyk falenopsis nie chce kwitnąć

Temperatura i jej wpływ na rozwój cymbidium

Storczyk cymbidium  toleruje tylko umiarkowane temperatury. cymbidia młode, które jeszcze nie zakwitały wymagają ok. 18–20°C, a rośliny starsze, rozpoczynające kwitnienie, ok. 13–15°C. Latem cymbidium zniesie bardzo wysoką temperaturę – dochodzącą nawet do 30°C (górna granica), zimą w pomieszczeniu, w którym uprawiamy tę roślinę, temperatura nie powinna spadać poniżej 9°C.

Temperatura ma także znaczenie po okresie spoczynku rośliny tj. w lipcu, należy wtedy szczególną uwagę zwrócić na to, aby w dzień wynosiła ok. 20°C i 14°C w nocy.

Odpowiednia temperatura pozwala przede wszystkim na to, że storczyk zakwita. Zbyt wysoka i jednolita temperatura spowoduje, że kwiat będzie świetnie rósł, ale nigdy nie ujrzymy jego wspaniałych kwiatów. Latem (do września) najlepiej umieścić cymbidium na zewnątrz - w ogrodzie lub na tarasie (chroniąc przed bezpośrednim słońcem i deszczem). Dzięki temu będzie miał zapewnione odpowiednie różnice temperatur.

Podpowiadamy: Dlaczego storczyk zrzuca pąki kwiatowe i co z tym zrobić


Storczyk
Jeśli ten storczyk będzie miał przez cały czas stałą temperaturę, to niestety nie zakwitnie.Fot. Johno49 (Pixabay.com)

Jak podlewać cymbidium

Cymbidium podlewamy latem i wiosną 2 razy w tygodniu, zimą tylko jeden raz. Do minimum ograniczamy dostarczanie wody w trakcie spoczynku rośliny. Ale nie tylko. Minimalną dawkę wody dostarczamy storczykowi także zanim wydłużą się jego pędy kwiatostanowe, a więc zazwyczaj jesienią.

Nie jest wskazane przesuszanie podłoża. Kwiat zareaguje wtedy słabymi pędami.

Cymbidium wymaga raczej umiarkowanej wilgotności podłoża i powietrza. Można ją osiągnąć poprzez zraszanie rośliny, pamiętając by robić to rano! (do wieczora kwiat powinien być suchy). Pamiętajmy, że cymbidium źle zareaguje na zbyt dużą wilgotność, wtedy jego pędy będą słabe.

Co do wody, którą podlewa się storczyka, powinna być ona pozbawiona chloru oraz wapnia. Najlepiej zdobyć wodę deszczową i właśnie nią podlewać roślinę. Jeśli używamy wody z kranu, powinna być przegotowana i odstana. Dotyczy to zarówno wody używanej do podlewania, jak i zraszania storczyka.

Pamiętajmy o usuwaniu wody z podstawka. Jeśli zalegać będzie przy korzeniach – grozi to ich zniszczeniem, a tym samym zahamowaniem wzrostu i kwitnienia rośliny.

Przeczytaj takżeStorczyki nie znoszą ogrodowej ziemi 

Nawożenie storczyka cymbidium

W porównaniu z innymi storczykami cymbidium odznacza się dużymi potrzebami pokarmowymi. Wskazane jest zatem bardzo systematyczne dokarmianie roślin nawozami przeznaczonymi dla storczyków. W czerwcu cymbidium przechodzi w stan spoczynku. W tym czasie przerywa się nawożenie i znacznie ogranicza podlewanie.

 


Cymbidium
W naturze te storczyki mają kilkadziesiąt gatunków, różniących się wyglądem i wymaganiami. W sprzedaży spotyka się gatunki mieszańcowe - efektowne i przystosowane do uprawy domowej.Fot. Propertysold (Pixabay.com)

Rozmnażanie rośliny

Jeśli roślina wymaga podzielenia lub przesadzenia, to należy przeprowadzić to wiosną, gdy storczyk przestanie kwitnąć. Tradycyjnym sposobem jest podział starych rozrośniętych egzemplarzy, czego dokonujemy podczas przesadzania rośliny. Rośliny mateczne wyjmujemy z podłoża, usuwamy chore korzenie oraz stare pseudobulwy. Rośliny dzielimy tak, aby każda z nich składała się z 3 pseudobulw.

Choroby atakujące cymbidium

Zgnilizna bakteryjna jest najczęstszą chorobą spotykaną wśród cymbidium. W górnych częściach rośliny pojawiają się brązowe plamy. Żółknięciem, a następnie brązowieniem wierzchołków blaszek liściowych objawia się fuzarioza naczyniowa. Podstawa pędu rozpada się. Groźną chorobą grzybową jest także zgorzel zgnilakowa, która objawia się miękkimi, wodnistymi plamami na liściach. Z czasem porażone tkanki czernieją.

Polecamy poradnikChoroby roślin doniczkowych – jak je rozpoznawać i leczyć 

Autor: Agata Kaźmierczak
1komentarzy