Stapelia w mieszkaniu - jak o nią dbać?

„Gwiazda szeryfa”, bo tak inaczej nazywa się stapelię, jest rośliną doniczkową, mało wymagającą w uprawie. Pochodzi z Afryki, co ściśle wiąże się z tym, jakie warunki powinniśmy jej zapewnić. Zobacz, co robić, by stapelia była piękna i zdrowa.
 • Stapelia gemmiflora

  Jeśli o stapelię zadbamy od początku, będziemy mieli szansę na ujrzenie jej przepięknych kwiatów.

  kaktusy.firestorm.pl
 • Sadzonka stapelii

  Stapelia należy do sukulentów, a więc jej pędy są mięsiste, przystosowane do tego, by gromadzić wodę.

  www.iglaki24.pl
 • Stapelia verrucosa

  Piękne kwiaty stapelii staną się ozdobą każdego mieszkania, jeśli tylko o roślinę odpowiednio zadbamy.

  kaktusy.firestorm.pl
 • Stapelia variegata

  Stapelia variegata to ciekawa odmiana stapelii. Jej pięcioramienne kwiaty o średnicy ok. 13 cm zachwycają kształtem, ale nie zachęcają zapachem.

  kaktusy.firestorm.pl
 • Stapelia gigantea

  Stapelia pochodzi z Afryki. A zatem by zdrowo rosła powinniśmy zapewnić jej odpowiednie warunki.

  kaktusy.firestorm.pl
 • Stapelia

  Stapelia powinna stać w jasnym miejscu, ale wystawiona na mocne i bezpośrednie słońce, może ucierpieć.

  Katarzyna Laszczak

Stapelia to ozdobna roślina doniczkowa, należąca do sukulentów. A więc, podobnie jak inne rośliny, będące sukulentami, przystosowała się do ograniczonej dostępności wody.  Jednak to nie oznacza, że nie należy o nią dbać i regularnie podlewać.

Kwiaty „brudnoty" są niezwykłe. Przypominają kolorowe, mięsiste gwiazdy. Przeszkadzać może jedynie ich nieprzyjemny zapach. Niektórzy twierdzą, że gdy kwiat stapelii zakwita - śmierdzi padliną - na tyle, że nie warto uprawiać rośliny w domu. Ale uwaga! Mowa o stapelii pstrej. Nie każda stapelia wydziela nieprzyjemną woń, np. kwiat stapelii erectiflora – pachnie wanilią, a inne odmiany mogą nie pachnieć w ogóle.

Czytaj poradnik: Kaktusy, zielistka, dracena czyli kwiaty dla zabieganych

Stanowisko i warunki uprawy dla stapelii

Przede wszystkim miejsce, które ozdobi stapelia w doniczce, powinno być ciepłe, słoneczne, a także przewiewne. Dlaczego? Ponieważ w takich warunkach stapelia rośnie naturalnie w Afryce. Dobrze stawiać stapelię na parapecie. To odpowiednie miejsce dla kwiatu kochającego słońce. Pamiętajmy, że maksimum światła należy dostarczać stapelii przez cały rok. Bądźmy jednak ostrożni! Zbyt duża dawka promieni słonecznych spowoduje, że stapelia będzie słabo rosła, a jej pędy będą wyglądały na chore.

Nie stawiajmy stapelii w cieniu. Może on spowodować pojawienie się np. chorób grzybicznych.
Zimowa pielęgnacja stapelii jest dość specyficzna. Nie szkodzi jej bowiem suche powietrze w pomieszczeniu, ale - jak wiele sukulentów - powinna zimować w chłodzie, jednak z temperaturą nie powinna być niższa niż 12 stopni Celsjusza. Dzięki tak utrzymanej temperaturze kwiat przetrwa chłodny czas i wiosną znowu zakwitnie.


Stapelia
W dobrych warunkach stapelia szybko rozrasta się i chętnie kwitnie.Fot. Thevetia2 (Pixabay.com)

Co z zakwitaniem rośliny?

Stapelia z reguły kwitnie od sierpnia do października. Ale uwaga! W zasadzie stapelia ma nieograniczony czas kwitnięcia. Pod warunkiem, że zapewnimy jej odpowiednie podłoże, miejsce oraz pielęgnację – może zakwitnąć o każdej porze roku, nawet zimą.

Zobacz także: Kwitnące kaktusy do uprawy w domu 

Wybierz odpowiednie podłoże dla „brudnoty" i dostarczaj nawozu!

Ziemia w doniczce, przeznaczonej dla stapelii powinna być, przede wszystkim, przepuszczalna. Sprawdzą się na pewno wszelakiego rodzaju mieszanki piasku i żwiru. Raz na dwa tygodnie należy stapelię podlać nawozem dla kaktusów. Ale nie przesadzajmy, gdyż kwiat przyrasta dość szybko.

Podlewaj stapelię ostrożnie i z umiarem

Stapelia należy do sukulentów, co za tym idzie gromadzi wodę w pędach. Pamiętajmy, by nie podlewać jej zbyt często i obficie, bo zgnije. Woda też nie może zalegać w doniczce. Nie jest również wskazane całkowite przesuszenie podłoża. Wilgotność podłoża powinna być umiarkowana. Zimą podlewamy mniej, ale i rzadziej, utrzymując delikatną wilgoć podłoża. 

Autor: Agata Kaźmierczak
1komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (1)

Uprawa tego sukulenta jest bardzo prosta. Można o tym przeczytać np. tu: https://kwiatyogrodowe.blogspot.com/2018/11/smierdzaca-gwiazda-szeryfa-w...
grajoszek, 05.11.2018, 20:17