Śniedek (śniadek) – do tworzenia obwódek na rabatach i w ogrodach skalnych

Śniedek, chociaż zupełnie niepodobny do szparagów, wywodzi się właśnie z rodziny szparagowatych. Bardzo ładnie kwitnie w kwietniu i maju.
 • Śniedek

  Śniedek, znany też jako śniadek albo śpioszek, ma kwiaty niczym gwiazdki.

  Jarosław Mikietyński
 • Kwiaty śniedka baldaszkowatego

  Śniedki mają sporo gatunków, różniących się wyglądem i wymaganiami. Do najmniej wymagających należy śniedek baldaszkowaty.

  Zimt2003 (Pixabay.com
 • Śniedek Saundresa

  Do bardziej okazałych, ale też wymagających należy m.in. śniedek Saundersa. Nie jest on odporny na mróz i ma małe szanse przezimować w gruncie.

  Lughty (Pixabay.com)
 • Śniedek wąptliwy

  Pięknie wygląda też śniedek wątpliwy. Pod koniec zimy bywa sprzedawany jako roślina pokojowa. Można go też uprawiać w ogrodzie, ale nie zimuje w gruncie.

  Cohdra (Morguefile.com)
 • Śniedki

  Kwiaty śniedków budzą się dość późno w ciągu dnia i wcześnie się zamykają. Zamykają się również podczas brzydkiej pogody.

  Couleur (Pixabay.com)
 • Śniedek górski

  Botaniczna nazwa śniedków oznacz "ptasie mleko" (Ornithogalum). Jednak śniedki są trujące - szczególnie osoby chore na serce powinny uważać na przypadkowe spożycie tej rośliny.

  2017343 (Pixabay.com)

Białe, delikatne kwiaty z sześcioma płatkami, przypominające gwiazdki, są charakterystyczne dla śniedka. Ta roślina cebulkowa, z daleka przypominająca lilię, ale drobniejsza. Kwitnie w maju, niekiedy już w kwietniu. Dorasta czasem do ponad pół metra, chociaż zazwyczaj nie jest wyższa niż 30 centymetrów. Śniedki mają sporo gatunków, różniących się pokrojem, wielkością i kolorem kwiatów, a także odpornością na mróz.

Śniedek reaguje na porę dnia i pogodę

Niektórzy ogrodnicy śmieją się, że śniedek ma swój ustalony dzień roboczy. To dlatego, że codziennie, o ile jest ładna i słoneczna pogoda, wykonuje jednakową pracę – otwiera kwiaty między godz. 10 a 11, natomiast zamyka je mniej więcej o godz. 15 lub 16. W pochmurne dni i wieczorem w ogóle nie otwiera kwiatów. To tak, jakby przesypiał niepogodę. Nie bez powodu zatem w niektórych rejonach Polski ogrodnicy nazywają tę roślinę śpioszkiem.

Polecamy teżNiezawodne lilie ozdobą ogrodu 

Kolory śniedka

Druga ciekawostka: gdy kwiaty zaczynają kwitnąć, to liście zaczynają zamierać. Liście powinno się usunąć dopiero, gdy całkowicie pożółkną. Białe śniedki (śniedek baldaszkowaty lub śniadek zwisły) są najczęściej spotykane, lecz występują ponadto śniedki o pomarańczowych lub żółtych kwiatach (śniedek wątpliwy). Dekoracyjna roślina spełnia się do tworzenia obwódek na rabatach, obrzeży trawników oraz na skalniaki. Pod młodymi drzewami też może rosnąć z powodzeniem. Śniedka można także uprawiać w doniczce.

Roślina wrażliwa na mróz

– Cebulki śniedka sadzi się przeważnie we wrześniu, czasem w październiku. U nas śniedek nie jest zbyt popularny, to za sprawą tego, że jest dosyć wrażliwy na ujemne temperatury i może przemarzać zimą – informuje Jarosław Mikietyński, ogrodnik Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. – Kwiat jest ciepłolubny, pochodzi z Afryki i tam jest o wiele cieplej niż w naszych warunkach. Jednym z gatunków dosyć wytrzymałych na niskie temperatury jest natomiast śniedek baldaszkowaty.

Śniedek na dziko i w ogrodzie

Śniedek baldaszkowaty rośnie w Polsce nawet dziko (najczęściej jako "uciekinier" z ogródków). Rzadziej można spotkać także śniedka cienkolistnego (objętego ochroną) oraz śniedka Buchego o oryginalnych biało-zielonych kwiatach. Te gatunki mogą zimować w gruncie i są najłatwiejsze w uprawie.

Natomiast tylko w uprawie ogrodowej występują szczególnie dekoracyjne gatunki, np. śniedek wątpliwy - o żółto-pomarańczowych kwiatach, które tworzą kwiatostan przypominający szyszkę. Jego cebulki powinny zimować w chłodzie, ale nie w gruncie (cebulki można np. umieścić w donicy, którą przetrzymamy w chłodnej piwnicy, garażu itp).
Śniedek wątpliwy nadaje się również do uprawy doniczkowej. Czasem można spotkać kwitnące śniedki wątpliwe w sprzedaży już pod koniec zimy - można je wtedy kupić jako roślinę pokojową.

Innym okazałym gatunkiem jest np. śniedek Saundersa. Ma on białe kwiaty z charakterystycznym czarnym "oczkiem". Również nie jest mrozoodporny i nie powinno się go zostawiać w ogrodzie na zimę.

Warunki dobre dla śniedka

Słoneczne, osłonięte od wiatru miejsce to odpowiednie miejsce dla śniedka. W półcieniu też powinien zdrowo rosnąć. Lubi on również lekką, pulchną glebę. Podlewanie powinno być najwyżej umiarkowane (wystarczy raz w tygodniu), ponieważ jeśli ziemia będzie zbyt wilgotna, bulwa zacznie gnić i zmarnuje się cała roślina. – Ona magazynuje wodę w swojej cebuli – wyjaśnia ogrodnik. – Cebula jest także magazynem mikroelementów danej rośliny. 

Warto przeczytaćDereń kousa to krzew o wdzięcznych białych kwiatach 

Susza jej nie szkodzi, jedynie wspomniany mróz. Jeżeli ma przezimować w ziemi, powinno się ją zabezpieczyć, np. agrowłókniną. Innym sposobem jest wykopanie cebul jesienią, włożenie do pojemnika albo donicy, przysypanie piaskiem i przechowanie ich w chłodnym, raczej suchym miejscu (np. w piwnicy) aż do wiosny. Bulwy mogą zacząć wypuszczać nowe kwiaty już w lutym, zależnie od gatunku śniedka.

Śniedek niebezpieczny dla serca

Śniedek jest odporny na większość chorób i szkodników. Zdarza się, że grzyb zaatakuje cebulę. Wówczas warto sięgnąć po oprysk ze środkiem grzybobójczym przeznaczonym dla roślin ozdobnych.

Niestety uprawiając śniedka należy zachować pewną ostrożność - roślina jest toksyczna (po spożyciu). Jest szczególnie niebezpieczna dla osób z chorobami serca (jest kardiotoksyczna). Uważajmy więc na możliwość przypadkowego zjedzenia tej rośliny.

 


Śniadek baldaszkowaty
Śniadek baldaszkowaty rośnie czasem dziko. Rozprzestrzenia się przede wszystkim jako "uciekinier" z upraw.Fot. zimt2003 (Pixabay.com)

 

Autor: Katarzyna Piojda
0komentarzy