Słonecznik zwyczajny - jak go uprawiać? Poradnik

Słonecznik ogrodowy spełnia dwie funkcje: zdobi i dostarcza smacznych pestek. Jego uprawa nie jest trudna, potrzebuje tylko stałego dostępu do słońca.
  • Słonecznik zwyczajny

    Słoneczniki mogą kwitnąc nawet do października.

    Anita Koszałkowska
  • Słonecznik w ogrodzie

    Anita Koszałkowska

Słonecznik należy do roślin silnie rosnących, jego łodyga może sięgać nawet trzech metrów. Dlatego słoneczniki najlepiej sadzić przy płotach, o które mogą się opierać. Dzięki mocnemu systemowi korzeniowemu roślina przetrwa letnie wichury. 

Nasiona w koszyczku kwiatowym dojrzewają w sierpniu. Jeśli zaczną się nimi interesować ptaki warto zawiązać na nich worek lub włókninę. 

Niskie formy mogą rosnąć na rabatach kwiatowych, wysokie w skupiskach lub samodzielnie. Kwiaty nadają się do cięcia, ale w wazonach nie wytrzymują zbyt długo. Kwitną od lipca do października. Przyciągają owady do ogrodu, a zwłaszcza pszczoły. 

Słoneczniki należą do roślin pobierających duże ilości wody i składników pokarmowych, dlatego inne, słabsze kwiaty rosnące w sąsiedztwie mogą być poszkodowane. Aby temu zapobiec należy kwiaty,  szczególnie podczas suszy, intensywnie podlewać. 

Słonecznki wymagaja stanowiska mocno nasłonecznionego i gleby żyznej, dobrze nawożonej. Miejsce, w którym planujemy wiosną posadzić nasiona należy jesienią nawieźć obornikiem

Autor: Anita Koszałkowska
0komentarzy