Skrzydłokwiat - jego pielęgnacja, uprawa i właściwości

Skrzydłokwiat to ozdobna tropikalna roślina, która wymaga obfitego podlewania, ale odwdzięczy się za nie, oczyszczając powietrze w pomieszczeniu, w którym się znajduje.
  • Skrzydłokwiat

    Skrzydłokwiat jest łatwą w uprawie rośliną, która ma zdolność wychwytywania z powietrza substancji toksycznych.

    Magdalena Kmita-Kulesza

Gęste ciemnozielone lancetowane liście i białe kwiaty Spathiphyllum, nasuwające kształtem na myśl owadzie skrzydła, decydują o walorach ozdobnych tej rośliny.

Piękność z tropików 

Kwiaty o wydatnych kolbach i białej kolbie kwiatostanu utrzymują się przez całe lato, zieleniejąc przed uschnięciem. Skrzydłokwiat doskonale się zaprezentuje solo, ale może też być wdzięcznym elementem większej kompozycji roślin o ozdobnych liściach. Wszystkie z uprawianych w doniczkach odmian tej tropikalnej rośliny osiągają wysokość ok 30 cm.

 Polecamy również: Kwitnące rośliny doniczkowe, które są łatwe w uprawie 

Skrzydłokwiat idealny do sypialni

Nie tylko walory ozdobne przesądzają o tym, że roślinę tę warto hodować, szczególnie w tych pomieszczeniach, w których spędzamy sporo czasu, np. w sypialni. Skrzydłokwiat ma właściwości oczyszczania powietrza, z którego wychwytuje toksyczne substancje lotne jak np. aceton, alkohol czy benzen. Dzięki temu korzystnie wpływa na zdrowie mieszkających z nim osób.

Upodobania skrzydłokwiatu – niezbyt jasno, mocno wilgotno

W gęstych tropikalnych lasach, niewielki skrzydłokwiat zajmuje najniższe piętro, na które trafia raczej niewiele światła, przechwyconego przez wyższe rośliny. Takie warunki będzie też preferował ustawiony w mieszkaniu: półcień, światło niezbyt intensywne, raczej rozproszone. Tropikalne pochodzenie decyduje też o jego upodobaniu do wilgoci: żyzną ale raczej luźną ziemię z domieszką torfu i piasku latem nawadniamy nawet 3–5 razy tygodniowo (podłoże w doniczce powinno być stale wilgotne), a zimą 2 razy na tydzień. Zdecydowanie lubi też zraszanie powietrza i liści, które można od czasu do czasu przetrzeć wilgotną ściereczką, ale nie nabłyszczać.

 Dowiedz się: Jak uprawiać drzewko szczęścia, czyli grubosza

Optymalna dla skrzydłokwiatu temperatura latem powinna przekraczać nieco 20 stopni, ale zimą wynosić raczej nie więcej niż 19 stopni Celsjusza.
Roślinę przesadzamy wiosną do doniczki nieco tylko większej od tej, w której rosła dotąd. Można przy tym rozmnożyć ją, dzieląc kłącza, które następnie sadzimy do niewielkich doniczek i przykrywamy czepkiem z folii.

Kiedy skrzydłokwiat choruje

Skrzydłokwiat nie należy do roślin bardzo wrażliwych i chorowitych, ale kiedy coś mu nie pasuje, potrafi to dość szybko pokazać. Nie lubi przeciągów i przesuszenia. Gdy cierpi na niedobór wilgoci, liście smętnie zwisają. Należy wówczas wstawić doniczkę do większego pojemnika z wodą, po czym zwiększyć intensywność podlewania. Nadmiar wilgoci uwidacznia się z kolei czasem w usychających końcówkach liści. Blednące i zżółkniałe są oznaką nadmiernego nasłonecznienia, a brak kwiatów powinien nas sprowokować do odżywienia rośliny płynnym nawozem.

 Polecamy poradnik: Dlaczego skrzydłokwiat nie kwitnie?  

Skrzydłokwiat może też zostać zaatakowany przez szkodniki: przędziorki i mszyce. Należy wówczas sięgnąć niezwłocznie po odpowiedni środek owadobójczy.

Autor: Joanna Turakiewicz
0komentarzy