Skończył się sezon truskawkowy. Co dalej z truskawkami w ogrodzie

Na pewno nie wolno truskawkowych krzaczków zostawić samym sobie. Jeśli chcemy, żeby w przyszłym roku znowu ładnie obrodziły, musimy zadbać o nie już teraz.
  • Krzak truskawki

    Będziemy mieć na pewno mniej pracy przy pielęgnacji truskawek, jeśli zastosujemy np. czarną ogrodniczą folię.

    Ilona Burkowska

Pozostawiona bez opieki truskawkowa grządka prędko zamienia się w chwastowisko. Chwasty mogą tak bardzo zdominować truskawki, że jesienią trzeba będzie ich wręcz szukać w zielonej gęstwinie.

Rozłogi osłabiają macierzystą roślinę

Pielenie przestrzeni między truskawkowymi rzędami jest równie niezbędne, jak usuwanie rozłogów. To „dzieci" truskawki – matki. Jeden krzaczek może wydać ich na świat kilka.

Warto zobaczyć: Odmiany truskawek 

Rozłogi można wykorzystać jako sadzonki. Wtedy oczywiście należy im pozwolić się rozrosnąć i ukorzenić. Jeśli jednak nie będziemy ich chcieli użyć jesienią na sadzonki, trzeba jak najszybciej odciąć je od macierzystej rośliny i wyrzucić. Po to, żeby jej niepotrzebnie nie osłabiały.

Koniecznie usuń stare liście i spleśniałe truskawki

Niezbędnym zabiegiem pielęgnacyjnym po owocowaniu jest usunięcie starych liści. Często są one porażone chorobami. Bezwzględnie trzeba też usunąć spleśniałe owoce. Taki zabieg pozwoli zlikwidować zarodniki grzybów i szkodniki oraz ich jaja.

Przeczytaj PORADNIK: Jak rozpoznawać i leczyć choroby truskawek

Niektórzy ogrodnicy po owocowaniu ścinają po prostu wszystkie liście truskawek 6-7 cm nad ziemią. Hamuje to też wyrastanie nowych rozłogów.
Zbyt późne ścięcie wszystkich liści jest szkodliwe, bo mogą nie zdążyć odrosnąć przed chłodami.
Ścinanie liści nie dotyczy rzecz jasna odmian powtarzających owocowanie (zobacz, jak zadbać o takie odmiany). Wytwarzają one owoce od lipca niemal do pierwszych przymrozków.

Czasem trzeba podsypać trochę ziemi pod krzaczki truskawek

Kiedy już dokładnie odchwaścimy grządkę i zetniemy liście, warto przyjrzeć się, czy bryła korzeniowa krzaczków truskawek nie zaczyna wystawać ponad powierzchnię ziemi. Jeśli tak się dzieje, podsypujemy odpowiednią ilość dobrze rozłożonego kompostu. Wcześniej ziemię oczywiście spulchniamy.
Te wszystkie zabiegi spowodują, że kiedy za kilka tygodni truskawki zaczną zawiązywać pąki kwiatowe, z których w przyszłym roku powstaną owoce, będą to robić w lepszej kondycji.

Lifting truskawek konieczny co trzy-cztery lata

Truskawki owocują ładnie najwyżej przez cztery lata. Po tym czasie należy krzaczki usunąć i posadzić nowe. Niektórzy radzą nawet przeprowadzać taki lifting co trzy lata.
Trzeba koniecznie pamiętać, żeby nową truskawkową grządkę założyć w innym miejscu. Rośliny będą mniej narażone na choroby grzybowe.

Przeczytaj również: Jak uprawiać kolorowe truskawki i poziomki 

Najlepiej posadzić nowe truskawkowe krzaczki jeszcze latem. Będą wtedy miały dostatecznie dużo czasu na rozrośnięcie się i wytworzenie silnego systemu korzeniowego. Zbyt późne posadzenie grozi przemarzaniem sadzonek zimą. Jest też przyczyną niskich plonów w pierwszym roku uprawy.

Nowych sadzonek truskawkowych nie sadź zbyt gęsto

Dla nowych sadzonek należy wybrać miejsce słoneczne, bo truskawki lepiej rosną w ziemi szybko nagrzewającej się. Szybciej też na słońcu obsychają po deszczu, co zmniejsza ryzyko chorób grzybowych.

Pamiętajmy, że krzaczków truskawek nie powinniśmy sadzić zbyt blisko siebie. Rzędy trzeba wyznaczyć co 60 cm, a w rzędzie umieścić truskawki do 35 cm. Nie wolno też sadzić truskawek w miejscu, gdzie wcześniej rosły poziomki lub maliny, bo narazi się je na choroby typowe dla tych owoców. Na dwa-trzy tygodnie przez posadzeniem nowych sadzonek należy ziemię zasilić kompostem lub rozsypać nawóz mineralny i wymieszać grabiami.

Wiosną koniecznie usuń stare liście

Nawet jeśli po zbiorach ścięliśmy liście truskawek, to i tak do jesieni urośnie trochę nowych. Wiosną trzeba te liście koniecznie usunąć, najlepiej ręcznie. Można je też wygrabiać, ale ostrożnie, żeby nie uszkodzić wierzchołków nowych pędów.

Dowiedz się: Jak pielęgnować róże w ogrodzie

Pamiętajmy, że stare liście i pozostałości rozłogów są doskonałą pożywką dla szkodników i źródłem wielu chorób. Zimują w nich przędziorki, formy przetrwalnikowe grzybów powodujących białą i czerwoną plamistość liści oraz mączniak prawdziwy truskawki.

Autor: Ilona Burkowska
1komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (1)

fajny artykuł, ale wcale nie trzeba pozbywac się starych krzaków wystarczy co 2,3 lata sercować stary krzak, czyli pozbyc się starych obrośnietych krzaków a zostawić jedno wieksze serce krzaka
mika, 03.08.2012, 14:45