Skoczogonki – szkodniki, które „wygryzą” prawie każdą roślinę. Jak zwalczyć skoczogonki

Skoczogonek nie ma oczu. Ma kilka milimetrów długości, a na odwłoku tzw. widełki skokowe i swoisty hamulec. Skoczogonki są ogrodowymi szkodnikami. Radzimy, jak się z nimi uporać.
 • Skoczogonek

  W pojedynkę skoczogonek nie jest szkodliwy, ale zwykle działa w grupie, która niestety niszczy roślinę.

  Krister
 • Skoczogonki

  Skoczogonki mają najczęściej mleczny, na pół przezroczysty kolor.

  Gulgenova
 • Szkodniki ogrodowe

  Skoczogonki to szkodniki ogrodowe, które najbardziej dają się we znaki roślinie, gdy występują w grupie.

  Quzzy

Skoczogonki są białe lub przezroczysto-białe, rzadziej szare. Mają z reguły 2–3 milimetry długości. W sumie opisano około 8 tysięcy gatunków, a w samej Polsce występuje około 300 gatunków skoczogonków. A nowo rozpoznanych szkodników przybywa.

PoradnikJak skutecznie pozbyć się mszycy

Skoczogonek nawet dwa kilometry pod ziemią

W 2012 roku naukowcy w Abchazji, na zachodnim Kaukazie, odkryli kolejny gatunek. Skoczogonek, któremu nadano nazwę Plutomurus ortobalaganensis mieszka ponad 2 kilometry pod ziemią w najgłębszej jaskini świata, Jaskini Krubera mierzącej 2190 metrów. Wcześniej badacze natrafiali na te owady maksymalnie pół metra pod ziemią. Na powierzchni, zwłaszcza w ogrodach, skoczogonków też nie brakuje. Niestety.

Gdzie najczęściej pojawiają się skoczogonki

Skoczogonki lubią wilgoć, pokazują się więc w mchu, lesie, a nawet w śniegu. W warunkach stworzonych przez człowieka, choćby w szklarniach, również są one spotykane. Na działce często mieszkają w kompoście. Uczestniczą, podobnie, jak dżdżownice, w jego rozkładzie. Czasem więc działkowcy sami „zapraszają" te robaki do ogrodu. To znaczy: kompostując ziemię, przy okazji dostarczają jej skoczogonków. Podobnie bywa, gdy producent ziemi doniczkowej doda do niej świeżego kompostu, aby ją ulepszyć, może to być kompost ze skoczogonkami.

Jak skoczogonki niszczą roślinę

W małej ilości skoczogonki są niegroźne, a nawet pomocne, bo przetwarzają masę organiczną, która po rozkładzie stanowi substancję odżywczą dla roślin. Szkodniki te działają najczęściej w grupach. Niektórzy ogrodnicy żartują, że skoczogonki to zorganizowana grupa przestępcza. I trochę jest w tym racji.

Jak z nimi walczyć?: Szkodniki glebowe 

W pojedynkę skoczogonki nic złego nie zrobią, ale zespołowo zmiany w ich wykonaniu widać na roślinie gołym okiem. – Robaki gryzą liście, tworząc w nich dziury i ogryzają korzenie – tłumaczy Jarosław Mikietyński, ogrodnik Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. – Jeżeli korzenie stają się osłabione, roślina przestaje rosnąć, schnie, zaczyna umierać. Uszkodzone kwiaty szybciej łapią infekcje grzybowe.

 


Epipremnum złociste
Jeśli roślina zamiera bez wyraźnego powodu może to świadczyć o inwazji skoczogonków w doniczce.Fot. Epicantus (Pixabay.com)

Jak zwalczyć skoczogonki

Jeżeli ziemia ze skoczogonkami znajduje się w doniczce, ogrodnicy stosują taki pomysł: doniczkę tę lub korytko pełne skażonej ziemi zanurzają w wiadrze z wodą i tak ją zabezpieczają, żeby woda jej nie wyparła (trzeba obciążyć donicę). Tafla wody powinna znajdować się kilka albo najlepiej kilkanaście centymetrów nad górą doniczki. Po paru godzinach woda sama wypchnie skoczogonki z gleby. Trzeba tę wodę wylać już razem ze skoczogonkami. Po takiej akcji rośliny nie powinno podlewać się nawet przez tydzień. I to nie tylko dlatego, że przed chwilą przez kilka godzin była zanurzona cała. To przede wszystkim dlatego, że skoczogonki, które nie zostały podczas zabiegu wyparte przez wodę, należy zlikwidować drugim sposobem. Skoro zatem one nie lubią żyć w suchym miejscu, trzeba doprowadzić do tego, żeby ziemia została przesuszona. Minus jest natomiast taki, że brak podlewania może spowodować zmarnowanie rośliny.

Radzimy: Co robić, kiedy pojawiają się miseczniki, tarczniki, przędziorki i wełnowce - szkodniki roślin

Chemia działająca na skoczogonki

Naturalne metody bywają nieskuteczne, ponieważ nawet jeśli zlikwidują dorosłe osobniki skoczogonków, to przetrwają jaja, z których wylęgną się nowe szkodniki. Jeden ze sposobów chemicznych to pałeczki, w których znajduje się środek przeciw owadom. Wtyka się je w glebę. Opryski też są popularne. – Ważne, aby były to preparaty długo działające – podkreśla Mikietyński. – To tzw. środki układowo-systemiczne, czyli opryski, których działanie jest rozłożone w czasie. Zwykle opryski działają bezpośrednio po ich zastosowaniu. Skoczogonki uaktywniają się przeważnie nocą, więc tradycyjny oprysk w dzień może stać się nieskuteczny, ponieważ skoczogonków wtedy nie ma na kwiatach i krzewach. Środki długo działające mają to do siebie, że substancje uwalniane są zazwyczaj kilka godzin po dokonaniu oprysku. Po pierwszym oprysku czynność należy powtórzyć raz albo dwa razy. 

Dowiedz się: Jak pozbyć się nornicy z ogrodu

Autor: Katarzyna Piojda
3komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (3)

Jak wyjaśnić, od poważnych biologów słyszę, że są ważnym składnikiem ekosystemu, zagrożonym (lokalnie, czy może też efemeryczne gatunki?) wyginięciem (jak się z Puszczy Białowieskiej, wbrew wiekom naturalnego rozwoju, wywozi obalone drzewa, to nie rosną na nich grzyby itp., którymi się skoczogonki żywią), a tu szkodniki?
KKE, 21.06.2017, 12:51
W jednym miejscu pożyteczne, w innym szkodniki. Zależy to od skali. W naturze jest dużo materii organicznej, więc nie mają po co zjadać liści, czy korzeni, a przyczyniają się do rozkładu materii. W domach, szklarniach i innych sterylnych środowiskach stworzonych przez człowieka martwej materii albo nie ma wcale, albo jest jej za mało, więc skoczogonki zjadają, co mają - korzenie, przez co niszczą rośliny. Niestety sterylność wcale nie jest taka dobra, jak niektórzy próbują nam wmówić. Im więcej czystości, tym więcej chemii trzeba, żeby ją zachować i ratować to, na czym nam zależy. A przy okazji trujemy siebie.
Kosia, 04.10.2017, 10:54
Skoczogonki to zróżnicowana grupa stawonogów obejmująca kilka tysięcy gatunków, z czego około 300 występuje w Polsce. Są powszechne w uprawach ogrodowych a nawet w ziemi u roślin pokojowych. Zazwyczaj nie powodują żadnych szkód, gdyż żywią się materią organiczną. Problem powstaje, gdy zaczynają masowo rozmnażać się i nie wystarcza im pokarmu.
https://ogrodosfera.pl/blog/osobliwy-przypadek-skoczogonkow
Skoczogonek, 25.11.2019, 21:13