Skalniaki: jak je stworzyć i czym obsadzić

Wystarczy odrobina wyobraźni, by z nieużytku lub naturalnego spadu w ogrodzie stworzyć skalniak, który będzie zdobił od wczesnej wiosny po późną jesień.
 • Przydomowy skalniak

  Na skalniakach zawsze pięknie wyglądają różne odmiany rojników. Kliknij w zdjęcie i zobacz galerię roślin na skalniaki.

  Katarzyna Laszczak
 • Skalniak przy domu

  Przydomowy skalniak należy obsadzić roślinami, które kwitną w różnych porach roku.

  Anita Koszałkowska
 • Rozwar wielokwiatowy

  Rozwar wielokwiatowy jest jedną z ciekawszych bylin spotykanych w ogrodach. Kwiaty pojawiają się na szczytach jego wzniesionych, sztywnych pędów latem (VII-IX).

  Anita Koszałkowska
 • Ułudka wiosenna

  Ułudka wiosenna jest niską byliną rozłogową. Ma dość duże sercowate liście. Roślina osiąga wysokość do 15 cm. Jej kwiaty są podobne do niezapominajek.

  Anita Koszałkowska
 • Skalnica Arendsa

  Skalnica Arendsa jest jednym na najbardziej popularnych gatunków skalnic. Wiosną rośliny te wyglądają jak dywan kwiatów. Jednak ich dekoracyjnym wyglądem możemy cieszyć się cały rok, ponieważ jej liście są zielone również zimą.

  monikasmigielska (Pixabay.com)
 • Na przydomowym skalniaku

  Mydlnica darniowa i płomyk (floks szydlasty) są do siebie bardzo podobne. Obie rośliny nadają się na skalniaki.

  Anita Koszałkowska
 • Rojnik

  Rojnik

  Anita Koszałkowska
 • Stokrotka trwała

  Stokrotka trwała

  Anita Koszałkowska
 • Płomyk

  Płomyk inaczej nazywany jest floksem szydlastym.

  Katarzyna Laszczak
 • Smagliczówka na skalniaku

  Smagliczówka ma żółte kwiatki

  Anita Koszałkowska

Skalniak nie jest rabatą jednolitą, mogą na nim rosnąć rośliny mające różne wymagania. Jedne lubią słońce, inne cień, jedne znoszą wiatry, inne wolą miejsce osłonięte. Są takie, które wolą miejsce rozległe i takie, którym wystarczą szczeliny między kamieniami. Dlatego planując stworzenie skalniaka, trzeba mieć na uwadze różne potrzeby roślin. Jeśli nie mamy naturalnej skarpy, np. przy murku garażowym lub po wyciętym, starym drzewie możemy ją samodzielnie usypać.

Jaka ziemia na skalniaki w ogrodach 

 Zazwyczaj ziemia w skalniaku jest identyczna z tą, którą mamy w ogrodzie. Idealne będą piaski gliniaste lub spiaszczone gliny, które możemy wzbogacić torfem lub kompostem. Trzeba też pamiętać o odpowiednim odczynie gleby. Trzeba zaplanować miejsca dla roślin wapniolubnych i takich, które do odpowiedniego wzrostu potrzebują ziemi zakwaszonej. Miejsca te należy oddzielić od siebie np. kamieniami.

Zobacz poradnik: Jak założyć skalniak w ogrodzie 

Kamienie na skalniakach jak w naturze 

Kamienie są nie tylko ozdobą, ale mają też stworzyć naturalny klimat. Na skalniaki można wykorzystać otoczaki i piaskowce lub sprowadzić z kamieniołomów odłamki skał. Należy jednak pamiętać, by nie przesadzić z liczbą kamieni. Lepiej zastosować kilka dużych głazów niż kilkanaście mniejszych. Można też wykorzystać stare pnie drzew i konary.


Skalniak w ogrodzie
Skalniak w ogrodzieFot. Magdalena Kmita-Kulesza

Sadzimy rośliny na skalniaku

Przed posadzeniem roślin trzeba bardzo dokładnie oczyścić ziemię, by nie przeoczyć perzu czy skrzypu, które szybko rozprzestrzenią się po rabacie. Sadząc rośliny na skalniaku należy zwrócić uwagę na ich mrozoodporność. Zazwyczaj są one odporne, ale jeśli posadzimy gatunki ciepłolubne, trzeba będzie na zimę okryć je igliwiem.

Większość roślin skalnych poradzi sobie z dłuższym okresem suszy, ale nie za długim. Wiosną i jesienią wszystkie rośliny potrzebują wilgoci. Podobnie w trakcie upalnego lata, szczególnie gdy wyjeżdżamy na urlop. Rośliny na skalniakach podlewać należy rankiem lub pod wieczór, delikatnym strumieniem, by spływająca woda nie wypłukiwała roślin.

Polecamy: Rośliny na słoneczny skalniak

Gatunki roślin na skalniaki

Rozwar wielokwiatowy
Jego kwiaty w kształcie dzwonków tworzą luźne kępy, lubią się rozrastać. Dlatego należy wybrać dla nich większe połacie, by mogły swobodnie się rozprzestrzeniać. Gleba powinna być przepuszczalna, żwirowo-próchnicza, a stanowisko półcieniste lub osłonięte w trakcie największego nasłonecznienie. Są mrozoodporne.


Rozwar wielokwiatowy
Rozwar wielkokwiatowy (Platycodon grandiflorus) osiąga zwykle 50-70 cm wysokości. Jego kwiaty wyrastają na szczycie pędów i mają dzwonkowaty kształt o średnicy ok. 5 cm. Są odmiany kwitnące na biało, różowo, fioletowo i niebiesko.Fot. PublicDomainPictures (Pixabay.com)

Przeczytaj więcej: Rozwar wielkokwiatowy - ozdoba ogrodu i balkonu 

Płomyk, czyli floks szydlasty 
Łodygi płomyka tworzą gęste poduszczeczki, z których wyrastają jasnoróżowe, białe lub liliowe drobne kwiatki, które kwitną w maju. Lubią glebę piaszczysto - gliniastą, a stanowisko słoneczne lub lekko ocienione. Roślina wrażliwa na nadmiar wilgoci.

Ułudka wiosenna
Delikatne niebieskie kwiaty ułudki pojawiają się już w marcu. Roślina tworzy jasnozielone kępki z lancetowatych liści. Z łatwością zadarnia teren, dlatego nadaje się na dolne tarasy skalniaków lub pod drzewa. Potrzebuje stanowiska zacienionego, ziemi próchniczej i wilgotnej.

Skalnica Arendsa
Okres kwitnienie skalnicy Arendsa przypada na maj i czerwie. W tym okresie ponad zielone kobierce na łodyżkach o wysokości ok 20 cm. wyrastają drobne kwiatki. Rozległość dywanów zależy od wieku rośliny i może dochodzić do kilkudziesięciu centymetrów. Ten gatunek skalnicy lubi gleby lekkie, średnio żyzne, raczej suche. Jednak toleruje też gleby bardziej wilgotne i zasobne. Rośliny te najlepiej rosną w miejscach jasnych i ciepłych.

Dowiedz się więcej: Uprawiamy skalnice – urocze rośliny nie tylko na skalniaki 

Smagliczówka
Roślina zimozielona, której łodygi wiosną wydłużają się, a ich wierzchołki obsypują żółtymi kwiatami, dobrze rośnie wokół kamieni. Gleba powinna być przepuszczalna i sucha, a stanowisko słoneczne.

Stokrotka trwała
Pełne, intensywnie czerwone kwiaty kwitną już od kwietnia, nadaje się na niższe warstwy skalniaka lub jako roślina obwódkowa. Lubi stanowiska słoneczne, ziemię próchniczą i wilgotną.

Przeczytaj: Rojniki pełzną po kamieniach

Rojnik
Doskonały na skalniaki, pięknie się po nich rozprzestrzenia. Rojnik dobrze znosi susze i mrozy. Najlepiej wygląda na półkach skalnych lub w szczelinach. Jeśli będzie zbyt ekspansywny, wystarczy usunąć kilka jego rozetek. 

Więcej o roślinach na skalniak dowiesz się na forumogrodowe.pl.

forumogrodowe.pl


Skalniak w ogrodzie
Skalniaki to ciekawy element aranżacji ogrodu.Fot. Magdalena Kmita-Kulesza

Autor: Anita Koszałkowska
1komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (1)

Także zakładaliśmy ogród, w tym skalniak własnymi rękami, ale z pomocą serwisu Planujemy ogród. Wiele ciekawych pomysłów zaczerpneliśmy z tego serwisu. Polecamy wszystkim ogrodnikom.
LAgertha, 24.04.2019, 12:02