Skalniaki: jak je stworzyć i czym obsadzić

Wystarczy odrobina wyobraźni, by z nieużytku lub naturalnego spadu w ogrodzie stworzyć skalniak, który będzie zdobił od wczesnej wiosny po późną jesień.
 • Skalniak przy domu

  Przydomowy skalniak należy obsadzić roślinami, które kwitną w różnych porach roku.

  Anita Koszałkowska
 • Dzwonek

  Dzwonek na skalniaku

  Anita Koszałkowska
 • Mydlnica darniowa

  Mydlnica darniowa na przydomowym skalniaku

  Anita Koszałkowska
 • Rojnik

  Rojnik

  Anita Koszałkowska
 • Stokrotka trwała

  Stokrotka trwała

  Anita Koszałkowska
 • Ułudka

  Ułudka

  Anita Koszałkowska
 • Płomyk

  Płomyk

  Anita Koszałkowska
 • Smagliczówka

  Smagliczówka

  Anita Koszałkowska

Skalniak nie jest rabatą jednolitą, mogą na nim rosnąć rośliny mające różne wymagania. Jedne lubią słońce, inne cień, jedne znoszą wiatry, inne wolą miejsce osłonięte. Są takie, które wolą miejsce rozległe i takie, którym wystarczą szczeliny między kamieniami. Dlatego planując stworzenie skalniaka, trzeba mieć na uwadze różne potrzeby roślin. Jeśli nie mamy naturalnej skarpy, np. przy murku garażowym lub po wyciętym, starym drzewie możemy ją samodzielnie usypać.

Jaka ziemia na skalniak 

Zazwyczaj ziemia w skalniaku jest identyczna z tą, którą mamy w ogrodzie. Idealne będą piaski gliniaste lub spiaszczone gliny, które możemy wzbogacić torfem lub kompostem. Trzeba też pamiętać o odpowiednim odczynie gleby. Trzeba zaplanować miejsca dla roślin wapniolubnych i takich, które do odpowiedniego wzrostu potrzebują ziemi zakwaszonej. Miejsca te należy oddzielić od siebie np. kamieniami.

Zobacz: Jak założyć ogród skalny czyli alpinarium 

Kamienie jak w naturze 

Są nie tylko ozdobą, ale mają stworzyć naturalny klimat. Można wykorzystać otoczaki i piaskowce lub sprowadzić z kamieniołomów odłamki skał. Należy jednak pamiętać, by nie przesadzić z liczbą kamieni. Lepiej zastosować kilka dużych głazów niż kilkanaście mniejszych. Można też wykorzystać stare pnie drzew i konary.

Sadzimy rośliny

Przed posadzeniem roślin trzeba bardzo dokładnie oczyścić ziemię, by nie przeoczyć perzu czy skrzypu, które szybko rozprzestrzenią się po rabacie. Sadząc rośliny na skalniaku należy zwrócić uwagę na ich mrozoodporność. Zazwyczaj są one odporne, ale jeśli posadzimy gatunki ciepłolubne, trzeba będzie na zimę okryć je igliwiem.

Większość roślin skalnych poradzi sobie z dłuższym okresem suszy, ale nie za długim. Wiosną i jesienią wszystkie rośliny potrzebują wilgoci. Podobnie– w trakcie upalnego lata, szczególnie gdy wyjeżdżamy na urlop. Podlewać należy rankiem lub pod wieczór, delikatnym strumieniem, by spływająca woda nie wypłukiwała roślin.

Gatunki roślin skalnych

Dzwonki
Tworzą luźne kępy, lubią się rozrastać, dlatego należy wybrać dla nich większe połacie, by mogły swobodnie się rozprzestrzeniać. Gleba powinna być przepuszczalna, żwirowo-próchnicza, a stanowisko półcieniste lub osłonięte w trakcie największgo nasłonecznienie. Są mrozozodporne.

Płomyk
Łodygi tworzą gęste poduszczeczki, z których wyrastają jasnoróżowe, białe lub liliowe drobne kwiatki, które kwitną w maju. Lubią glebę piaszczysto - gliniastą, a stanowisko słoneczne lub lekko ocienione. Roślina wrażliwa na nadmiar wilgoci.

Ułudka wiosenna
Delikatne niebieskie kwiaty kwitną już w marcu. Roślina tworzy jasnozielone kępki z lancetowatych liści. Z łatwością zadarnia teren, dlatego nadaje się na dolne tarasy skalniaków lub pod drzewa. Potrzebuje stanowiska zacienionego, ziemi próchniczej i wilgotnej.

Smagliczówka
Roślina zimozielona, której łodygi wiosną wydłużają się, a ich wierzchołki obsypują żółtymi kwiatami, dobrze rośnie wokół kamieni. Gleba powinna być przepuszczalna i sucha, a stanowisko słoneczne.

Stokrotka trwała
Pełne, intensywnie czerwone kwiaty kwitną już od kwietnia, nadaje się na niższe warstwy skalniaka lub jako roślina obwódkowa. Lubi stanowiska słoneczne, ziemię próchniczą i wilgotną.

Przeczytaj: Rojniki pełzną po kamieniach

Rojnik
Doskonały na skalniaki, pięknie się po nich rozprzestrzenia. Rojnik dobrze znosi susze i mrozy. Najlepiej wygląda na półkach skalnych lub w szczelinach. Jeśli będzie zbyt ekspansywny, wystarczy usunąć kilka rozetek. 

Więcej o roślinach na skalniak dowiesz się na forumogrodowe.pl.

forumogrodowe.pl

Autor: Anita Koszałkowska
0komentarzy

Polecamy