Serduszka okazała w kształcie płaskiego serduszka

Po latach nieobecności wróciła na nasze rabaty serduszka. Niegdyś popularna roślina w pewnym momencie stała się passe.
 • Kwiaty serduszki

  Serduszka okazała lun inaczej serduszka okazałe (Dicentra spectabilis) dobrze rośnie w miejscach lekko osłoniętych, w których nie jest narażona na bezpośrednie nasłonecznienie. Dlatego można ją śmiało uprawiać blisko drzew.

  botanica (Pixabay.com)
 • Serduszka okazała biała

  Serduszka okazała biała. W trakcie deszczowego lata białe kwiaty mogą żółknąć.

  Anita Koszałkowska
 • Serduszka okazała różowa

  Serduszka okazała różowa. Serduszkę należy posadzić w lekko zacienionym miejscu, gdzie będzie kwitła nawet do końca lata.

  Anita Koszałkowska
 • Serduszka okazała różowa

  sxc.hu
 • Piękne kwiaty serduszki okazałej

  botanica (Pixabay.com)
 • Serduszka o białych kwiatach

  Jjredden (Pixabay.com)

Teraz bez problemu można kupić sadzonki serduszki w szkółkach i centrach ogrodniczych. To niezwykła bylina, która posadzona w jednym miejscu przetrwa w nim nawet kilkadziesiąt lat. Dlatego pamiętamy ją z babcinych ogrodów, gdzie rosła spokojnie nawet pół wieku. Serduszka dorasta do ok. 80 cm wysokości. Jej białe lub różowe kwiaty w kształcie serca pojawiają się zazwyczaj pod koniec kwietnia i pozostają na łodygach do początku czerwca.

 Dowiedz się: Jak pielęgnować zamioculcasa zamiolistnego 

Jak uprawiać serduszkę

Serduszka lubi stanowiska zacienione, dobrze jej w cieniu drzew, choć toleruje również słońce. Gleba powinna być lekka, próchnicza i średnio wilgotna. 
Jeśli lato jest chłodne i wilgotne, roślina może kwitnąć nawet do początku września. Gdy kwiaty zaczną marnieć, to znak, że serduszka potrzebuje pokarmu w postaci gnojówki lub nawozu mineralnego.
Oprócz serduszki okazałej warto posadzić serduszkę wspaniałą i serduszkę piękną, różniące się nieco kształtem liści i kwiatów.

Serduszkę można uprawiać także w donicach na balkonie. Pojemniki powinny być duże, by zmieściły się w nich rozległe korzenie. Zimą roślinę należy przenieść do pomieszczenia, w którym temperatura wynosi ok. 15°C. 

 Dowiedz się więcej: Jak pielęgnować serduszka okazałe i inne

Autor: Anita Koszałkowska
2komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (2)

Moja serduszka rośnie w jednym miejscu od 11 lat. W słońcu i na glinie. Jedyny feler to taki, że jak przychodzą wiatry to łamie kwiaty. Jest krucha.
Blanka, 24.05.2011, 15:20
PIEKNE KWIATKI DLA ANNY
KONCZYNKA, 23.01.2013, 15:53