Sadzenie róż: kiedy najlepiej wiosną, czy jesienią

Róże można sadzić zarówno jesienią, jak i wiosną. Klasycznym terminem jest jednak październik. Krzewy róż kupowane w pojemnikach sadzić można niemal przez cały sezon.
 • Róże

  Róże nie lubią ostrego słońca, dlatego nie sadżmy ich przy południowej ścianie domu.

  Grażyna Zwolińska
 • Krzewy róż

  Krzewy róż najlepiej czują się w zacisznych miejscach.

  Grażyna Zwolińska
 • Kwitnąca róża

  Moda na róże nie przemija. To najpopularniejszy kwitnący krzew w naszych ogrodach.

  Grażyna Zwolińska

Doświadczeni ogrodnicy polecają jesienny termin do sadzenia róż, bo wtedy w handlu jest największy wybór odmian. Poza tym krzewy różane mają czas ukorzenić się przed zimą i szybciej rozpocząć wiosenny wzrost.

Przesuszone róże gorzej się przyjmują

Handlowcy oferują krzewy róż z odkrytymi korzeniami, w jutowych lub papierowych woreczkach wypełnionych torfem lub w pojemnikach.

Krzewy róż z odkrytymi korzeniami są najbardziej narażone na przesuszenie. Dlatego należy je jak najszybciej posadzić, wcześniej przez kilka godzin mocząc korzenie w wodze. W przypadku róż, których korzenie zabezpieczone są woreczkami, też warto sprawdzić, czy podłoże jest wilgotne.

Kupując krzewy róż w pojemnikach, trzeba zwrócić uwagę na powierzchnię ziemi. Najlepiej jak pokryta jest warstewką mchu. To oznacza, że krzew rzeczywiście rósł w pojemniku, a nie został do niego niedawno przesadzony. Jeśli tak się stało, nie będzie miał właściwości typowych dla róż pojemnikowych, czyli może nie nadawać się do posadzenia w dowolnym momencie sezonu ogrodniczego.

Korzenie róż rozłożyć na kopczyku

Dołek, w którym posadzimy różany krzew powinien być odpowiednio duży. Musi mieć ok. 30 cm głębokości, a w przypadku róż pnących i krzaczastych nawet 50 cm. Chodzi o to, żeby zmieściła się w nim swobodnie cała bryła korzeniowa. Ziemię dobrze jest spulchnić jeszcze trochę głębiej, by ułatwić korzeniom rozkrzewianie się.

Na dnie dołka robimy kopczyk z żyznej ziemi. Rozkładamy na nim korzenie różanego krzewu, uważając, żeby się nie zawinęły. Wcześniej należy je dokładnie obejrzeć, ewentualnie usunąć te uszkodzone, a pozostałe skrócić do długości 20–30 cm. Przysypać resztą ziemi, potrząsnąć krzewem, żeby ziemia wypełniła dokładnie miejsca między korzeniami i ugnieść.

Czytaj też: Róża pomarszczona zwana także różą cukrową 

Szczepienie kilka cm pod ziemią

Ważna jest głębokość posadzenia krzewu róży. Na szyjce korzeniowej znajdziemy nad korzeniami charakterystyczne zgrubienie. To miejsce szczepienia, które powinno znaleźć się kilka centymetrów pod ziemią.

Różany krzew należy obficie podlać. Kiedy podłoże lekko osiądzie, formujemy u jego podstawy kopczyk z ziemi lub odkwaszonego torfu. Będzie zabezpieczał pędy przed mrozem. Kopczyk ten przed zimą można dodatkowo okryć np. gałązkami roślin iglastych. Wiosną trzeba pamiętać o jego rozgarnięciu, ale dopiero, gdy temperatura się ustabilizuje.

Róże nie lubią ostrego słońca

Wybierając miejsce do posadzenia róż, pamiętajmy, że lubią one zaciszne miejsca. Wprawdzie cenią też słońce, ale nie przepadają za ostrymi promieniami i skwarem. Ich kwiaty wtedy zbyt prędko się rozwijają i bledną, a liście narażone są na atak szkodników. Nie należy więc sadzić róż przy południowej ścianie domu. Lepiej tam, gdzie jest trochę słońca, trochę delikatnego cienia.

Chociaż większość róż najlepiej sadzić jesienią, to róże pienne zaleca się sadzić wiosną. A to dlatego, że posadzone jesienią wymagają kłopotliwych zabiegów związanych z zabezpieczeniem ich przed mrozami.

Czytaj też: Przygotowanie ogrodu do zimy. Jesienne prace w ogrodzie 

Autor: Grażyna Zwolińska
2komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (2)

Klip, 11.10.2011, 14:56
NASADZEANIE KWIATOW W PARKU , PIEKNE ŁAWECZKI METALOWE Z DWELIKATNA DESECZKA , OGRODZENIE PARKU I ZAŁOZENIE KAMER BY NIC NIE ZNISZCZONO -PROPOZYCJE ODNOWIENIA PARKU Z UNI EUROPEJSKIEJ WYSUWA ANNA KONCZYNKA
ANNA KONCZYNKA, 18.08.2013, 09:18

Polecamy