Sabotek, czyli storczyk o niezwykłych kwiatach. Jak pielęgnować sabotka

Sabotek ma oryginalny kształt kwiatów i jest dość wymagający. Jest to bardzo piękny, azjatycki storczyk.Jego wygląd niektórym kojarzy się z roślinami owadożernymi. Poznaj tajemnicę storczyka o nazwie sabotek i zobacz, jak o niego dbać.
 • Sabotek (łac. Paphiopedilum)

  Sabotek wymaga odpowiedniej temperatury i wilgotności powietrza (ok. 60-70 proc.). Lubi temperaturę ok. 20 stopni C.

  tito (123RF)
 • Sabotki to piękne storczyki

  Niezwykły kształt kwiatów sabotka przyczynia się do tego, że roślina bywa niesłusznie posądzana o odżywianie się owadami.

  Anna Kaczmarz
 • Odmiana sabotka

  Sabotki mogą mieć różne kolory i nieco zróżnicowany kształt kwiatów. Zależy to od ich odmiany.

  Katarzyna Laszczak
 • Kwiat sabotka, pięknego storczyka

  Ma duży charakterystyczne, pojedyncze kwiaty, których jeden z listków wewnętrznego okółka okwiatu (tzw. warżka) wygląda jak pantofelek.

  gouache (morguefile.com)
 • Kwiat sabotka

  Storczyki nie wyglądają jednakowo. Różnią się kolorem i kształtem kwiatów. Jednym ze storczyków jest właśnie sabotek! Kwitnie od października aż lutego.

  mconnors (morguefile.com)
 • Sabotek to orchidea

  Sabotek wymaga starannej pielęgnacji. Należy zapewnić mu wysoką temperaturę i wilgotność powietrza, na poziomie około 60-70 procent. Dlatego doniczkę z kwiatem najlepiej ustawić na kamykach w podstawce z wodą.

  Jusben (morguefile.com)
 • Sabotek w doniczce

  Sabotki podlewa się tak jak falenopsisy - rzadko, ale obficie. Stojąca woda lub zbyt częste podlewanie zaszkodzi roślinie.

  leroymerlin.pl
 • Sabotek

  Storczyki to jedne z piękniejszych roślin dekorujących nasze mieszkania. Kwitnące orchidee prezentują się cudownie, gdy są zadbane i odpowiednio pielęgnowane.

  Leroymerlin.pl
 • Sabotek czyli storczyk Paphiopedilum

  Kształt kwiatów sabotka kojarzy się bucikiem - stąd jego nazwa, a także określenie "pantofelek Wenus".

  Katarzyna Laszczak

Skąd pochodzi tajemniczy kwiat o nazwie sabotek (łac. Paphiopedilum)? Z tropikalnych regionów Azji. Niekiedy kwiat mylony bywa z roślinami owadożernymi. Dlaczego? Bo ma dolny, wydęty płatek, (przypominający wyciągnięty język), który ma za zadanie wabić owady. Sabotek jednak ich nie zjada, a tylko zachęca do zapylenia! Nie jest więc owadożerny. To jeden z bardzo wielu gatunków storczyków.

Sabotek ze względu na kształt kwiatów nazywany jest również pantofelkiem Wenus.

Wymagania i uprawa sabotka w doniczce – temperatura i wilgotność!

Pafiopedilum ma wysokie wymagania co do wilgotności, zwłaszcza powietrza. W czasie wegetacji roślina ta powinna być często zraszana. Zwłaszcza gdy w domu jest ciepło. Tylko podczas spoczynku należy nieco zmniejszyć wilgotność.

Sabotki, podobnie jak np. popularne falenopsisy podlewamy obficie, ale co kilka dni (ok. 7). Podłoże powinno lekko przeschnąć, nie może być wilgotne przez cały czas. Pamiętajmy, by nie lać wody prosto do rozety, spowoduje to jej gnicie. Uważajmy także na to, by woda nie stała w podstawce. To nie służy sabotkom. 

Zobacz: Kwiaty doniczkowe – dla mniej i bardziej wprawionych miłośników roślin

Jednak w uprawie tego storczyka liczy się nie tylko wilgotność powietrza. Dodatkowo należy zapewnić mu odpowiednią temperaturę. Temperatura decyduje o tym, czy kwiat zakwitnie. Dlatego warto się postarać. Latem nie powinna przekraczać 23 stopni Celsjusza, a 20 stopni zimą (w żadnym przypadku nie nie powinna spadać poniżej 12 stopni Celsjusza). Natomiast bardzo ważne jest to, żeby temperatura w nocy była nieco niższa niż w dzień - to stymuluje kwitnienie.

Co do miejsca, sabotek woli raczej stanowiska zacienione. Szczególnie w okresie zimy należy kwiat trzymać w cieniu. Od tego zależy jego przyszły stan i kwitnienie. Podczas pielęgnacji kwiatu, należy pamiętać, że sabotek to storczyk! Często zatem wymaga podpory dla swoich wiotkich pędów. Kiedy jej nie przygotujemy, straci stabilność.

Polecamy poradnikCo zrobić, gdy storczyk przekwitnie

Podłoże i nawożenie pafiopedilum

W doniczkowej uprawie sabotków ważne jest przepuszczalne podłoże. Może to być torf zmieszany z korą sosnową i perlitem. PH podłoża powinno wahać się od 5–6. Najwygodniej użyć gotowego podłoża dla storczyków. Do nawożenia używamy wieloskładnikowych nawozów o dużej zawartości fosforu lub nawozów dla orchidei. Dokarmianie sabotka w doniczce przerywamy jesienią.

 


Storczyk
Warto pamiętać, że storczyki to nie tylko popularne falenopsisy. Jednym z ciekawszych, które możemy uprawiać w domu, jest sabotek (Paphiopedilum).Fot. Katarzyna Laszczak

Choroby i szkodniki atakujące sabotka

Sabotek należy do storczyków, które nie są zbyt często atakowane przez choroby. Jedną z nielicznych chorób, która może uszkodzić kwiat jest mokra zgnilizna – liście brązowieją w zaskakującym tempie – zawsze od nasady do wierzchołka. Tkanki porażone wydzielają nieprzyjemny zapach. Gnicie liści może być efektem zbyt częstego podlewania kwiatu. Nadmiar wody jest dla sabotka szkodliwy.

Warto przeczytać poradnik: Tych błędów unikaj w uprawie storczyków

Rozmnażanie sabotka

Rozmnażanie tej odmiany storczyka odbywa się poprzez podział roślin. Pamiętać należy jednak, że dzielimy tylko okazałe rośliny (powinny być bardzo rozrośnięte). Rośliny dzielimy na dwie części. Dzielenie intensywniejsze lub zbyt częste doprowadzi do tego, że kwiat będzie słabo zakwitał. Podziału sabotka dokonujemy podczas przesadzania, mniej więcej półtora miesiąca po kwitnieniu rośliny. Często dzieje się tak, że podczas przesadzania sabotek dzieli się sam. Mianowicie po wyciągnięciu z doniczki sam dzieli się na dwie części, co znacznie ułatwia nam pracę.

Uwaga: te ogólne zasady uprawy sabotków dotyczą popularnych odmian, dostępnych w handlu. Ale jeśli chcemy się zająć bardziej oryginalnych odmian, sprawdźmy ich preferencje, bo sabotki mają sporo gatunków, a ich wymagania dotyczące np. temperatury, mogą się różnić.

Autor: Agata Kaźmierczak
1komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (1)

Storczyki są przepiękne, chociaż nie umiem pielęgnować tych kwiatów, bardzo mi się podobają, do tego stopnia że kupiłam sobie sztuczne z megasceny. Z daleka nawet nie widać, że nie są żywe. Ładnie ozdabiają moje parapety
Halinka, 19.11.2019, 11:24