Rozsady: wysiew nasion warzyw i roślin w marcu

To, co nieśmiało zaczęliśmy siać w styczniu i lutym, od początku marca rusza pełną parą. Parapety ogrodników cale już będą pozastawiane mini inspektami, w których wykiełkują warzywa, zioła i rośliny ozdobne.
Lobelia
Nasionka lobelii są bardzo drobne, a ona sama nie najłatwiejsza w uprawie. Dorodne sadzonki można jednak w powodzeniem pozyskać z domowej rozsady.

fot. (gracey)

Warzywa dla szybszych plonów

Niektóre z warzyw uprawianych z rozsady, nie miałyby szans na prawidłowy wzrost i rozwój w naturalnych warunkach naszych ogrodów ze względu na specyficzne potrzeby: wysoką temperaturę i stałą wilgotność w czasie kiełkowania oraz dużą ilość światła do wzrostu. Siane do ziemi w maju, może i zdążyłyby wyrosnąć i wykształcić owoce, ale te ostatnie nie dałyby już raczej rady dojrzeć przed końcem okresu zbiorów. Inne z powodzeniem radzą sobie z polską aurą siane do gruntu, ale dzięki wcześniejszemu wysiewowi na rozsadnik, zaczną plonować o kilka tygodni wcześniej. Wśród popularnych warzyw uprawianych w ten właśnie sposób należy wymienić:

  • pomidory – odmiany wysokie i karłowe wysiewać można do inspektu od marca do połowy kwietnia. Do gruntu wysadzimy je w ostatniej dekadzie maja.
  • sałatę kruchą i masłową odmian średnio wczesnych wysiane wysiane na rozsadniku, po przepikowaniu często lepiej zawiązują główki. Głębokość siewu to 0,5 cm. Rośliny pikujemy, gdy wyrosną 3-4 właściwe liście. Jeśli pikowanie lub przerywka nastąpi zbyt późno, rośliny będą słabsze i słabiej zawiążą główki.
  • szpinak nowozelandzki to niewrażliwa na upały roślina, w uprawie podobna do ogórków. Można w marcu wysiać go na rozsadniku, skąd trafi do ogródka w kwietniu/maju, lub później siać bezpośrednio do gruntu. Plony zbieramy kilkakrotnie w roku, od połowy czerwca do pierwszych przymrozków;
  • brokuł siejemy na rozsadę od marca do maja, a do gruntu wysadzamy od kwietnia do czerwca;
  • cebula zasiana w marcu w inspekcie lub na rozsadniku, do ogródka trafi między 20 kwietnia, a 10 maja;
  • kalafior wczesny siejemy do inspektu od 15 lutego do 5 marca;
  • paprykę wysiać należy od marca do 10 kwietnia;
  • por wysiany na rozsadniku w marcu, na grządkę trafi w maju.

Kwiaty z własnej uprawy

Za kwitnącą sadzonkę lobelii w maju zapłacimy 5-6 zł. Podobnie za smagliczkę. Nieco tańsze bywają jednoroczne goździki, które na targu, czy w ogrodnictwie nabyć można na ogół już za ok. 3 zł. Tymczasem wszystkie te rośliny można pozyskać samodzielnie z nasion wysianych w domowym mini-inspekcie między połową lutego, a końcem marca. W marcu wysiewa się też m.in. żeniszek i szałwię oraz niektóre gatunki skalniakowe, a także popularne aksamitki, które nie tylko ozdobią rabaty kwiatowe, ale w ogrodzie pomogą walczyć ze szkodliwymi nicieniami.

Ziołowy ogródek

Większość ziół, jak kolendrę, szczypiorek, bazylię, czy pietruszkę na parapecie uprawiać można z nasion przez cały rok. Przygotowywanie sadzonek do ogródka zacząć można w marcu, a w przypadku większości przesunąć i na kwiecień. Pamiętajmy, by nie wysiewać w doniczce zbyt wcześnie kolendry, jeśli zależy nam na jej aromatycznych i delikatnych listkach. Roślina ta dość szybko się starzeje, a listki przerzedzają się i ustępują miejsca i energii owocom.

Autor: Joanna Turakiewicz
6komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (6)

matka boska, 06.03.2013, 14:15
wiedziałem że znajdę tu taką odpowiedź
grass, 07.03.2013, 08:57
to sadż To sadż !!!!!
golas, 07.03.2013, 09:05
golas, 07.03.2013, 09:05
podziel się. liczę na jakąś porządną rozsadę z inspektu :)
dymka, 07.03.2013, 22:45
ja swoje wysiewam tak energicznie ze juz mi dozownik spochl
jozek , 07.03.2013, 16:39