Rozsady: wysiew nasion warzyw i roślin w lutym

Warzywa i rośliny ozdobne z własnej rozsady wymagają zdecyc jedowanie większego zaangażowania niż kupienie gotowych sadzonek. Nagrodą za wysiłek jest proporcjonalna do niego satysfakcja. I pewność, że krzaczki poziomek nie są napompowane chemią.
 • Heliotrop w ogrodzie

  Można podjąć próbę przezimowania heliotropów (przenosząc je do jasnego i chłodnego pomieszczenia), ale w kolejnym sezonie rośliny mogą nie być już mniej okazałe. Lepiej pozyskać sadzonki heliotropów późnym latem i wyhodować nowe rośliny. Heliotropy można również pozyskać z nasion, choć to dość żmudny zabieg. Najłatwiej kupić gotowe sadzonki w połowie maja.

  Magdalena Kmita-Kulesza
 • Ukwiecony balkon

  Balkon będzie pięknie ukwiecony latem, jeżeli już teraz pomyślimy o odpowiednich nasadzeniach.

  Hans (Pixabay.com)
 • Rośliny z własnej rozsady

  Uzyskanie rozsady petunii w uprawie amatorskiej nie jest szczególnie łatwym zadaniem.

  beglib
 • Kwitnące begonie

  Begonie są wrażliwe na mrozy. Dlatego doniczki z begoniami wystawiamy na balkon lub taras dopiero pod koniec maja, a wstawiamy do domu przed nadejściem pierwszych mrozów.

  stronytwoichmarzen (Pixabay.com)
 • Heliotrop peruwiański (Heliotropium peruvianum)

  Heliotrop peruwiański nadaje się do upraw pojemnikowej na balkonie oraz na rabaty w ogrodzie. W uprawie gruntowej w czasie zimy heliotrop ginie, bo jest rośliną nieodporną na mrozy. Przechowany w mieszkaniu heliotrop peruwiański przetrwa wiele lat. Jego kwiaty mają intensywny wani­liowy zapach. Zdobią krzew prze ca­łe lato

  Hans (Pixabay.com)
 • Dalia zmienna

  Dalia zmienna kwitnie od lipca do września. Dalie z tej grupy można rozmnażać z nasion.

  fbhk (Pixabay.com)
 • Koleus czerwony

  Liście koleusa mają różne kolory. Mogą być karminowe, purpurowe, żółte, żółtozielone, złotozielone, jasnożółte, pomarańczowe, pomarańczowobrązowe, w różnych wariantach (najczęściej w kontrastowych zestawieniach).

  JamesDeMers (Pixabay.com)
 • Lobelia przylądkowa kwitnie obficie przez kilka miesięcy

  Lobelia przylądkowa obficie kwitnie (od początku czerwca do późnej jesieni). Od początku kwitnienia powinno się ją podlewać nawozem płynnym (najlepiej do roślin kwitnących).

  YvonneH (Pixabay.com)
 • Werbena ogrodowa

  W zależności od odmiany, werbena ogrodowa ma pokrój wzniesiony lub płożący. Roślina ta osiąga wysokość od 20 do 45 cm. Jej kwiaty pojawiają się w czerwcu i zdobią werbeną nawet do października.

  SanjayB (Pixabay.com)
 • Petunia ogrodowa

  Kwiaty petunii są kolorowe i mają trąbkowaty kształt. Możemy podziwiać je od wiosny aż do jesieni,

  katiotletek (Pixabay.com)

W lutym ogrodnicze przygotowania ruszają już dość ostro. Dłuższe dnie, więcej słońca i jakoś wracają chęci do wychodzenia do ogrodu. Sprawdzamy pnie drzewek owocowych, pobieramy sadzonki niektórych krzewów i przeprowadzamy zimowe cięcie. Ale tym, co najdobitniej przypomina o zbliżającej się nieuchronnie wiośnie jest rozrysowany plan nasadzeń i doniczki poustawiane na parapetach.

Ziemia, woda, światło

Paczkowane sterylizowane podłoże do pikowania i spryskiwacz do kwiatów wystarczą do pielęgnacji zalążka naszego ogródka. Młodej plantacji należy zapewnić sporo światła, więc najlepszym dla niej miejscem będą parapety, szczególnie południowy i zachodni. Na tych z kolei ilość miejsca jest ograniczona. By wykorzystać przestrzeń maksymalnie, najlepiej będzie użyć prostokątnych skrzynek i wielodoniczek. Miniszklarenki z podstawką, wkładem z wielodoniczek i pokrywą ułatwią utrzymanie optymalnej wilgotności i temperatury.

Warto wiedzieć: Na czym polega ekologiczna uprawa pomidorów

Skrzynki warto w początkowym okresie uprawy przykryć folią spożywczą. W wersji ekonomicznej i ekologicznej, zamiast kupować tony plastiku, można wykorzystać pojemniki po jogurcie lub margarynie z podziurkowanym dnem. W sprzedaży dostępne są również doniczki i wielodoniczki torfowe, jednak wymagają one o wiele więcej uwagi, szybciej przesychają, co grozi wyschnięciem młodych korzonków.

Rośliny wysiewane w lutym

Rośliny ozdobne, które wysiewa się w lutym, w sprzedaży będą dostępne na przełomie kwietnia i maja. Nasiona niektórych z nich są trudno dostępne, ale warto poszukać, bo z paczki nasion za 2–3 zł otrzymamy od pięciu do nawet stu roślin, z których każda kosztowałaby nas od 3 do 8 zł. Wysiewane w lutym rośliny ozdobne to:

 • Begonia stale kwitnąca – rzadko uprawiana z nasion w uprawie amatorskiej: jest dość kłopotliwa i nie daje gwarancji sukcesu. Wysiewa się ją do skrzynek w ciepłym pomieszczeniu w styczniu-lutym, przy czym nasion nie przykrywamy ziemią, a jedynie lekko wciskamy w podłoże. Skrzynki należy przykryć szkłem lub folia spożywczą i cieniować. Nawadniamy bardzo ostrożnie, zraszając ziemię spryskiwaczem do kwiatów. Dodatkowo, siewki trzeba kilkakrotnie przepikować.
 • Dalia zmienna dla odmiany, jest dość łatwa w uprawie. Choć wiosną kupić można karpy, rośliny z nasion kwitną równie pięknie już w roku wysiewu. Nasiona w skrzynce przykrywamy cienką warstwą ziemi, zraszamy i nakrywamy folią. Kiełkują w temp. ok. 20 stopni Celsjusza. Folię zdejmujemy, gdy roślinki osiągną centymetr wysokości, a siewki z czterema listkami pikujemy do małych doniczek.
 • Heliotrop peruwiański – kolejna roślina dość kłopotliwa w uprawie. Wysiane pod koniec stycznia lub na początku lutego nasiona dość długo kiełkują, wymagają ziemi bardziej piaszczystej. Siewki przesadza się aż dwukrotnie.
 • Koleus (pokrzywka) – wysiew nasion jest najprostszą metodą rozmnażania tych roślin. Skrzynkę po wysiewie przykrywamy folią i pozostawiamy do wykiełkowania w ciepłym miejscu. Gdy roślinki podrosną, przesadzamy je do doniczek docelowych.
 • Lewkonia letnia – wysiane w lutym siewki, gdy podrosną pikujemy do niewielkich doniczek, a na stałe miejsce rozsadę wysadzamy w maju.
 • Lobelia przylądkowa – drobne nasionka wysiewa się do skrzynek nie przykrywając ich ziemią. Uprawa jest dość kłopotliwa, łatwiej więc będzie kupić gotową rozsadę.
 • Petunia ogrodowa – wysiewa się ją do skrzynek już pod koniec stycznia i na początku lutego, w uprawie amatorskiej zdrowa rozsada jest jednak trudna do uzyskania.
 • Werbena ogrodowa – uzyskanie rozsady z nasion nie jest bardzo trudne, jednak ze względu na raczej niewysoką cenę sadzonek, wielu ogrodników, woli zakup gotowych sadzonek. Nasiona werbeny można wysiewać w lutym lub marcu do inspektu. Natomiast sadzonki na miejsce docelowe wysadza się w maju. 

PolecamyRośliny jednoroczne na balkon 

Produkcja rozsady większości warzyw jest z reguły prostszym zadaniem. W lutym zaczynamy i kontynuujemy w marcu siew m.in. karczocha, selera korzeniowego i liściowego, szpinaku nowozelandzkiego, pomidora, papryki, oberżyny, pora i wczesnej kapusty. Wówczas też wysiewamy nasionka poziomki, choć uzyskanie zdrowej rozsady może się nie okazać łatwe. 

PrzeczytajJak zbudować i do czego wykorzystać inspekt ogrodowy 

Autor: Joanna Turakiewicz
5komentarzy