Róże w ogrodzie. Radzimy, jak je pielęgnować

Róże to królowe rabatek. Ale każdy ich rodzaj wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Przede wszystkim trzeba je odpowiednio przycinać, a to nie lada frasunek dla młodych ogrodników.
  • Róże - rozkoszą dla oka. Radzimy, jak je pielęgnować.

    Array

Róże sadzi się tylko raz, a potem to już je tylko pielęgnujemy. Dlatego właśnie odpowiednia opieka oznacza dłuższy żywot każdego krzewu.

Kiedy sadzi się róże

Najlepiej sadzić je w kwietniu. Jednakże każda grupa róż ma własne wymogi, co do miejsca uprawy. Wszystkie te kwiaty potrzebują głębokiej gleby. W górnej warstwie powinna być najczęściej piaszczysto-gliniasta, a w dolnej zazwyczaj gliniasta.

Zanim posadzimy królowe rabatek korzenie moczymy nawet do kilku godzin w wodzie, a następnie sadzimy. Przycinamy pędy ok. 20–30 cm nad ziemią, usuwając pędy cienkie i uszkodzone.

Czytaj równieżRóża pomarszczona zwana także różą cukrową 

Jak przycina się krzewy różane

Róże wymagają dokładności nie tylko podczas sadzenia. Bo, gdy już rosną trzeba je koniecznie przycinać. Nie tylko dla estetycznego i pięknego wyglądu, ale również dlatego, żeby róże kwitły. Początkujący ogrodnicy zaczynający swoją przygodę z ogrodem często uważają, że przycinanie róż jest bardzo trudne. Ale, kiedy stopniowo zapoznają się z metodami przycinki, wszystko staje się prostsze.

Przede wszystkim ważne jest przygotowanie narzędzi. Tu swoją funkcję dobrze spełni sekator. Cięcie roślin najlepiej wykonywać wiosną. Każdy rodzaj róż tniemy inaczej, dlatego warto najpierw dokładnie dowiedzieć się, jaki rodzaj sadzimy. Róże wielkokwiatowe przycina się 40 cm nad ziemią zostawiając minimum 4 żywe oczka. U róż parkowych dokonuje się cięcia prześwietlającego. W przypadku powtarzania kwitnienia u róż pnących przycina się wierzchołki. Cięcie wykonujemy tak, aby powierzchnia cięcia była skośna, 0,5 cm nad pączkiem.

Pielęgnacja róż ogrodowych

Nie tylko przycinka ma duże znaczenie. W całym sezonie nasze róże potrzebują szeregu czynności pielęgnacyjnych. Najczęściej liście bronić powinniśmy przed grzybami chorobotwórczymi. Dlatego błędem będzie, jeśli różę zraszać będziemy wodą. Ten błąd popełniają młodzi ogrodnicy sądząc, że zraszanie wspomoże wzrost i zdrowie rośliny. Tymczasem jedynym efektem zbyt obfitego podlewania może być pojawienie się tzw. pleśni. Choroba ta może porazić pąki kwiatowe, które zgniją zanim zakwitną.

Polecamy poradnikChoroby róż – ich objawy, leczenie i zapobieganie 

Inną, częstą chorobą grzybową, jest czarna plamistość, która objawia się czarnymi plamami na liściach róż. Obie te choroby należy zwalczać opryskami chemicznymi. Pamiętajmy, gdy podlewamy roślinę, kierujmy strumień wody wprost na podłoże. Przekwitłe pąki kwiatowe należy usunąć, co stymuluje roślinę do dalszego kwitnienia. Stosując nawożenia używajmy nawozów przeznaczonych do róż. Dwa główne terminy nawożenia to wczesna wiosna i okres kwitnienia. Nawożenie należy zakończyć w lipcu w innym wypadku może to spowodować przemarznięcie roślin.

Warto przeczytaćRóże okrywowe są łatwe w uprawie – idealne dla początkujących 

Zapamiętaj!

Na zimę trzeba koniecznie okryć róże, żeby nie zmarzły. Najlepszym materiałem będzie świerk czy liście. Pęd od ziemi jest najdelikatniejszy, jeśli ziemia zmarznie to róża też. Dlatego, kiedy nadejdzie czas późnej jesieni, należy pomyśleć o każdym krzewie.

Zobacz film, jak inni działkowcy dbają o swoje róże

Autor: Agata Kaźmierczak
Wideo
  • Róże trzeba ciąć wiosną, by usunąć przemarznięte w zimie gałązki, stare pędy, a także poprzez cięcie formujemy krzew.
8komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (8)

Kocham róże, to moje ulubione kwiaty!
Agata Kaźmierczak, 23.08.2012, 17:37
Moim zdaniem roze to jedne z najpiekniejszych kwiatow. Pamietam jak dostawalam je gdy chodzilam czesciej na radnki, dodawaly niepowtarzalnego klimatu calemu spotkaniu :) Tak sobie rozmyslalam troche o przyszlosci i chcialabym kiedys zbudowac gdzies swoj wlasny dom. Mieszkanie w blokach to jednak nie jest spelnienie moich marzen - nie mozna tutaj nawet miec wlasnego ogrodu. Wlasnie a propo roz .. interesuje mnie jedna kwestia .. duzo jest z nimi ogolnie pracy jesli chodzi o przezimowanie? Nie zostalo to poruszone akurat w tym wpisie dlatego tez zaczerpnelam paru informacji z innego artykulu https://www.sklepogrodniczy.pl/blog/pielegnacja-roz-jak-ciac-i-nawozic-r... Dla bardziej doswiadczonych ogrodnikow: dodalibyscie cos jeszcze od siebie? Jakies uzupelnienie, badz tez inne przydatne wskazowki? Z pewnoscia taka wiedza przyda sie tez innym zainteresowanym ta tematyka :) Pozdrawiam
Mariola, 11.04.2018, 10:32
Czy mogę na jesień przesadzić różę?
Wanda, 23.08.2012, 19:43
Tak, to idealny czas oprócz wiosny oczywiście :)
Plantator, 23.08.2012, 21:50
Jeśli chodzi o róże to zdecydowanie polecam profesjonalny prepaat, którego sama używam na swoich roślinach oczko.gif
Można znaleźć go tutaj sklepdlaogrodu.pl/pl/p/Previcur-Energy-840-SL-15-ml-srodek-g rzybobojczy-zwalczajacy-choroby-roz-i-rododendronow-/2306236 1
Pozdrawiam.
Ogrodniczka oczko.gif
warnecka, 23.06.2017, 21:22
Jeśli chodzi o róże to zdecydowanie polecam profesjonalny prepaat, którego sama używam na swoich roślinach ;)
Można znaleźć go tutaj sklepdlaogrodu.pl/pl/p/Previcur-Energy-840-SL-15-ml-srodek-g rzybobojczy-zwalczajacy-choroby-roz-i-rododendronow-/2306236 1
warnecka, 23.06.2017, 21:23
Moim zdaniem roze to jedne z najpiekniejszych kwiatow. Pamietam jak dostawalam je gdy chodzilam czesciej na radnki, dodawaly niepowtarzalnego klimatu calemu spotkaniu :) Tak sobie rozmyslalam troche o przyszlosci i chcialabym kiedys zbudowac gdzies swoj wlasny dom. Mieszkanie w blokach to jednak nie jest spelnienie moich marzen - nie mozna tutaj nawet miec wlasnego ogrodu. Wlasnie a propo roz .. interesuje mnie jedna kwestia .. duzo jest z nimi ogolnie pracy jesli chodzi o przezimowanie? Nie zostalo to poruszone akurat w tym wpisie dlatego tez zaczerpnelam paru informacji z innego artykulu http://regiodom.pl/portal/ogrod/rosliny/roze-w-ogrodzie-radzimy-jak-je-p... Dla bardziej doswiadczonych ogrodnikow: dodalibyscie cos jeszcze od siebie? Jakies uzupelnienie, badz tez inne przydatne wskazowki? Z pewnoscia taka wiedza przyda sie tez innym zainteresowanym ta tematyka :) Pozdrawiam
Badynska, 11.04.2018, 10:27
Komentarz został usunięty.
Bardzo lubię odmianę Captain Hoyward! Umiarkowany zapach. 25 do 30 płatków, kwiat duży w kolorze biskupim call of duty black ops Dodam może, że kwitnie bardzo długo, prawie do mrozów a jej liście jesienią ładnie się przebarwiają.
U mnie też czasami podczas upałów lekko złapie mączniaka.
Jednak to nie przeszkadza jej kwitnąć, a choroba szybko ustępuje.
Mariola Gacek, 23.01.2019, 23:09